Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:27
Reklama
Reklama
Reklama

Nagroda specjalna dla materiału o Polce z Mescherin

-Trafili na ślad prawdziwie Wspólnej Europy, Europy bez uprzedzeń i lęków, bez sztucznych granic w świadomości, gdzie w nadgranicznej niemieckiej miejscowości, 5 km od pobliskiego Gryfina, Niemcy i Polacy żyją jak dobrzy sąsiedzi. Granica łączy a nie dzieli ocenia Dorota Zyń-Horbaczewska nagrodzoną audycja z Radia Szczecin. Podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów uhonorowano laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2015.
Nagroda specjalna dla materiału o Polce z Mescherin
W kategoriach Prasa, Radio, Telewizja nagrodzono teksty i audycje z „Gazety Wyborczej”, Radia Wrocław oraz saksońskiej stacji MDR. Nagrodę specjalną „Dziennikarstwo na Pograniczu” otrzymała wspomnaina audycja z Radia Szczecin o Polce z Mescherin.
 
Dla kogo nagroda
Pierwsze miejsce w kategorii Prasa zdobyła Magdalena Grzebałkowska za reportaż „Śpiewać, hitlerówy!”, który ukazał się w „Dużym Formacie”. W kategorii Radio zwyciężyła audycja trzech autorów: Tomasza Sikory, Romana Nucka i Tomáša Kopeckýego pt. „Dowodiczek Osobisticzek, czyli Nowy Realizm Graniczny”. Reportaż telewizyjny „Mama arbeitet im Westen – Eine Kindheit in Polen“ Åse Svenheim Drivenes wyemitowany w MDR, wygrał w kategorii Telewizja.
 
Po raz drugi przyznano nagrodę specjalną „Dziennikarstwo na pograniczu“, ufundowaną tym razem przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nagrodę otrzymali Joanna i Krzysztof Skonieczni za audycję „Mała Polka ze Staffelde“, wyemitowaną przez Polskie Radio Szczecin. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody finansowe - po 5000 euro.
 
Śpiewać hitlerówy
Laudacje na cześć zwycięzców wygłosili członkowie jury. Juror Robert Migdał z „Gazety Wrocławskiej” podkreślił fakt, że reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej „Śpiewać, hitlerówy!” „każe się zastanowić, zweryfikować, tkwiące w nas, Polakach, od dziesięcioleci, myślenie, że Polak to ten dobry, Niemiec to ten zły”. Juror podkreślił fakt, że „autorka ma dar przesiewania, z zebranych i poznanych setek historii, tych najbardziej interesujących, wartościowych, od tych mniej ważnych”. Zwycięski tekst opowiada historię Czesława Gęborskiego, komendanta obozu w Łambinowicach i osób tam internowanych. Po wojnie Niemcy, których miano ewakuować z tak zwanych Ziem Odzyskanych, trafiali do obozów przejściowych. Nie był to jedyny taki obóz na terenie Polski.
 
Nowy Realizm Graniczny
Zwycięska audycja w kategorii Radio, „Dowodiczek Osobisticzek, czyli Nowy Realizm Graniczny” opowiada historie z pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego. Autorzy sprawdzili, jak wygląda w praktyce nauka i znajomość języka sąsiadów, jak ludzie znad granicy robią zakupy, gdzie się leczą i gdzie pracują. Juror Jürgen Hingst stwierdził, że dobrze, aby materiał, zgodnie z ideą konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską, dodawał do relacji polsko-niemieckich „odrobinę Europy, co łatwo można osiągnąć przedstawiając trójkąt graniczny […]. Tutaj na tym przygranicznym obszarze, jak nigdzie indziej, spotykają się cele i drogi życiowe Polaków, Niemców i Czechów”.
 
Bez komentarza
Nagrodzona audycja w kategorii Telewizja opowiada historię migracji za pracą w granicach Unii Europejskiej. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 000 dzieci, którymi opiekują się dziadkowie lub sąsiedzi, ponieważ ich rodzice pracują na zachodzie. Åse Svenheim Drivenes opowiada poruszającą historię chłopca u progu dorosłości reprezentatywną dla tysięcy innych chłopców i dziewczynek. Laudatorka Bogna Koreng tak mówiła o materiale: Niewymowna bliskość bohaterów tego filmu, pewna zażyłość i ich wielkie zaufanie sprawiają, że ma się wrażenie jakby się było tam z nimi. Mimika, gesty i reakcje tych dzieci powodują, że jakiekolwiek objaśnienia w tym filmie są zbędne. Autorka jest w nim cichym obserwatorem. Wydaje się, że w napisach do tego filmu wystarczyłoby umieścić słowa: „Bez komentarza”.
 
