Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019

Organizatorki dziękują za czarny protest

  • 6.10.2016, 18:54
  • Admin Admin
Organizatorki dziękują za czarny protest
Dziś w godzinach porannych sejm odrzucił projekt Ordo Iuris zakładający zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. W poniedziałek, trzeciego października kobiety w wielu miastach w Polsce wyszły na ulice w ramach Ogólnopolskiego Marszu Kobiet, sprzeciwiając się projektowi zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, który zakładał karanie więzieniem kobiet w przypadku „podejrzanych” poronień, który uniemożliwiał przerwanie ciąży w przypadku gwałtu a także ciężkich wad genetycznych oraz likwidował badania prenatalne i medycynę prenatalną.
W poniedziałkowym czarnym marszu brałyśmy także udział my - mieszkanki Gryfina. Udało nam się zmobilizować kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk tak aby wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw kobiet do decydowania o swoim ciele w przypadkach ekstremalnych jak gwałt czy ciąże z uszkodzeniem genetycznym.
 
Spotkałyśmy się z ogromnym poparciem naszej inicjatywy – telefony z głosami poparci oraz zapytaniem o miejsca dzwoniły do ostatniej chwili. Niestety z różnych powodów wiele kobiet nie mogło wziąć udziału w naszym proteście. Jesteśmy przeciwniczkami narzucania innym swojego światopoglądu. Nie jesteśmy zwolenniczkami aborcji i jesteśmy zwolenniczkami pozostania przy obecnie obowiązującym kompromisie aborcyjnym.
 
Oczekujemy że państwo wystąpi z inicjatywą pomocy dla kobiet zgwałconych a także dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne lub z uszkodzeniami genetycznymi zamiast straszyć i karać kobiety .Dla wielu z nas był to pierwszy protest społeczny w jakim wzięłyśmy udział. Nasza grupa liczyła około 100 osób. Wynajętymi od przewoźnika busami a także zaoferowaną taksówką grupa około 60 kobiet udało się z nami na Plac Solidarności w Szczecinie gdzie dołączyłyśmy do pikiety która był punktem kulminacyjnym poniedziałkowego strajku. Pozostałe kobiety udały się tam własnym transportem. 
 
W Szczecińskim proteście wzięło udział około 4000 uczestników w większości kobiet ale także mężczyzn. Wszyscy uczestnicy głośno i solidarnie manifestowali swój sprzeciw wobec projektu wznosząc okrzyki i trzymając w dłoni transparenty które miały przypomnieć o tym że to właśnie głos kobiet jest w tej sprawie najważniejszy. Atmosfera była bardzo gorąca i emocjonalna.
 
Przemówienia kobiet które chcą egzekwowania i respektowanie naszych fundamentalnych praw do wolnego wyboru przeplatały się z osobistymi opowieściami kobiet które doświadczyły przemocy lub które maja za sobą przykre doświadczenia z poronieniem i utratą ciąży.  Bardzo emocjonalne wystąpienia pani psycholog która pomaga w swojej pracy kobietom które doświadczyły przemocy poruszyło wiele osób.
 
Głosy kobiet z zagranicy utwierdziły nas natomiast w przekonaniu że inicjatywa strajku ma poparcie poza Polska a my jako kobiety mamy podobne doświadczenia niezależnie od miejsca zamieszkania. Energia tłumu była naprawdę niesamowita i dało się wyraźnie odczuć iż jest to pierwsza sprawa w której większość polskich kobiet mówi jednym głosem niezależnie od wyznania czy światopoglądu.
 
Po powrocie do Gryfina część grupy udała się na wspólne spotkanie tak aby w spokoju porozmawiać o przeżyciach i opiniach na temat czarnego protestu. Wobec dzisiejszego odrzucenia projektu w Sejmie można z cała pewnością stwierdzić iż kobiety stały się w Polsce realna siłą polityczną i że z ich głosem też trzeba się liczyć a sam czarny protest był zasadny.
 
W imieniu organizatorek raz jeszcze chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestniczkom poniedziałkowego strajku za przybycie i tym samym zaznaczyć iż była to nasza prywatna apolityczna inicjatywa jako że sprawy kobiet, sprawy dzieci z in vitro a także sprawy dzieci niepełnosprawnych są nam bliskie zawodowo i prywatnie.
W imieniu organizatorek gryfińskiego poniedziałkowego czarnego protestu,
Katarzyna Kotula
Admin Admin

Zdjęcia (8)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (72)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smutna
smutna 11.10.2016, 19:10
Zadziwiające, jak radykałowie, którzy bez żadnego zastanowienia chcą zakazać, karać, piętnować, nie mają tego radykalizmu i konsekwencji, żeby zdeklarować systematyczną pomoc takim rodzinom, którym życie wywraca się do góry nogami i zostają z tym sami...
Miro1111
Miro1111 11.10.2016, 15:43
Dziękuję swojej mamie, że mnie urodziła i że nie mam takich chorych pomysłów!!! Szkoda słów, z czego tu się cieszyć. Eugenika, zamiast zabezpieczenia się przed, nie po. Niby każdy "mądry" a wychodzi na to że głupi zarazem!!! Pozdrawiam,
rozsądny
rozsądny 8.10.2016, 16:43
~Gość | 08.10.2016, 14:34 x

A ja przestrzegam przed sektami, choćby na sztandarach miały samo dobro. W ten sposób niby gumką do włosów spinają coś, co ma być swobodne. Tak działają sekty ekologiczne, wegetariańskie, jehowitów, proaborcyjne (te ostatnie głoszą" prawo do wolności" chcąc odebrać ŻYCIE). Pragną odwrócić naszą uwagę od tego co najważniejsze - od miłości do ludzi czy patriotyzmu.

