Cena energii wywinduje ceny pogrzebu. Czy Polaków będzie jeszcze stać na pochówek?

  • 21.09.2022, 08:30
  • News4Media
Cena energii wywinduje ceny pogrzebu. Czy Polaków będzie jeszcze stać… iStock
Wkrótce pogrzeby będą dużo droższe – ostrzega Polska Izba Branży Pogrzebowej. Głównym powodem są drastyczne i wciąż rosnące ceny energii elektrycznej i gazu.  

Polska branża funeralna jest poważnie zaniepokojona tym, co się dzieje na rynku energetycznym.

– Sytuacja cenowa może doprowadzić do drastycznych wzrostów cen usług świadczonych przez nasza branżę – stwierdził w komunikacie Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, cytowany przez Portal Samorządowy.  

Branża funeralna chce regulowanych cen energii

Dlatego Izba domaga się włączenia sektora funeralnego do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii. Wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Zdaniem Czyżaka pozwoliłoby to branży uniknąć bez podnoszenia cen usług.

Przez ostatnie pół roku koszty funkcjonowania firm zajmujących się pochówkiem, w tym m.in. przechowywaniem zwłok i ich przygotowaniem do pogrzebu, a także kremacją, wzrosły średnio o około 30-40 proc.

„Kolejnego wzrostu kosztów, zwłaszcza gazu i energii elektrycznej, branża funeralna oczekuje w okresie jesienno-zimowym” – czytamy w komunikacie Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Robert Czyżak przyznał – jak czytamy w Portalu Samorządowym – że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której firmy pogrzebowe zmuszone zostaną do zaprzestania przechowywania ciał osób zmarłych w chłodniach zasilanych energią elektryczną.

„A z uwagi na coraz wyższe koszty ich utrzymania, groźba taka staje się jednak realna. Biorąc pod uwagę skokowe wzrosty cen energii, z jakimi borykamy się od kilku miesięcy, nasze fundusze na prowadzenie przedsiębiorstw mogą się wkrótce wyczerpać” –  stwierdził.

Kiedy wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

Przypomnijmy, że dziś zasiłek pogrzebowy wynosi zaledwie 4 tys. zł i od lat nie był waloryzowany. Szef Polskiej Izby Branży Pogrzebowej nie kryje, że obawia się sytuacji, w której – pomimo zasiłku pogrzebowego – rodziny osób zmarłych nie będą w stanie pokryć rosnących kosztów pochówku.

Wysokość zasiłku ma się jednak zmienić – zapowiada od jakiegoś czasu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które w ten sposób odpowiedziało na propozycje OPZZ. Związkowcy domagają się podniesienia wysokości zasiłku, bo... – Żeby pochować zmarłego z należytym szacunkiem, często jego bliscy muszą zaciągać pożyczki – przywołuje pismo OPZZ „Gazeta Wyborcza”.

Resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ale nieoficjalnie wiadomo, że szybko nie wejdą w życie. Strategia ministerstwa wpisuje się bowiem w kalendarz wyborczy: wyższy zasiłek pogrzebowy ma być jednym z elementów przyszłorocznej kampanii do parlamentu.

OPZZ wylicza, że po podwyżce zasiłek pogrzebowy powinien wynosić  przynajmniej 12 tys. zł. Na to raczej nie ma szans, bo strona rządowa myśli o 5 tys. zł.

