Z czym kojarzy się nasz region

  • 07.10.2016, 11:42
  • Admin Admin
Z czym kojarzy się nasz region
Roman Czejarek – dziennikarz, radiowiec, fotograf, kolekcjoner, autor książek m.in. „Sekretów Szczecina”, „Kochane Lato z Radiem” i „Polska według Czejarka” był gościem Biblioteki Miejskiej w Moryniu, a potem przyjechał do Cedyni na zaproszenie Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Spotkanie odbyło się 6 października 2016 r. w sali Geoparku w Moryniu, a o godz. 19 w Klasztorze Cedynia.

-W Moryniu dziennikarz w sposób dynamiczny i dowcipny opowiadał o kulisach pracy radiowca, o zabawnych sytuacjach z tras koncertowych. Obszernie zrelacjonował swoją wyprawę do Peru do kanionu Colca. Wspomniał o swoich podróżach w bardzo niebezpieczne regiony świata, np. do Afganistanu czy Syrii. Po spotkaniu można było nabyć książkę z autografem autora – informuje Marta Cacek, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu.

 

Natomiast w Cedyni Roman Czejarek zaczął spotkanie od… sceny filmowej z „Krzyżaków” w reżyserii Aleksandra Forda, przypominając, że walczył tam nasz książę Kazimierz V. Jednak w tych czasach Cedynia wraz Nową Marchią należała właśnie do Krzyżaków!

Dziennikarz wspomniał też, że podczas jego podróży po Polsce zauważył, iż np. Moryń raczej nie jest znany. Natomiast „Cedynię kojarzą, bo propaganda PRL zakodowała głęboko”.

 

 Roman Czejarek stosunkowo dużo czasu poświecił przedsiębiorstwu stoczniowo-maszynowemu Vulkan w Szczecinie i statkom tam zwodowanym. Opowiedział też intrygującą historię Tadeusza Ziółkowskiego, który miał epizod związany ze Szczecinem. Przypomniał w sumie korsarską służbę Ziółkowskiego na krążowniku Kronprinz Wilhelm, który powstał w stoczni Vulkan. Zdjęcia Ziółkowskiego otrzymał od jego córki.

 

 Radiowiec zaprezentował też kilka zdjęć pierwszego szczecińskiego fotoreportera rodem z Gryfina Maksa Dreblowa. Opowiedział też, że 100 lat temu Szczecin był miejscem pierwszej katastrofy lotniczej w Niemczech. Zginął słynny wówczas kolarz Tadeusz Robl.

 

 Roman Czejarek część opowieści poświęcił szczecińskim mostom. Zwrócił też uwagę, że Szczecin zniszczyły nie walki Rosjan i Niemców, a naloty amerykańskie (w dzień) i brytyjskie (w nocy).

 

 Zaprezentował także sylwetki braci Stoewerów, który produkowali swoją markę samochodów właśnie w Szczecinie. Było jeszcze o elektryczności, szpiegach i patentach zegarków. Wszystko związane z ulubionym tematem Czejarka – Szczecinem. 

Admin Admin

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rafał
Rafał 08.10.2016, 04:24
Dobrze że się nie przyznał skąd sam jest.
drewutnia
drewutnia 07.10.2016, 14:29
Z czym kojarzy się nasz region
To przeciez jasne ze tylko i wyłącznie z paletami od Rysia.
mamona
mamona 07.10.2016, 13:48
Dwie gaże w jedno popołudnie. Nieźle.
observer
observer 07.10.2016, 13:20
W Moryniu sala pełna a w Cedyni jakieś niedobitki.
Cosik
Cosik 07.10.2016, 13:04
Oj namącił. Cedynia to Marchia B , potem państwo krzyżackie / na niecałe 100 lat / . Mieszanie tu Gryfitów jest błędem . Oni byli niezależnym księstwem, ale sojusznikiem Krzyżaków. Coś tak jak Polska w NATO i UE.No mieli dużo więcej swobody i w Brukseli.....itd.
dynamo
dynamo 07.10.2016, 12:54
To celebryci mają wzięcie?

Pozostałe