Polka z Mescherin
O polskiej polityczce Marcie Szuster opowiada praca nagrodzona w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu“. Pani Szuster od czterech lat mieszka we wsi Mescherin w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Po ostatnich wyborach wiosną 2014 r. radną w Staffelde została właśnie ta rodowita szczecinianka. Autorzy reportażu opisują społeczne zaangażowanie Polki w niemieckiej miejscowości i jej motywację. Autorzy, zdaniem laudatorki Doroty Zyń-Horbaczewskiej, „trafili na ślad prawdziwie Wspólnej Europy, Europy bez uprzedzeń i lęków, bez sztucznych granic w świadomości, gdzie w nadgranicznej niemieckiej miejscowości, 5 km od pobliskiego Gryfina, Niemcy i Polacy żyją jak dobrzy sąsiedzi. Granica łączy a nie dzieli”.
 
Cieszą sukcesy ludzi, którzy swoje życie i karierę zawodową związali z naszym regionem. Wierzę, że ogromny potencjał Pomorza Zachodniego tkwi właśnie w kreatywnych i zdolnych mieszkańcach. Bohaterka reportażu Joanny i Krzysztofa Skoniecznych też to udowadnia, dając swój wkład w budowę zgodnej, spójnej społeczności na pograniczu polsko-niemieckim – mówił Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. – Tematyka relacji polsko-niemieckich jest skomplikowaną materią. Wymaga merytorycznego przygotowania, wiedzy zarówno historycznej, jak i dotyczącej bieżących wydarzeń, orientacji w zakresie wielu dziedzin: polityki, kultury, finansów, spraw społecznych – dodał.
-Dziennikarze, którzy specjalizują się w tej tematyce, świadomie wybrali niełatwy kawałek chleba. Jednocześnie ich praca jest niezwykle istotnym elementem budowania tożsamości na pograniczu i dlatego zasługuje na specjalne uznanie – podkreśla Tomasz Sobieraj.
 
Patrzą w przyszłość
Dyrektor FWPN prof. dr hab. Krzysztof Miszczak wręczając nagrodę w kategorii Prasa podkreślił raz jeszcze wysoką jakość nagrodzonych i nominowanych prac w tegorocznym konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza   Mazowieckiego oraz fakt, że nie zajmują się one jedynie klasycznym ujęciem historycznych tematów, ale też patrzą w przyszłość. Zgłaszane prace coraz częściej dotyczą nowych wyzwań, współodpowiedzialności Polaków i Niemców w strukturach Unii Europejskiej: migracji, poszukiwania małych ojczyzn we wspólnocie.
Była to osiemnasta edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską, która od grudnia 2013 r. nosi imię Tadeusza Mazowieckiego w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989. W tym roku do konkursu zgłoszono 164 prace, 89 z nich nadesłano w Niemiec, a 75 z Polski. Fundatorami Nagrody są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha i sześć regionów partnerskich – kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Nagrody wynosiły po 5000 euro.
 
XIX konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego oraz Dni Mediów w przyszłym roku gościć będą w Saksonii. Nominowane i nagrodzone prace dostępne są do wglądu na stronie http://nom2015.dnimediow.org/.
 
Dziennikarze zajmujący się polsko-niemieckimi zagadnieniami zasługują na specjalne uznanie – podkreślił podczas gali Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Zwycięzców i nominowanych odznaczono 21 maja 2015 r. podczas gali w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. 
Emilia Wolf

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: za tydzień zmianaTreść komentarza: Dobre wiadomości dla stęsknionych za ciepłem. Możliwe, że już wkrótce temperatura zacznie się podnosić. Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy długoterminowe, to może się okazać że pogoda podczas majówki nie będzie najgorsza. Możliwe, że około 26 kwietnia w ciągu dnia zacznie robić się cieplej, a średnia dobowa temperatura powietrza może wzrosnąć do 10 stopni Celsjusza.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:40Źródło komentarza: W lesie są już grzyby. Grzybiarze pokazują borowikiAutor komentarza: przyjemnośćTreść komentarza: Skończyło się komentowanie polityczne. I jak błoga cisza.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:17Źródło komentarza: Druga tura w 3 gminach. Trwa cisza wyborczaAutor komentarza: Żal mi GryfinaTreść komentarza: Temu Panu już podziękujemy 21 kwietnia dostanie wilczy bilet.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:59Źródło komentarza: Ostatnie wystąpienie Sawaryna. Prawie wszystko wiadomo [FILM]Autor komentarza: JołTreść komentarza: No jak przeciez czekali z ogloszeniem przetargow do ostatniej chwili przed wyborami xD a umowa na bieznie w sp3? Podpisana 2 czy 3 dni przed rozpoczeciem robot hahaha kto tak robi? Tylko ktos kto nic nie zrobil przez 9 lat i teraz szybko na sile ma co powiedziec xD jako pisior juz nie dostanie kasy z rzadu na inwestycje, wiec zaraz po remoncie biezni i 400m drogi nastanie susza i za 5 lat bedzie sie chwalil tym co dzis ahahaData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:59Źródło komentarza: Zamkną parking aż na pół miesiąca! To kpina z mieszkańców!
ReklamaMrówka
Reklama