Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019

Szykują nam drastyczne podwyżki

  • 27.10.2016, 17:31
  • Admin Admin
Szykują nam drastyczne podwyżki
Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz oraz wójt Bań Teresa Sadowska to dwie przedstawicielki naszego powiatu, które zagłosowały za podwyżkami. Przeciw była wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos. Natomiast burmistrz Chojny Adam Fedorowicz wstrzymał się od głosu. Władze Związku Gmin Dolnej Odry chcą znacznie podnieść kwotę składek członkowskich. Gminy płacą teraz 5,10 zł od mieszkańca. Kwota ta miałaby wzrosnąć aż kilkakrotnie, bo do 25,60 zł. Tak drastyczna podwyżka składki członkowskiej może później przynieść konsekwencje w postaci większej opłaty za wywóz śmieci.

Pieniędzmi mieszkańców chcą zlikwidować deficyt

Mieszkańców niektórych gmin powiatu gryfińskiego może spotkać niedługo niemiła niespodzianka.  

We wtorek, 25 października w Dolicach odbyło się Zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry. Padła propozycja zmiany statutu i podwyższenia składki członkowskiej. Podwyżka ma być spowodowana wciąż rosnącym zadłużeniem i próbą wyrównania deficytu pomiędzy wydatkami a dochodami.

-Tak ostrej dyskusji jak właśnie we wtorek, to jeszcze nie było. Sytuacja w ZGDO budzi mój ogromny niepokój. Trzeba ciągle dopłacać do tego systemu, który wciąż się nie spina. A trzeba pamiętać, że są to publiczne pieniądze, pieniądze podatników. Nie jest rozwiązaniem coroczne dopłacanie, jeżeli wcześniej podjęło się sporo złych decyzji. Problemy trzeba zidentyfikować i rozwiązywać, a nie tłumaczyć, że ktoś się pomylił, a potem sprawy zamiatać pod dywan – mówi nam wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos.

                                                                               

Burmistrz Cedyni i wójt Bań za podwyżkami. Wójt Widuchowej przeciw

Osiem osób głosowało za podwyżkami składki członkowskiej, w tym Gabriela Kotowicz – burmistrz Cedyni i Teresa Sadowska – wójt Bań.

Przeciw byli wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos, wójt Krzęcina Bogdan Brzustowicz oraz Wiesław Łoński, burmistrz Recza. Natomiast burmistrz Chojny Adam Fedorowicz wstrzymał się od głosu.

 

Nie przyjechali na spotkanie: Józef Piątek - przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry oraz Marzena Grzywińska - wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry.

 

Próbowano mnie uciszyć, ale nie dam zakneblować sobie ust

-Usłyszałam, że jest demokracja i decyduje większość. Zarzucono mi, że głosując przeciw podwyżkom wbijam klin. W ubiegłym roku byłam ta niedobra, bo dociekałam ile naprawdę wynosi zadłużenie ZGDO. W tym roku też jestem zła, bo przedstawiciel gminy mówię szczerze w imieniu jej mieszkańców. Jednak nie dam sobie zakneblować ust, chociaż wiceprzewodnicząca Gabriela Kotowicz próbowała odebrać mi głos. A to jeszcze nie koniec niespodzianek szykowanych przez ZGDO. W przyszłym roku prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki – ujawnia nam wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos.

 

Projekt uchwały nie przeszedł, bo zabrakło bezwzględnej większości. Sprawa jednak powróci już 7 listopada 2016 r.

 

Kto uczestniczył w zebraniu

W wyjazdowym spotkaniu Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry 25 października 2016 r. w Dolicach uczestniczyli:

Gabriela Kotowicz – burmistrz gminy Cedynia, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Związku,

Jan Krzywicki – wójt gminy Boleszkowice, przewodniczący Zarządu Związku,

Teresa Sadowska – wójt gminy Banie, wiceprzewodnicząca Zarządu Związku,

Grzegorz Brochocki – wójt gminy Dolice, wiceprzewodniczący Zarządu Związku,

Zdzisław Lech Twardowski – wójt gminy Bielice, członek Zarządu Związku,

Anna Kusy-Kłos – wójt gminy Widuchowa,

Kazimierz Szarżanowicz – wójt gminy Stargard,

Adam Fedorowicz – burmistrz gminy Chojna,

Bogdan Wojciech Brzustowicz – wójt gminy Krzęcin

Tomasz Pietruszka – wójt gminy Nowogródek Pomorski

Wiesław Łoński – burmistrz gminy Recz

Anna Hackiewicz-Gębska – wójt gminy Warnice

Elżbieta Rink – wójt gminy Marianowo.