W 2021 r. ZUS wydał na zasiłki pogrzebowe 1,8 mld zł.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przemek
Przemek 22.09.2022, 13:57
no ale jak. Większość prądu powstaje w polskich elektrowniach z polskich surowców - nawet jak trzeba coś kupić w Europie za dużo wyższą kasę to średnia powinna pokazywać wzrosty kilkadziesiąt % a nie nie kilkaset lub nawet 1000%. Przykład gazu zaazotowanego - niskokaloryczny, który w kilku miejscach wydobywa polski monopolista PGNiG - za ile go sprzedaje okolicznym mieszkańcom i firmom ?! W 2021 roku 110zł, w tym roku od 400 - 780zł, propozycje na rok 2023 wynoszą już 15000zł - i kto tu jest złodziejem ja się pytam się ?!
13*52 676
13*52 676 22.09.2022, 11:49
PREMIER MORAWIECKI BEDZIE DAWAŁ REPARACJE WOJENNE DLA ZYDÓW HA HAA HA BO W 39 POLSKA NAPADŁA IZ RA EL HA AHA H ALE CYRK A NIEMCY CHCĄ OD NAS WSCHODNIA FLANKE NATO HA HAA H Z KRÓLEWCEM
do Krystyna
do Krystyna 22.09.2022, 10:20
jak PGE zarabiało przykładowo 1 mln złotych bez fotowoltaiki, to dalej chce zarabiać te 1 mln zł z foto tylko że ten koszt muszą ponieść ci którzy nie zdecydowali się na panele stąd 2 zł za 1kWh a będzie jeszcze więcej suma musi się zgadzać, na premie, odprawy nagrody ciemny lud będzie łożył spółka skarbu państwa która liczy i chwali się zyskami?, w normalnym kraju spółka państwowa powinna wychodzić na 0, dbając o kieszenie rodaków PGE, PGNiG, Orlen, itd wszyscy zyski w h.j Dlaczego Węgrzy dla swoich obywateli mogli zablokować cenę paliwa na poziomie ok 5,5zł/L ( w przeliczeniu), obcokrajowiec płaci 9 bo są z ludzmi, u nas dla koryta i rodziny na swoim +
All Ganonim
All Ganonim 22.09.2022, 10:04
Ale kto bronił naszym narodowym braciom wyzerować rachunki za prąd i ogrzewanie. Dziś po podwyżkach zwrot z takiej inwestycji to 3-4 lata. A właśnie ci, co nie ogarniają i nie chcą powinni być karani za palenie a nie zachęcani do tego. Jesteśmy krajem nie tyle absurdów. Jesteśmy krajem wyznaniowym. Wyznajemy pewne opinie. Mimo, że są idiotyczne. Nie znamy się na niczym a wiemy wszystko. Wybraliśmy rząd, który uśmiercił prawie najwięcej obywateli procentowo w Europie podczas COVID teraz będzie zabijał smogiem. Już umiera 55000 rocznie i będzie więcej a by dalej się zastanawiamy co robić co jest prawdą.
Nick
Nick 21.09.2022, 17:29
Co ten *** narobił z *** i putinem
news
news 21.09.2022, 16:16
cytują gazecinę wybiórczą...no kabaret
nieJa
nieJa 21.09.2022, 14:21
Nawet branża pochówkowa pada na pysk.! w PIS du z tym rządem nieudaczników i hołoty
skutki odczuwalne
skutki odczuwalne 21.09.2022, 13:04
Kardynalnym błędem Polski było wybudowanie gazociągu Baltic Pipe przed wynegocjowaniem gazu w dobrej cenie. To nas skazuje na spore przepłacanie
Problemów z gazem jest więcej. Wszystko przez to, że rządzącym wydawało się, że mają wiele czasu, a Rosja jest na kolanach
Dziuzepe
Dziuzepe 21.09.2022, 12:04
Premier w czerwcu nawoływał, żeby węgla nie kupować, bo będzie go dużo, i będzie tani. Proszę więc nie panikować, jeszcze się przecież wrzesień nie skończył, a premier jak coś powie, to słowa dotrzymuje. Bez paniki !!!!! Węgla będzie dużo i będzie kosztował 980 zł/tonę.
KRYSTYNA
KRYSTYNA 21.09.2022, 12:03
A może by tak w końcu Firmy energetyczne, które przecież należą do Państwa przestały na czas kryzysu generować zyski i wypłacać wysokie premie wszystkim prezesom, to miały być z założenia firmy Non profit wykonujące usługi na rzecz obywateli (tak samo jak wodociągi , gazownie...itd.) , ale o tym już dzisiaj chyba nikt nie pamięta. Oczywiści, ze tego rodzaju firmy muszą zarabiać na siebie i utrzymanie pracowników oraz całej infrastruktury, ale nie musza uzyskiwać tak wysokich dochodów.....wszystkim nam wyszłoby to na zdrowie.
jerzy
jerzy 23.09.2022, 18:04
"Bogaci" i tak prędzej czy później zrównają się z "biednymi", z których już nie ma co ściągać, a "średniacy" zaczynają ubożeć. Cięcie kosztów będzie dotyczyć wszystkich, aż do resetu - wojny lub denominacji.
ola
ola 22.09.2022, 09:46
Dom 165m2, w kredycie zeby nie było. Proszę bez zbędnych komentarzy, kredyt był brany 8 lat temu gdzie było nas stać na placenie 3 rat/mc. Teraz brak słów.. Mieszkamy ja, mąż i 2 małych dzieci. Roczne zuzycie prądu to ok 3500kwh. Mniej się po prostu nie da. Wszystkie sprzęty A++ i wyżej, wszędzie żarówki ledowe. Kuchenka indukcyjna i czajnik elektryczny bo podłączenia gazu nie ma a boję się wstawiać butlę do domu. Prania w tyg ok 5 bo z dziećmi się nie da inaczej. Z czego zrezygnować? Z picia, z gotowania, z prania, z lodówki... JPRD co z chory kraj :(
KABA  RET
KABA RET 22.09.2022, 10:38
PISZĘ WAM O TYM OD LAT ŻE TO RÓWNIA POCHYŁA KABA RET 13*52 676 TO MNIE MAJA ZA IDIOTĘ HA HA AH ZOBACZYSZ NA JESIENI PAZDZIERNIK A LISTOPAD TO BEDZIE PRAWDZIWE DNO DNA HA AH AH A O WIOSNIE TO NAWET SZKODA GADAĆ WOJNA RA HOJE PO RA CHOWALI WAS KONCERTOWO
cóż
cóż 21.09.2022, 12:02
Ceny energii dopiero wystrzelą./ Chodzi o lata zaniedbań.
Trzaskos
Trzaskos 21.09.2022, 09:35
Ja bym zaczął od tego, że problem polega na tym, że ceny idą w górę o kilkaset procent. Jeśli chodzi o warszawskie metro, dziś płacimy za całą energię 70 milionów, w przyszłym roku 210 mln. Ceny wzrosły w całej Europie, ale w Polsce ceny oszalały. Rząd PiS niewiele zrobił przez ostatnie 7 lat, by się do tego przygotować - mówił w programie Wirtualnej Polski Trzaskowski.

