Niższa cena prądu nie dla wszystkich. Rządowa tarcza uderzy w miliony gospodarstw

  • 24.09.2022, 00:00
  • News4Media
Niższa cena prądu nie dla wszystkich. Rządowa tarcza uderzy w miliony… iStock
Polacy mogą liczyć na to, że podwyżki cen prądu nie dotkną ich portfeli, jeśli nie przekroczą limitów wskazanych przez rząd. Okazuje się,  że w wielu przypadkach będzie to nierealne. Po prostu.

Ochrona polskich domów przed drastycznymi podwyżkami cen za energię elektryczną może być w niektórych przypadkach tylko fikcją. Jak zakłada tzw. tarcza solidarnościowa, gwarancja ceny z 2022 roku będzie przysługiwać gospodarstwom, w których roczne zużycie prądu nie przekroczy 2000 kWh. Wyjątkiem będą domy z trojgiem i więcej dzieci; prowadzący działalność rolniczą oraz gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi – w tych przypadkach limit wyniesie 2600 kWh. Jeśli zostanie przekroczony, każda nadmiarowa kWh będzie automatycznie przeliczana na nową, wyższą cenę. 

Po ogłoszeniu szczegółów programu w sieci zawrzało. Internauci zaczęli wymieniać się informacjami o tym, jak realne zużycie wygląda na ich rachunkach i czy rzeczywiście są w stanie zmieścić się w normie, którą rząd określił na podstawie danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny. Wielu z nich czuło się pokrzywdzonych, bo – jak twierdzili  – osiągnięcie takiego wyniku jest dla nich niemożliwe. 

Odpowiedzieć na  to pytanie postanowiła Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Szacunki te pokazały, że choć w większość z nas jest w stanie zużyć rocznie mniej niż 2000 kWh, to jednak jest pewna zagrożona grupa, która przekracza ten limit nawet ponad dwukrotnie.

„W przypadku gospodarstw dwu- i trzyosobowych mieszkających w miastach zużycie na poziomie do 2000kWh jest rzeczywiście jak najbardziej realne. W kilkunastu przeanalizowanych przez nas przypadkach wynosiło ono w 2021 roku przeciętnie około 1800 – 1900 kWh, tylko w kilku przypadkach 2000 kWh zostało przekroczone, ale zazwyczaj nieznacznie.

W przypadku gospodarstw dwu- i trzyosobowych mieszkających na wsi zużycie było zauważalnie wyższe i w analizowanych przez nas przypadkach wyniosło przeciętnie 2200-2500 kWh/rok“ – czytamy w informacji prasowej IGSPW.

Problem pojawia się w przypadku rodzin wielodzietnych zamieszkujących na wsi. Tam skorzystanie z rządowej tarczy będzie utrudnione, bo zużycie mniej niż 2600 kWh jest nieosiągalne ze względu na specyfikę prowadzenia gospodarstwa.

"W kilku przeanalizowanych przez nas przypadkach tylko jedna rodzina wielodzietna nie przekroczyła limitu 2600kWh w roku, choć i w tym przypadku do jego osiągnięcia zabrakło bardzo niewiele (2498kWh). W pozostałych rodzinach, które podzieliły się z nami informacją o zużyciu prądu, średnie zużycie roczne wyniosło 3068kWh, a najwyższe 5227kWh w przypadku rodziny 2+3, która przyrządzała posiłki na indukcji, korzystała często z pralki, a w domu zamiast kanalizacji była przydomowa oczyszczalnia biologiczna, z kompresorem napowietrzającym pracującym w cyklach półgodzinnych przez całą dobę.