Do Związku Gmin Dolnej Odry z powiatu gryfińskiego należą gminy: Cedynia, Chojna, Moryń, Stare Czarnowo, Banie i Widuchowa.

 

Kolejne Zgromadzenie Związku planowane jest 7 listopada 2016 r. o godz. 10 w Cedyni.

Admin Admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sylwester momot
sylwester momot 02.11.2016, 13:39
do kary: czy należałbyś do instytucji do której ciągle byś dopłacał, gdzie jest złe zarządzania a długi rosną lawinowo. Kiedyś ten dziwny taniec trzeba przerwać im wcześniej tym lepiej dla gmin.
kary
kary 31.10.2016, 20:39
Panie Momot, be zprzesady. Wyjscie z ZGDO jest krótkowzroczne. Na dłuższą metę się to nie opłaci.
sylwester momot
sylwester momot 31.10.2016, 20:37
cd. Radni postępują w tej kwestii wbrew ślubowaniu jakie składali, gdyż nie dbają o interes gminy a reprezentują pogląd wójta. Wójta nie stać na remony dróg, chodniki a głosuje za podniesieniem składki członkowskiej od mieszkańca na rzecz ZGDO. Skąd w Baniach wójt ma takie nadwyżki pieniędzy, że dodatkowe ok. 140 tys zł może wydać od ręki. ZGDO podobny numer wycięło grudniu 2015 roku podnosząc stawkę do 15,10 z datą obowiązywania od stycznia 2015 roku. Gmina Banie na tę podwyżkę wydała 65 tys. zł. Mieszkańcy byli zadowoleni, że obniżono im stawkę za wywóz odpadów z 15 zł do 13 i jest im obojętne, że ok 140 tys. zł zostanie wydane dla ZGDO i tych pieniędzy nie będzie w budżecie gminy przecież to nie są ich pieniądze.
sylwester momot
sylwester momot 31.10.2016, 20:29
Zamiast narzekać w zakresie ZGDO należy podejmować różne działania uświadamiające radnym jak długo poszczególne gminy tkwić będą w ZGDO. Czy gminy znają koszty wyjścia z ZGDO?. Już niedługo może się okazać, że połowę budżetu gminy trzeba przeznaczyć na spłatę długów ZGDO. Obecnie zgodnie ze statutem ZGDO gmina nie ma możliwości ingerowania w działania ZGDO. Gmina ma swojego przedstawiciela w ZGDO. Kto jest tym przedstawicielem obecnie wójtowie i burmistrzowie choć zgodnie ze statutem może być inna osoba. Która rada miasta/gminy podjęła taką decyzję?
W gminie Banie na początku 2016 roku był podnoszony przez mieszkańców problem wyjścia z ZGDO, ale radni w tej kwestii zaniemówili, pomimo tego, że mieszkańcy poruszali te kwestie na sesjach rady. Radni ślepo wierzyli pani wójt, która kupiła ich za 2 zł obietnicą obniżek stawek z 15 do 13 złotych od lipca 2016. I co problem znów powrócił z jeszcze większą siła bo zadłużenie ZGDO znacznie wzrosło. Radni przestali reprezentować interes gminy.
Tedy
Tedy 28.10.2016, 21:48
Kiedyś rzecznik rządu Urban powiedział "rząd się wyżywi" i teraz mamy podobną sytuację, burmistrzowie mają taką pensję, że im wystarczy do pierwszego, a społeczeństwo niech zaciska pasy i cicho siedzi do przyszłych wyborów. Przed wyborami to ustawa o odpadach będzie priorytetem i burmistrzowie wtedy będą mieli mnóstwo rozwiązań, ale czy ludzie w gminach to kupią? Należy to dokładnie zapamiętać i podczas wyborów pokazać to na co zasłużyli.
płatnik podatnik
płatnik podatnik 28.10.2016, 15:49
Tym ludziom mowimy stanowcze NIE!
Monika
Monika 28.10.2016, 15:17
Kto bogatemu zabroni? Jeszcze niech sobie prywatny szpital postawi.
aha
aha 28.10.2016, 14:32
Ten związek to studnia bez dna! Nieudolne wójty brną w to dalej bo wstyd im się wycofać. Miało przecież być już dobrze. Po to stawki obniżyli żeby ludzi udobruchać. A w zamian gminy będą płacić z budżetów. Naprawdę tym związkiem powinno zająć się już CBA
śmieciarz
śmieciarz 28.10.2016, 12:50
~WIDUCHOWIAK | 28.10.2016, 07:01 x
``śmieciarz` ty chyba się z rozumem pomyliłeś??? Ty wiesz co piszesz????, czy może śnisz na jawie. A może jesteś idolem ministra obrony bo tak mi to wygląda. Powodzenia w dalszych działaniach.
Prawda przyprawia o ból głowy. Szybko,szybko do doktora....
Wasz Pan
Wasz Pan 28.10.2016, 11:09
Az serce się raduje gdy biurwy i krawaciarze biorą się za łby.
plebs
plebs 28.10.2016, 11:08
"Jednak nie dam sobie zakneblować ust, chociaż wiceprzewodnicząca Gabriela Kotowicz próbowała odebrać mi głos. "