- Mieliśmy wczoraj zarząd, gdzie rozmawialiśmy o strategii energetycznej. Rozmawiałem także z prezydentami Sopotu i Poznania, jakie podjąć razem działania, bo te ceny są olbrzymie - powiedział.

Zapytany o konkretne działania w Warszawie, Trzaskowski zaznaczył, że podejmuje od wielu miesięcy działania długoterminowe, jak np. wymianę latarni na ledowe. - Zastanawiamy się nad ograniczeniami iluminacji świątecznych, montujemy panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, zastanawiamy sie nad obniżeniem temperatury o stopień, dwa w placówkach szkolnych - wymieniał.
Wanda
Wanda 21.09.2022, 08:58
Napiszcie lepiej co nie drożeje.
głuPOta
głuPOta 21.09.2022, 17:47
wyborców POPISU nie zdrożeje
no
no 21.09.2022, 08:52
Spalanie drogie.
palacz
palacz 21.09.2022, 09:55
Nie ma czym palić
jerzy
jerzy 23.09.2022, 18:08
Spora liczba obywateli może nie wytrzymać psychicznie i wykiełkować, może tak zainwestować w krematoria w pobliżu większych aglomeracji domków i odciąć się od ogrzewania miejskiego, a tym samym pomóc rodzinom przy cięciu kosztów pogrzebu.

Pozostałe