Od dziś nowe przepisy dla pieszych, rowerzystów i kierowców

  • 21.09.2022, 06:30
  • News4Media
Od dziś nowe przepisy dla pieszych, rowerzystów i kierowców iStock
Dziś (środa 21 września) po raz kolejny w tym roku zmienia się prawo drogowe. Piesi zyskają nowe uprawnienia, ale też nowe obowiązki. Co się zmienia?

Z takimi zmianami lepiej być na bieżąco, bo nieznajomość przepisów szkodzi, czyli może skończyć się mandatem. A trzeba przyznać, że przepisy, które dziś (środa 21 września) wchodzą w życie, mogą wielu osobom narobić kłopotów. Dotyczą zarówno pieszych, jak i rowerzystów oraz kierowców.

Co się zmienia?

Do tej pory nie można było przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych lub skrzyżowaniem. Wyjątkiem była sytuacja, gdy przejście znajdowało się w odległości większej niż 100 m, ale tylko jeżeli nie była to droga dwujezdniowa.

Teraz taka zasada dotyczy nie tylko jezdni, ale też dróg dla rowerów (do niedawna po prostu ścieżek rowerowych). Oznacza to, że jeżeli pieszy przejdzie przez taką drogę w nieodpowiednim miejscu, narazi się na mandat.

W życie wchodzi także prawna definicja „przejścia sugerowanego”. To nieoznakowane, ale dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska. Mówiąc inaczej – bezpieczne przejście dla pieszych, ale bez zebry.

W takim miejscu pieszy będzie mógł przejść, ale nie będzie miał pierwszeństwa przed pojazdami. Będzie musiał przecinać drogę prostopadle. Nie może przy tym powodować zagrożenia w ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

I uwaga, kiedy pieszy będzie przechodził przez drogę dla rowerów, to musi ustąpić pierwszeństwa rowerzystom.

Chodnik według nowej definicji

Kiedy zaczęto głośno mówić o nowych przepisach dotyczących pieszych, sporo zamieszanie spowodował... chodnik. A właściwie jego definicja. Po jej zmianie chodnik to „część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego pieszych” (m.in. hulajnogi, rolki, deskorolki).

Nie należy jednak rozumieć tego tak, że na chodniku nie można już zaparkować samochodu – bo to wokół tego problemu rozgorzała dyskusja. W tej kwestii obowiązują dotychczasowe przepisy – kierowca musi zostawić na chodniku 1,5-metrowe przejście dla pieszych.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cyt
cyt 23.09.2022, 13:41
Nowy kodeks drogowy bublem? To pułapka na kierowców. Chodzi o skrzyżowania

Od 17 września prawo jazdy stracić można zdecydowanie łatwiej niż do tej pory. Nie chodzi jednak o nowy taryfikator punktów karnych. Przy okazji ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego zmieniła się też definicja skrzyżowania. Niestety - na gorsze. Naraża ona na utratę prawa jazdy wielu kierowców, którzy nie będą nawet wiedzieć, jakie wykroczenia popełnili.
pl
pl 23.09.2022, 14:09
przecież przepisy pisze kto chce kto się dorwie wymyśla kretynizmy bo rząd płaci należy natychmiastowo wprowadzić odpowiedzialność urzędasów za decyzje które podejmują za przepisy które tworzą za przepis o pierwszeństwie pieszych tylko więzienie
KK
KK 23.09.2022, 14:19
Kiedy zrozumiecie, że celem nie jest poprawa bezpieczeństwa tylko wprowadzanie maksymalnego chaosu, zastawianie sideł i tworzenie narzędzi do dojenia obywatela. tak samo jest w systemie podatkowym, który jest już tak mocno spaprany, że sami urzędnicy skarbowi nie potrafią już tego interpretować. Dojna mafijna, nieudolna zmiana, nic nie potrafią wyprodukować, sięgają po gotowe z naszych kieszeni. Wystarczy popatrzeć na spółki skarbu państwa, udają, że nam pomagają finansowo, łaskawie odejmując kilka grosików bo jest ciężko, po czym w cudowny sposób ogłaszają rekordowe zyski !!!! WTF? - komu zależy na niszczeniu polskiej gospodarki ???

13*52 676 2024  ha ha ah
13*52 676 2024 ha ha ah 22.09.2022, 20:24
przychodzi anioł do polinu żeby szukać prawych i sprawiedliwych ha aha h napotyka burdel mame tego przybytku i pyta pani jarosławo jak pani to robi że ten burdel jeszcze funkcjonuje , na to burdel mama normalnie zamordyzm dyscyplina i ogólne ry panie wszystkich ha ah ah bo im wiekszy burdel tym ostrzejsze przepisy ha aha ah
cash
cash 21.09.2022, 08:57
Po prostu do budżetu potrzebna kasa z mandatów.

Pozostałe