"Jedna baba,drugiej babie w......"
Znacie to? Musicie znac bo to takie prawdziwe i na czasie.Bu ha ha ha ha ha
plebs
plebs 28.10.2016, 11:08
"Jednak nie dam sobie zakneblować ust, chociaż wiceprzewodnicząca Gabriela Kotowicz próbowała odebrać mi głos. "

"Jedna baba,drugiej babie w......"
Znacie to? Musicie znac bo to takie prawdziwe i na czasie.Bu ha ha ha ha ha
lik
lik 28.10.2016, 09:54
Tak marna rade z jej szefem jeszcze nigdy Cedynia nie miała
blik
blik 28.10.2016, 09:53
Referendum w Cedyni bo ta nieudolna blond calkiem nam gmine rozwali
polo
polo 28.10.2016, 08:48
Referendum w Bani!!! Nie ta opcja.
b
b 28.10.2016, 08:19
skandal... 25,60 za składkę??? od osoby??? No brawo Pani wójt, Pani burmistrz... Nieudaczne kierownictwo i decyzyjnośc zarządu ZGDO doprowadziły do skandaliczych długów o których oczywiście "wścibskiej" Pani Wójt nie raczyli głośno odpowiedzieć jak i społeczeństwu, które tak naprawde opłaca ich "pracę"!!! Urzednika za podjęcie złej decyzji karze sie grzywna finansową.. dlaczego nie udowodnić i nie ukarać (spłatą zdłużenia) osób które doprowadziły do takich długów. Czas również podjąć ostateczne decyzje odnośnie tych, którzy nie płacą za wywóz śmieci bo niestety ich też jest sporo. ZGDO do likwidacji- od co.
WIDUCHOWIAK
WIDUCHOWIAK 28.10.2016, 07:01
``śmieciarz` ty chyba się z rozumem pomyliłeś??? Ty wiesz co piszesz????, czy może śnisz na jawie. A może jesteś idolem ministra obrony bo tak mi to wygląda. Powodzenia w dalszych działaniach.
polo
polo 27.10.2016, 22:40
Część mieszkańców Bań złożyła petycje z podpisami do rady gminnej o wycofaniu się ze związku, ale radni to mądre głowy, głupków nie będą słuchać. Kto będzie płacił za tych co do tej pory nie płacili ? Będzie ich więcej. "MY WSZYSCY ZAPŁACIMY".
śmieciarz
śmieciarz 27.10.2016, 22:14
Aleksander-zachowała się super wobec Łowickiego,Merskiego,Kulki,Dwojaka, Janiaka, Boruty,,Filipiaka-wykiwała chłoptasiów nie wykonując ich uchwały o wyjściu ze Związku-łyso wam radni bezradni????Bo nam głupio za was!!!
xxxxxxxx
xxxxxxxx 27.10.2016, 21:41
PROPONUJĘ PRZEPROWADZIĆ REFERENDUM W BAN O POZBYCIU SADOWSKIEJ STANOWISKA!!!!TAK NIEUDOLNEGO RZĄDZENIA TO W GMINIE JESZCZE NIE BYŁO....

Pozostałe