Zachodniopomorski sejmik apeluje w sprawie Odry

  • 22.09.2022, 19:48
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Zachodniopomorski sejmik apeluje w sprawie Odry Fot. WZP
O wprowadzenie przez administracją państwową systemowych i długofalowych rozwiązań umożliwiających uruchomienie środków adekwatnych do sytuacji spowodowanej katastrofą ekologiczną na Odrze, apeluje zachodniopomorski sejmik. Radni województwa proszą także o uchwalenie ustawy pozwalającej odtworzyć życie biologiczne w rzece. Stanowisko zostało przyjęte podczas sesji, która odbyła się w czwartek, 22 września 2022 roku.

Katastrofa ekologiczna na Odrze to największa klęska środowiskowa od lat, dlatego radni województwa zachodniopomorskiego zdecydowali się skierować apel do administracji państwowej o podjęcie działań.

Państwo nie zdało egzaminu, bo doszło do katastrofy. To się nie powinno zdarzyć. Przespano kluczowy moment dla sprawy. Działania rozpoczęto, bowiem od zapobiegania skutków katastrofy, a nie jej przyczyn. Efekty skażenia rzeki będziemy odczuwać przez wiele lat. Nie pozwólmy twierdzić, że nic się nie stało – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Radni województwa podkreślili, że dotychczas – mimo upływu kilku tygodni od pojawienia się doniesień i śniętych ryb – nie udało się ustalić ostatecznej przyczyny, wskazać sprawców.

To jest sprawa ogromnej wagi pod względem środowiskowym, infrastrukturalnym, gospodarczym i finansowym Katastrofa została spowodowana przez człowieka. Czas zatem skończyć z tezą, że jej przyczyną były tylko czynniki naturalne. To jest wprowadzenie ludzi w błąd – dodał radny województwa Artur Nycz, sprawozdawca treści przygotowanego stanowiska.

Zachodniopomorski sejmik w przyjętym stanowisku wskazuje przede wszystkim, że sytuacja na Odrze mogłaby wyglądać inaczej, gdyby nie nowelizacja ustawy Prawo wodne w 2018 roku odbierająca samorządom województw wszelkie kompetencje w zarządzaniu gospodarką wodną. Negatywne opinie co do ówczesnych zmian regulacji prawnych, sprawdzają się obecnie.

Brak właściwej reakcji struktur państwowych czyni je odpowiedzialnymi za brak potrzebnych i szybkich działań na zaistniałe zagrożenie, a także za jego przekształcenie w katastrofę ekologiczną rzeki Odry – czytamy w stanowisku.

Radni województwa wyrazili ubolewanie, że nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej, co pomogłoby sprawniej zapobiec skutkom katastrofy, a administracji rządowej dałoby odpowiednie środki do jej usuwania.

Ponadto zdaniem przedstawicieli Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego pomoc dla poszkodowanych, co prawda przyszła szybko, ale jest nieadekwatna do poniesionych strat i nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców, których działalność wokół rzeki sprofilowana jest w obszarze turystyki, wypoczynku i gastronomii. Np. tylko w powiecie gryfińskim utracono 9 stawów hodowlanych. Zaznaczyli, że pomoc należy się również samorządom, którym powinny zostać zwrócone fundusze przekazane na walkę z katastrofą.

Jednocześnie konieczne jest zagwarantowanie samorządom gminnym rekompensaty za ubytki w budżetach, spowodowanych zwolnieniem przedsiębiorców z podatku od nieruchomości i dzierżaw – brzmi przedostatni akapit przyjętego stanowiska.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego docenia działalność wszystkich podmiotów i osób zaangażowanych w ratowanie Odry. To ich działania przyczyniły się do zahamowania postępowania katastrofy. Cenne jest także samorządowe porozumienie dotyczące programu dla Odry, którego celem jest przeprowadzenie przez uczelnie eksperckich analiz ekosystemu. Bez odpowiednich badań czy monitoringu jakości wód Odry, nie będzie możliwości odtworzenia naturalnego życia rzeki, uniknięcia kolejnych przypadków zanieczyszczeń czy zidentyfikowania sprawców.

Apel przekazany będzie premierowi Rządu RP, marszałkowi Senatu RP, marszałek Sejmu RP, minister klimatu i środowiska oraz minister rodziny i polityki społecznej.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

elot
elot 25.09.2022, 12:59
Kajakarze przypłyną to prawdę powiedzą.
***
*** 25.09.2022, 01:33

