Polska nie była gotowa na taki kryzys gospodarczy [SONDAŻ]

  • 23.09.2022, 12:35
  • News4Media
Polska nie była gotowa na taki kryzys gospodarczy [SONDAŻ] iStock
W składach z opałem brakuje węgla. Węgiel importowany jest podłej jakości. Nie wiadomo, czy zimą nie zabraknie gazu. W sklepach szaleje drożyzna. Czy Polska była przygotowana na kryzys energetyczny?

Jak Polska była przygotowana na kryzys? To pytanie na zlecenie „Super Expressu” zadał respondentom Instytut Badań Pollster. Zdecydowana większość badanych, bo aż 71 proc., odpowiedziała, że źle. Zaledwie 16 proc. uważa, że kraj był dobrze przygotowany na tę sytuację. 13 proc. nie miało w tej kwestii wyrobionej opinii.

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z „Super Expressem” zarzuca rządowi wiele zaniedbań, które jego zdaniem tłumaczą taki wynik sondażu.

– Po pierwsze, zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej. Rząd do dziś nie naprawił tego błędu. Po drugie, były sygnały, że wystąpi problem z węglem, ale zmarnowano kilka miesięcy. Po trzecie, PGNiG już dwa lata temu negocjowało umowę na dostawę gazu z Norwegii i do dziś nie doprowadzono negocjacji do końca – wylicza Zuber.

Czy to, co dzieje się teraz z polską gospodarką, przełoży się notowania PiS? Politolog Kazimierz Kik uważa, że tak.

– Kryzys zakończy się 50-procentowym spadkiem poparcia dla PiS, czyli pozostanie tylko ok. 20 proc. wyborców – prognozuje Kiki, cytowany przez „Super Express”. – Jeśli ktoś z wyborców PiS jeszcze nie jest przekonany, czy przestać popierać partię, wkrótce przekona go do tego życie.

 

 

 



 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (112)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zapaśc demograficzna
zapaśc demograficzna 26.09.2022, 13:43
Największe bolączki demograficzne wciąż proszą się o rozwiązanie. Choć niepokojące prognozy GUS na temat zmian w strukturze społeczeństwa znane są od ośmiu lat, utknęliśmy z tą wiedzą, nie bardzo znajdując wyjście z sytuacji. Postulatów dotyczących zaradzenia problemowi jest wiele. Wśród nich m.in. zmiany w 500 plus i w wieku emerytalnym.