Co ciekawe, rodzina ta nie korzystała w ogóle z telewizora oraz w bardzo ograniczonym zakresie z komputera (maksymalnie godzinę dziennie), a wszystkie sprzęty AGD w domu posiadały wysoką klasę energooszczędności. Głównym i jedynym źródłem ciepła w tym przypadku był kocioł na pellet drzewny" – analizują eksperci.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla konkluduje, że to, co ma chronić, w rzeczywistości uderzy w miliony gospodarstw – również te najbiedniejsze, które na co dzień oszczędzają prąd, ale w dalszym ciągu nie są w stanie obniżyć zużycia do wskazanych 2600 kWh w ciągu roku.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robak
Robak 25.09.2022, 16:55
A gdzie pisior nick? Napewno jak Pinokio ma na to „ logiczne „ wytłumaczenie w stylu Tusk albo Niemcy czy cała Unia ? A może Putin
łapaj oszusta
łapaj oszusta 25.09.2022, 01:24
Lepiej niech kontrolują bo niektórzy w życiu węglem nie palili a nagle pozmieniali we wnioskach że palą węglem. To samo dotyczy dodatku , jest matka z synem jeden piec a im się zachciało 2 dodatków bo matce nagle się przypomniało ze przecież syn jest dorosły i są dwa gospodarstwa. Żarty sobie każdy robi z dodatków to za swoją głupotę będą płacić po 5 tys za tonę węgla.
Knagulec
Knagulec 24.09.2022, 19:27
Ja ciągnę na lewo prund ze strychu od lat a reszta buli i torba
Knaga
Knaga 24.09.2022, 22:52
Wszyscy wiedzą że ciągniesz ale nie prąd
straz miejska
straz miejska 24.09.2022, 22:37
Spokojnie, znajdziemy cię.
kazanie
kazanie 25.09.2022, 01:29
Szukajcie , a znajdziecie.
Robak
Robak 24.09.2022, 16:53
Każdy doskonale wie ze PiS to zwykli oszuści co pokazały wszystkie ich wały z ostatnich lat!!!! Oprócz oczywiście propagandziarzy którzy z biur wypisują różne głupoty aby skłócić ludzi. Jeden nawet jest na i Gryfino tylko podpisuje się pod kilkoma nickami i wstawia plisy z kilku urządzeń
Muszka kłamczuszka
Muszka kłamczuszka 24.09.2022, 16:50
PiS obiecał to PiS-da
Jerzy
Jerzy 24.09.2022, 12:29
Akumulator, trenażer z rowerem oraz dynamo i jazda. Należy dbać o formę, aby nie przytyć na na następny rok. A odnawialne źródło energii jak znalazł.
Rafał
Rafał 24.09.2022, 10:20
A to dopiero początek: Zgasić latarnie, ograniczyć kursy tramwajów, nie wywozić śmieci, rezygnować z inwestycji, w szkołach tylko 18 stopni Celsjusza - takie drakońskie oszczędności na kryzys energetyczny rozważa prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. To po tym, gdy państwowa spółka Enea zaproponowała samorządowi podwyżkę rachunku za energię. Z 45 do prawie 190 mln zł. Podobne oferty trafiły do Wrocławia, Radomia i Olsztyna.
Robak
Robak 24.09.2022, 16:55
Tak wyglada dobrobyt zachodniej Europy wg pisowskich aparatczyków i ich prezesa z 2 różnymi butami
proste pytanie?
proste pytanie? 24.09.2022, 10:48
Jeśli państwowa spółka robi podwyżki prądu kilkaset procent, gdy węgiel od kopalni biorą za 200 złotych (a nawet na składzie jak jest, to kosztuje "tylko" trzy razy mniej ) - to skąd tak wysokie podwyżki?
Żenada
Żenada 24.09.2022, 09:55
Szkoły szykują się na naukę zdalną, bo nie mają pieniędzy na węgiel.
W miastach czekają nas ciemności, bo te nie mają pieniędzy na prąd.
W domach zimno, bo ciepłownie szukają pieniędzy na węgiel.
Tak wyglądamy po siedmiu latach rządów tych politycznych łobuzów i nieudaczników.
Ale to wszystko i tak wina Tuska,Uni i Niemców
Szok
Szok 24.09.2022, 09:54
Co poseł Ziemi Radomskiej, niejaki R. Fogiel, ma do powiedzenia w sytuacji wzrostu rachunków za energię dla Radomia o 900 proc.?
Że źle ocenia prezydenta tego miasta.
K...a to nie są kpiny. To niczym nieskalana bezczelność tej władzy.
Robak
Robak 24.09.2022, 16:55
Głupka nie zrozumiesz
pisos...syństwo
pisos...syństwo 24.09.2022, 10:52
czyli że państwowe spółki tym samorządom, które pan poseł źle ocenia sprzedadzą drożej?
ano
ano 24.09.2022, 18:49
do pisos: na to wygląda.
bistro
bistro 24.09.2022, 09:36
Jak tu oszczedzać?
Wniosek
Wniosek 24.09.2022, 09:34
Co nie wymyślą..to bubel do poprawki..Najlepiej im tylko szczucie i atak na Tuska czy Niemców wychodzi .
Dobrze że coraz mniej wierzących tej propagandzie.
ninja
ninja 24.09.2022, 10:58
do Wniosek: Niestety, mam podobne przemyślenia. Robią polityczną wojnę.
Takaprawda
Takaprawda 24.09.2022, 09:32
Wszystko idzie zgodnie z Agenda 2030 i planem Wielkiego Resetu Klausa Schwaba. Poczytajcie, poszukajcie. Bedziecie biedowac i marznac w imie nowego fałszywego zlotego cielca -> klimatu, do tego blackouty nadchodza - pge juz wydalo komunikat. Takze tak was pis zalatwil likwidowaniem kopaln, ograniczaniem wydobycia wegla i jego masowym eksportem. Szykujcie portfele bo na horyzoncie kolejne podatki i koszty!
ja
ja 24.09.2022, 12:06
Bardziej UE nas załatwiła rękoma rządzących.
prawda
prawda 24.09.2022, 10:21
Taka prawda ze teorie spiskowe są dla ciemnogrodu. Wtedy im się wydaję że coś rozumieją.
Robak
Robak 24.09.2022, 08:22
Wszystko co z PiS to jeden wielki kant! W imię wodza dla partii.
ja
ja 24.09.2022, 07:42
A mogli nic nie robic, wtedy bylby spokoj.
tak lepiej
tak lepiej 24.09.2022, 10:22
Robić, ale z głową.
Robak
Robak 24.09.2022, 16:57
Tego akurat w PiS nikt nie posiada a jeśli to pusta
ja
ja 24.09.2022, 12:05
Czego nie zrobią i tak nie zadowolą wszystkich.
na marginesie
na marginesie 24.09.2022, 00:18
Po równo nie znaczy sprawiedliwie.

Pozostałe