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

*** *** ***
*** *** *** 24.09.2022, 10:47

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

teczowe  pęto  darka  wymaga poświenceń ah ah ah
teczowe pęto darka wymaga poświenceń ah ah ah 24.09.2022, 09:02
artur strzeli karpia ha ha ah
Wiatrak
Wiatrak 23.09.2022, 20:48
A może te wszystkie niemieckie organizacje przedstawiałyby swoje stanowisko wobec budowania w Schwedt i okolicach kilku spalarni śmieci, których spaliny w 70% trafiają do Polski? Acha, to ich nie interesowało. Jak zwykle.
ja
ja 24.09.2022, 07:50
Ciekawe wlasnie, ze jak za Odra cos robia to zadne polskie organizacje sie nie gardluja. Ale jak w Polsce cos chca zrobic to niemieckie od razu po sadach lataja. Oczywiscie to, ze np. w polskim Grennepeacie jest niemiecki zarzad nie ma z tym nic wspolnego.
Po piate
Po piate 23.09.2022, 20:43
Po pierwsze, zapobieganie skutkom katastrofy a nie skutkow. Po drugie, ten bełkot, czyli wykorzystanie sprawy do walki politycznej, był przewidywalny. Po trzecie, w trakcie katastrofy tak wyraziście wypowiadających się dzisiaj panów jakoś nie było widać. Po czwarte wreszcie, to zacne grono nie ma pojęcia o czym się wypowiada , video po drugie.
ja
ja 24.09.2022, 07:48
Dokladnie. Pier... pod publiczke kazdy potrafi. W d... maja Odre byle tylko wykorzystac to do swoich, chorych politycznych gierek.
pepublic poland of  GMBH  z wall steet  ha ha ah
pepublic poland of GMBH z wall steet ha ha ah 23.09.2022, 18:09
poszkodowani niech szukają winnych ha ha ah w kanale gliwickim
sweterek
sweterek 23.09.2022, 16:06
Widocznie PIS-owi nie zależy na ujawnieniu tej sprawy.
pozywają w sprawie Odry
pozywają w sprawie Odry 23.09.2022, 15:56
Trzy duże niemieckie organizacje ekologiczne BUND, NABU i DNR złożyły do Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na rozbudowę Odry. Aktywiści pozywają Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, również w imieniu innych mniejszych organizacji, zarzucając polskiej stronie, że ta ignoruje skutki ostatniej katastrofy na Odrze.
Manipulacja
Manipulacja 23.09.2022, 16:19
“Verena Mueller w niemieckim dzienniku „Die Welt” przypomina o polsko-niemieckiej umowie z 2015 roku, w której mowa jest o pogłębieniu rzeki i uregulowaniu jej biegu. Zgodnie z ustaleniami „konserwacja” rzeki miała umożliwić pracę lodołamaczom i przyczynić się tym samym do ochrony przeciwpowodziowej.” W Niemczech wszystkie rzeki już dawno zostały uregulowane i przystowowane do żeglugi towarowej, heh
hipotezy
hipotezy 23.09.2022, 01:05
Pierwszą z możliwości jest zrzut substancji, które zwiększyły zasolenie wody i umożliwiły masowy pojaw „złotych alg” bezpośrednio w Odrze. Inny brany pod uwagę scenariusz to występowanie „złotych alg” w zasolonym zbiorniku, z którego spuszczono wodę do Odry. (…) Dodatkowo w tym roku wysokie temperatury i małe opady mogły przyczynić się do spotęgowania skali zjawiska – powiedział dr Kamil Konowalik (cytat pochodzi ze strony internetowej uczelni).
będzie się działo!
będzie się działo! 23.09.2022, 00:53
Prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marian Banaś zapowiedział kontrolę w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. – W NIK trwają intensywne prace analityczne, zmierzające do opracowania tematyki kontroli dotyczącej działań państwa w związku z kryzysem ekologicznym na Odrze – napisał w odpowiedzi na wniosek jednej z posłanek opozycji.
Janusz
Janusz 22.09.2022, 21:26
Nie rozumiecie że te fszystkie prokramy żodowe+ czeba bedzie odać bo żąd tylko czeka na te piniondze żeby sobie kupić nowe samoloty i nowe rowery. Ja se pracuje za najnizsza krajowa i jestem poczciwym Januszem pracuje w BOB na stanowisku ochronacza i se po pracy pije czy Harnasie albo piwko trefl z netto i mam poczócie spełnienia
RUSKI PIS
RUSKI PIS 22.09.2022, 20:56
Zjednoczona PiSo_noworuska czarno_pedofilska prawica złodziei zatruła Odrę tym szlamem z Indonezji za 20. grubych baniek! Tylko pogratulować noworuskim polaczkom za ten wasz jeszcze gorszy niż rynsztokowy poziom inteligencji! Dlatego JEEEBBBAŁŁŁ WAS PIES JEEEBBBAAAŁŁŁAAA CAŁA WIEŚ!!! Do szkoły jełoppy! Myślenie nie boli tak jak wam się wydaje na wiecznym kacu!
Na drzewo moczymordo
Na drzewo moczymordo 22.09.2022, 20:41
A ten Znicz to gdzie był jak ginęły ryby w Odrze?

Dlaczego nic nie zrobił aby nam pomóc w ratowaniu hodowli na ciepłym kanale przy którym sam mieszka?
wody pisowksie
wody pisowksie 22.09.2022, 22:33
Od tego sa pisowskie służby.
warek
warek 22.09.2022, 20:10
Ciekawe jaki skutek to przyniesie

Pozostałe