wiesiek
wiesiek 25.09.2022, 01:15
Tyle lat słyszę żeby oszczędzać energie elektryczną co rząd zrobił w sprawie wyłączenia oświetlenia w nocy o 50% na ulicach i tam gdzie to możliwe miedzy 24- 04 ,albo gminy .Tu idzie w błoto od 5 - 20ml zł co miesiąc mówimy o całym kraju.
karma coraz droższa
karma coraz droższa 24.09.2022, 23:29
W sierpniu za karmę dla kotów trzeba było zapłacić o 34,9 proc. więcej niż rok temu, zaś dla psów – o 48,2 proc. Gigantyczne podwyżki utrzymują się od początku roku. Eksperci wskazują, że to może nie być koniec wzrostu cen.
Bodzio
Bodzio 24.09.2022, 14:03
Mam nadzieję że, Mafia Włoska zajmie się skutecznie Ursulą von der Leyen i wyląduje ona tam, gdzie jej miejsce.
do ruskiego trolla sławiącego pis...
do ruskiego trolla sławiącego pis... 26.09.2022, 00:31
ruski trollu - mafia kremlowska stosuje nowiczok...
ciebie tez nadzieję
ciebie tez nadzieję 24.09.2022, 18:50
A kogo interesuje na co ruski kacap ma nadzieję.
tylko
tylko 24.09.2022, 22:42
Oficer prowadzący Bodzia się tym interesuje hahahaha
Robak
Robak 24.09.2022, 16:58
Ja mam nadzieje ze w przyszłym roku Tusk tobą się zajmoe
nieJa
nieJa 24.09.2022, 13:23
ale rząd się wyżywi ,jak mawiał już klasyk
RUSKI PIS
RUSKI PIS 24.09.2022, 11:14
Tak to się kończy jak piso.ruskie amatorzy i złodzieje dorwali się do koryta! Socjal bez pokrycia i czarni najeźdźcy z Watykanu kosztują bardzo wiele wszystkich! Zamiast drzeć te zachlane i rynsztokowe noworuskie.mordy to zacznijcie sobie butelki i opony zbierać... bo zima będzie długa! A w następnym roku znowu wam rzucą jakiś ochłap a WY łykniecie to jak pelikan cegłę! Dlatego JEEEBBBAAAŁŁŁ WAS PIES JEEEBBBAAAŁŁŁAAA CAŁA WIEŚ!!!
Sauron
Sauron 24.09.2022, 11:12
Niemiecki dzban będzie wybierał rządy w krajach należący do eurokołchozu. Koniec świata
śmieszne
śmieszne 24.09.2022, 18:51
Kacap teraz na Niemców najeżdża.
taka sfołocz
taka sfołocz 24.09.2022, 22:43
Raz na jednych raz na drugich byle kipisz robić.
Sauron
Sauron 24.09.2022, 11:09
ludobójca bandzior fiutin grozi atomem a te niemieckie bandyckie kreatury grożą członkom nazi-bolszewickiego kołchozu "odebraniem funduszy", na które i Polska żyrowała!! przecież to ta sama metoda.. terroryzm, przemoc, bandytyzm i ludobójstwo to wciąż domena i metody tych bandyckich nacji niemiec i rosji!
7 miesięcy smieszy mnie kreml
7 miesięcy smieszy mnie kreml 24.09.2022, 18:52
Tobie grozi kompletny brak rozumu bo grożbami nikt się nie przejmuje.
Robak
Robak 24.09.2022, 16:59
Jakim dzbanem trzeba być aby takie bzdury pisać
Do upadającej lewckiej uni hehehr
Do upadającej lewckiej uni hehehr 24.09.2022, 11:04
Decydującym głosem głos wyborców, a nie eurokratów”. Wiceszef MSZ o słowach von der Leyen
"O tym, w jakim kierunku idą sprawy w poszczególnych państwach, decydują obywatele tych krajów w wyborach, a nie europejscy urzędnicy. Na tym polega demokracja
świadek historii
świadek historii 24.09.2022, 18:52
Taa kacapska Rosja upada.
Nick
Nick 24.09.2022, 10:56
Szefowa KE straszy Włochów.Prof.Legutko - Od czasów Breżniewa takie słowa nie padały w stosunku do suwerennych państw

NIEMCY KTÓRZY WYMORDOWALI 6 MILIONÓW POLAKÓW NAUCZYCIELAMI PRAWORZĄDNOŚCI ...?

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas spotkania na Uniwersytecie Princeton w USA stwierdziła, że Polska nie dostanie żadnych pieniędzy z KPO, ponieważ polski rząd nie chce zmienić prawa dotyczącego sądownictwa w taki sposób, jak chce KE. „To było do przewidzenia. Od któregoś momentu stało się jasne, że Komisja Europejska szuka pretekstu do tego, by tych pieniędzy nie odblokować” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

„KE chce obalić polski rząd”

Po podpisaniu umowy z Polską pojawiły się nowe warunki zaporowe, które polegają na tym, że jedni sędziowie mają mieć możliwość podważania statusu innych sędziów. Tego nikt nie może przyjąć. Cały czas dzieje się to samo – KE chce obalić polski rząd, doprowadzić do sytuacji, żeby PiS nie wygrał wyborów itd. KE prowadzi walkę z polskim rządem, tak jak prowadzi ją z każdym konserwatywnym rządem

— zaznacza.

Co uderza w porównaniu z poprzednią Komisją, to jednak przewodniczący KE Jean-Claude Juncker starał się trzymać na uboczu, nie wypowiadać takich ostrych sądów. Kto miał przynajmniej przeciętny iloraz inteligencji, ten dostrzegał agresywne działania KE, ale tam chociaż były zachowywane pozory. Natomiast u Ursuli von der Leyen widać bardzo brutalny język. To pokazuje ich stan ducha – to już jest taka pycha, że aż strach

— dodaje.

„Opadły maski, wychodzi z nich czysta brutalność”

Ursula von der Leyen podczas spotkania na Uniwersytecie Princeton wygłosiła jeszcze jedną wypowiedź, która odbiła się szerokim echem w Polsce - dotyczącą najbliższych wyborów we Włoszech.

Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier

— ostrzegała von der Leyen.

Prof. Legutko nie kryje oburzenia słowami przewodniczącej KE.

Chyba od czasów Leonida Breżniewa takie słowa nie padały w stosunku do suwerennych narodów. Jak to w ogóle możliwe, że przed wyborami w danym kraju wychodzi jakiś polityk europejski i straszy wyborców na zasadzie: „Jeżeli nie zagłosujecie tak, jak nam się podoba, to macie przechlapane”? To jest coś niebywałego. Opadły maski, wychodzi z nich czysta brutalność
AJWAJ ALELUJA BISMILAH I NA SATURNA  13*52=676  2024
AJWAJ ALELUJA BISMILAH I NA SATURNA 13*52=676 2024 24.09.2022, 16:30
NIE PODNIECAJ SIE TAK HA HA AH stara rzymska maksyma DZIEL I RZĄDZ ha ha ah we wspólnocie wegla i stali patrz teraz UE nie ma i nie było żadnej demokracji ha ha ah iluzja demokracji to jest dla baranów przy urnach tam jest TEOKRACJA OKULTYSTYCZNA HA HA AH
ops
ops 24.09.2022, 08:08
nie ma zdnego kryzysu
wierny wyborca pisu
wierny wyborca pisu 24.09.2022, 10:40
amęnt
no tak
no tak 24.09.2022, 10:09
Pogrubieni sukienkowi i tłuste koty nie widzą rzeczy oczywistych z oczywistych względów.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 24.09.2022, 09:58
jest kryzys tożsamości nie wiem czy to polska czy polin czy ukro polin ha ha ah
cha cha
cha cha 24.09.2022, 10:41
a jaka różnica czy to Tworki, Mączna czy szpital w Jaffie? Dla ciebie psychiatrzy wszędzie tak samo bezradni....
JAK NA SATURNIE HA HA AH CAŁE ZYCIE W KABA RECIE TO I ZOSTAŁEM BŁAZNEM…
JAK NA SATURNIE HA HA AH CAŁE ZYCIE W KABA RECIE TO I ZOSTAŁEM BŁAZNEM HA HA AH 24.09.2022, 16:14
CHYBA KOŃCZYLI TĘ SAMĄ SZKOŁĘ HA HAA H NA SATURNIE HA HA AH https://www.google.com/url?sa=… TAKA KWADRATURA KOŁA HA HA AH
prund
prund 23.09.2022, 23:19
Cóż - państwowe spółki fundują podwyżki 900 procent. Rząd mówi, że podwyżki węgla to "tylko" trzykrotne.... To dlaczego państwowe spółki takie stawki fundują?
Tak to wygląda
Tak to wygląda 24.09.2022, 09:36
Żeby się tłuste koty jeszcze bardziej nachapaly..Życie w Europie zachodniej,kształcenie dzieci na najlepszych uczelniach kosztuje ..
no tak
no tak 24.09.2022, 10:10
Nawet sobie szkołę wyższą utworzyły.
vds
vds 23.09.2022, 22:24
Żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust, szyć ubrania i łatać buty... prostować gwoździe. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Jedyne wakacje to te kredytowe. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem.
Nick
Nick 23.09.2022, 17:44
Już w niedzielę we Włoszech odbędą się wybory parlamentarne, a sondaże wskazują na ogromne szanse prawicy na zwycięstwo. To prowadzi do wściekłości europejskich elit lewicowo-liberalnych. W czasie swojego wystąpienia na uniwersytecie w Princeton do możliwości zwycięstwa prawicy odniosła się szefowa KE Ursula von der Leyen.

- „Zobaczymy jaki będzie wynik wyborów. Jeśli sprawy potoczą się w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier”

- groziła.

Na tę skandaliczną wypowiedź zareagował już Matteo Salvini.

- „Dla mnie to plugawa groźba. (…) Ta pani reprezentuje wszystkich Europejczyków, nie tylko tych z lewicy”

- powiedział włoski polityk.

- „Złożymy w Brukseli wniosek o wotum nieufności wobec tej pani. To nękanie instytucjonalne”

- dodał.