Nie obrażaj ludzi. Są różnice między sektą a poglądami.
Sekciarzami mogą być też "patrioci", "zakochani", katolicy, protestanci, muzułmanie itd.
A ruchy prolife to zdecydowanie najbliżej mają do sekciarstwa!
gosc
gosc 8.10.2016, 15:20
Jeśli ta akcja jest po to aby zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt i to jak są zabijane, to nie znaczy że należy przestać jeść mięso.To znaczy, że mamy się ucywilizować w naszym stosunku do zwierząt zarówno tych które mamy w domu dla przyjemności jak i do tych -a może przede wszystkim, które mamy zjeść.Rzeczywiście za mało piętnujemy wynaturzenia i sposoby uśmiercania zwierząt rzeźnych, zwłaszcza koni.
mores
mores 8.10.2016, 14:56
Dlaczego jakiś wegetarianin, któremu brakuje białka z powodu niejedzenia mięsa (i z tego powodu ciężko mu się myśli)ma mi dyktować co mam jeść.Jedz, człowieku, co chcesz i nie zawracaj d... innym!!
wegetarianin
wegetarianin 8.10.2016, 14:36
Gosciu, jeśliwykorzystujesz krzywdę zwierząt to jest to nie tylko twoja sprawa.
Gość
Gość 8.10.2016, 14:34
A ja przestrzegam przed sektami, choćby na sztandarach miały samo dobro. W ten sposób niby gumką do włosów spinają coś, co ma być swobodne. Tak działają sekty ekologiczne, wegetariańskie, jehowitów, proaborcyjne (te ostatnie głoszą" prawo do wolności" chcąc odebrać ŻYCIE). Pragną odwrócić naszą uwagę od tego co najważniejsze - od miłości do ludzi czy patriotyzmu.
fajnie
fajnie 8.10.2016, 00:29
Każdy biskup adoptuje takie jedno dziecko!
Chłopy warunki mieszkaniowe mają. Obsługę też, bo przecież sami przy garach nie stoją...
Fajnie?
Anna
Anna 7.10.2016, 21:55
Drodzy Panowiei drogie panie obrońcy życia nienarodzonego - w centrum zdrowia dziecka na adopcje oczekuje dwuletni ciężko upośledzony Hubert - mieszka tam już rok - takie dzieci to podobno dar od Boga i przecież tak bardzo bronicie dzieci nienarodzonych- czekam wiec na wasz pozytywny odzew bo przecież te nagrodzone chyba nie są gorsze ... ???
zawrócony
zawrócony 7.10.2016, 19:06
Czasy się zmieniają a mentalność ni w ząb!
Ubeckie metody? Rozliczanie, kto był a kto nie? A co? Zabroniony czyn?
Utrwalacz władzy się znalazł.
Obejrzyj sobie film "Zawrócony" z Zamachowskim.
Tam tez jest scena, jak esbecy pochylają się nad zdjęciami z demonstracji i dopytują, kto to jest...
z kitem
z kitem 7.10.2016, 19:02
się pytam
co tam robiła podstarzała lansjerka spod biedry
jasne niebo
jasne niebo 7.10.2016, 17:15
grom, a jak uważasz, wszyscy mają myśleć to samo?
Te czasy minęły.
I bardzo dobrze, że są ludzie, którzy zdecydowaną akcją zniweczyli plany ustawy...
A patrzeć na miny pisowców, jak mocno parli do odrzucenia tego projektu - rewelacja!
grom
grom 7.10.2016, 12:15
Potrafią podzielić społeczeństwo. Kolejny raz...
szanowne panie badzcie czujne
szanowne panie badzcie czujne 7.10.2016, 11:56
jak wspomniwelismy sobie ze prementalne badania zachodzenia wciaze ,trzeba wykonywac ,i testy dla mloduych kobuiet ,to wstyd pomyslec ze dziewczyna 16 letnia bedzie miala malenstwo ,,sytuacja jest bowiem do przemyslenia ,czy tak zycie ich zadawala ,czy wyplayta 500 plus cieszy i pozwala nato,prosze wybierac ,
martyna
martyna 7.10.2016, 11:35
Zastanawiające jak wielu Panów ma problem ze zrozumieniem prostego tekstu a także z krytycznym myśleniem. PIS najpierw bardzo popierał projekt Ordo Iuris a potem pokazał im środkowy palec przyznając że nie można karać polskich kobiet. Śmiechu warte
Wasz Pan
Wasz Pan 7.10.2016, 11:16
Ja się pytam kiedy diabeł ich opętał.
kaśka
kaśka 7.10.2016, 10:58
Wenancjusz, to prawie jak groźba. Przypomnę, obecny stan prawny dotyczący ustawy antyaborcyjnej został zaakceptowany również przez kościół.
Wenancjusz
Wenancjusz 7.10.2016, 10:30
Macice. Do zobaczenia w Kościele!
anna
anna 7.10.2016, 09:37
projekt 2016 pozbył się zapisu o badaniach prenatalnych który był obecny w zapisie 2016 polecam przeczytać ze zrozumieniem cały projekt i porównać go z poprzednia ustawą i zapytać jakiegokolwiek ginekologa czy w obliczu tego projektu odważyłby się operować przykład zastawkę serca dziecka w 8 miesiącu ciąży skoro niesie to ogromne ryzyko dla dziecka
pozdrawia - pani położna
maciuś wykopany