Wrzuć butelki i odbierz ekogadżet

  • 2 dni temu, 20:00
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Wrzuć butelki i odbierz ekogadżet
Kilkanaście metrów od gabinetu marszałka województwa Olgierda Geblewicza stanął recomat, czyli automat zwrotny na puszki, plastikowe butelki i nakrętki. Za każde wrzucone opakowanie otrzymuje się 1 punkt, a za 10 punktów - można otrzymać ekologiczny gadżet. Akcja promująca recykling i ochronę środowiska jest zapowiedzią Szczytu Ekologicznego organizowanego 3 października w Szczecinie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Urządzenie o wadze ponad 470 kilogramów zostało ustawione na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To Recomat Smart RVM na trzy frakcje: butelki PET, puszki ALU i plastikowe nakrętki. Jest bardzo proste w obsłudze i oprócz przyjmowania opakowań oferuje użytkownikom dużą porcję wiedzy na temat segregowania odpadów, recyklingu i innych działań na rzecz ochrony środowiska. Na ledowym ekranie mogą być wyświetlane filmy instruktażowe, ogłoszenia, materiały edukacyjne.

 

- Ekologia zaczyna od drobnych codziennych spraw, takich jak oszczędzanie wody, prądu i redukowanie ilości odpadów, segregowanie ich. Wiele korzyści przynosi zwrot opakowań, system kaucyjny, który wprowadziło już kilkanaście krajów w Europie. Recykling jest podstawą nowoczesnej gospodarki, przyjaznej środowisku - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - W sklepach w Polsce butelkomaty są jeszcze rządkością, ale na Pomorzu Zachodnim chcemy kształtować dobre nawyki. Zachęcamy do korzystania z recomatu, który właśnie został ustawiony na Zamku. Za zwrócone opakowania można otrzymać ekologiczny gadżet.

 

Recomat udostępniony przez firmę r3Polska będzie na zamkowym dziedzińcu do 3 października. Za każde wrzucone opakowanie przyznawany będzie 1 punkt. Żeby zbierać punkty, najłatwiej zainstalować w smartfonie bezpłatną aplikację RecomApp. Możne też pobrać tradycyjny papierowy paragon, który automat wydrukuje po zeskanowaniu i przyjęciu butelek / puszek / nakrętek.

Każde zgromadzone 10 punktów będzie można właśnie 3 października (tylko w tym terminie) wymienić na ekologiczny upominek.

 

Ekogadżety będą rozdawane podczas Szczytu Ekologicznego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie odbędzie się w Posejdon Center (Brama Portowa). Start o godzinie 12.

 

Wezmą w nim udział specjaliści zajmujący się ochroną środowiska i ekospołecznicy, propagatorzy idei zero waste, założyciele tzw. sadów społecznych, jadłodzielni itd.

Celem konferencji jest zaprezentowanie ciekawych inicjatyw w obszarze ekologii, propagowanie wiedzy na temat środowiska naturalnego, budowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych, szczególnie w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów.

 

Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja WWF Polska.

 

Udział w prelekcjach jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Informacje i zapisy na www.szczytekologiczny.pl

Szczyt Ekologiczny transmitowany będzie również on-line na kanale @Pomorze Zachodnie.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

robert
robert Wczoraj, 08:13
Już mnie szlak trafia jacy my zacofani jesteśmy takie automaty tzw zmielarki 30 lat temu już były na zachodzie w każdym dyskoncie bo wprowadzono kaucje za plastiki ,pytam gdzie my jesteśmy sto lat za murzynami .
RUSKI PIS
RUSKI PIS Wczoraj, 11:05
Co ty od piso.noworuskich polaczków wymagasz? Gdyby nie UE to dalej by myli kartofle w muszki klozetowej i srrali po krzakach! A Jarka Kaczyński to byłaby królową Noworosji, Putin królem a oligarcha Rydzyk głównym pedofilskim biskupem !
Murzyn
Murzyn Wczoraj, 10:07
Proszę mnie nie obrażać.
Jerzy
Jerzy Wczoraj, 08:07
Dobry ruch w stronę promocji. Ciekawe w jakiej wysokości na tym pośrednictwie przycinana jest prowizja, bo za darmo by tak sobie automacik nie stał.
Zdzislaw Dyrman zasadniczo
Zdzislaw Dyrman zasadniczo Wczoraj, 07:31
Za 30 buteleg powinno być piwo wtedy to ja rozumiem zasadniczo
życzę sobie i innym
życzę sobie i innym 2 dni temu, 21:36
Oby jak najwięcej tego rodzaju automatów.
ginter
ginter 2 dni temu, 21:22
I to powinno byc tak na stałe.

Pozostałe