Stwierdził, że należy „przemyśleć tę Europę”, jeśli ktoś w Brukseli rozważa odebranie Włochom należnych im środków tylko dlatego, że władze przejmie partia prawicowa. Przypomniał, że „pieniądze Europy to pieniądze państw i są to pieniądze Włochów”.

- „Europa nikomu nic nie daje, wręcz przeciwnie, przez lata jako Włosi oddaliśmy do kasy sto miliardów euro. Prosimy o szacunek”

- podkreślił.
Robak
Robak 24.09.2022, 08:24
Uwaga ruski troll
proste
proste 23.09.2022, 23:20
ruski trollu - twoje sympatie kremlowskie nie są dobre dla cywilizacji zachodniej...
POKOPZPR
POKOPZPR 23.09.2022, 17:40
Demokracja w tzw. Unii Europejskiej -----------Leyen odniosła się też do tematu wyborów we Włoszech. - Zobaczymy wynik głosowania. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier - stwierdziła.

Bodzio
Bodzio 24.09.2022, 14:17
Ona może mieszać ale u siebie w ciemnogródzie niemieckim ,ale jak przyjmą uchodźców z Rosji do sobie powtarzam do siebie
proste
proste 23.09.2022, 23:21
ruski trollu - twoja demokracja to dzisiejsze "referendum" rosyjskich matrioszek...
Bodzio
Bodzio 24.09.2022, 14:10
A twój przewodniczący uni ogłosił że wpuści Rosjan ahaaa chyba do Niemiec .....
News dla lewakow za propagandę
News dla lewakow za propagandę 23.09.2022, 17:21
PGNiG zawarł umowy z Grupą Equinor na dostawy gazu od stycznia 2023 r. do stycznia 2033 r. Chodzi o wolumen do 2,4 mld m sześc./r. Dodatkowe ilości paliwa, będą przesłane do Polski gazociągiem Baltic Pipe - poinformowała spółka.

"Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy gazu ziemnego będą obejmować okres dziesięciu lat od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku w wysokości do 2,4 mld m sześc. rocznie" - podał w piątkowym komunikacie PGNIG.

Jak podkreślił, zapewni mu to dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe, łączącego Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, poprzez Danię.

"Gazociąg, którego inwestorami są polski Gaz-System duński Energinet, rozpocznie przesył gazu od 1 października 2022 roku" - wskazano w komunikacie.

"Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8 mld m sześc. rocznie. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3 mld m sześc., a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4 mld m sześc. rocznie." - zaznaczyła spółka
MAX
MAX 23.09.2022, 16:55
PGG sprzedaje pośrednikom węgiel po 900 PLN, a elektrowniom po 200 PLN. Kto na tym zarabia? Odpowiedzcie sobie sami. Pozdrawiam myślących...
prund
prund 23.09.2022, 23:22
Jeśli elektrowniom (państwowym) kopalnie (państwowe) sprzedają węgiel po 200 złotych - TO DLACZEGO PODWYŻKI PRĄDU SĄ PO 900 PROCENT?
no tak
no tak 24.09.2022, 10:13
Tylko pisowscy "ekonomiści" są to w stanie "wytłumaczyć".
Jerzy
Jerzy 23.09.2022, 17:22
Inni pośrednicy w łańcuchu dostaw.
Robak
Robak 24.09.2022, 08:25
Pisowskie rodziny
prund
prund 23.09.2022, 23:23
państwowa kopalnia państwowej elektrowni, potem państwowej sieci... skoro to rzekomo "własność wszystkich Polaków" - to jaki to zysk dla Polaków?
czajnik
czajnik 23.09.2022, 16:44
Zagotowało się w komentarzach!
to martwi
to martwi 23.09.2022, 16:38
Najgorsze że wielu ludzi jeszcze sobie nie zdaje sprawy jaki kryzys się przetacza
dziwne
dziwne 24.09.2022, 10:13
Do sklepu nie chodzą?
Nick
Nick 23.09.2022, 16:37
Gdyby nie Szwaby nie mieli NS1 i 2 to do dziś nie było by problemu z węglem. Dla tego że to Niemcy specjalnie przepychali kolejne obostrzenia ekologiczne i zamykanie kopalń ale Gaz z Rosji był ok.

Pozostałe