Ruszyły przetargi na projekty tras rowerowych

  • 06.10.2016, 11:39
  • Admin Admin
Ruszyły przetargi na projekty tras rowerowych
Rowerowe wrota do Pomorza Zachodniego i ostatnia prosta w kierunku zachodniej Europy to m.in. ponad 36-kilometrowy odcinek trasy rowerowej Siekierki – Trzcińsko-Zdrój (gminy Cedynia, Moryń, Chojna, Trzcińsko-Zdrój). Znalazł się on właśnie w gronie pierwszych inwestycji w ramach Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, dla których przygotowana zostanie dokumentacja projektowa. Dla tej trasy oraz dla szlaków Pleśna – Mielno i Mosina – Ińsko, przetargi ogłosił właśnie Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.
Parki Krajobrazowe, lasy, jeziora, pomniki przyrody, morze, latarnie morskie, pola biwakowe i tak wyliczać można bez końca. Najważniejsza jest jednak dobra nawierzchnia pod kołami, bo to ona pozwoli na zobaczenie tych wszystkich miejsc. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej dla pierwszych 62 km dróg rowerowych w ramach Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego.
 
Marszałek o trasach rowerowych
-Wchodzimy w kolejny etap tego wielkiego projektu. W najbliższych latach na Pomorzu Zachodnim powstanie spójna sieć 1100km tras rowerowych na wzór szlaków zachodnioeuropejskich. Współpraca z kilkudziesięcioma gminami sprawia, że nowe inwestycje połączą już istniejącą infrastrukturę tak aby można było bezpiecznie i komfortowo przejechać przez atrakcyjne tereny regionu – powiedział Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego.
 
 Siekierki – Trzcińsko-Zdrój
Odcinek ten jest jednym z kluczowych elementów Trasy Pojezierzy Zachodnich. Wybudowany fragment szlaku będzie liczył ponad 36 km i poprowadzi rowerowych turystów m.in. przez takie miejscowości jak Klępicz, Nowe Objezierze, Stare Objezierze, Przyjezierze, Młynary, Godków, Jelenin, Brwice. Bitumiczna droga rowerowa będzie przebiegać starym nasypem kolejowym pomiędzy zabytkowymi dworcami kolejowymi i przez malownicze zakątki Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Wśród wielu atrakcji na trasie można wymienić m.in. unikatowe w skali kraju mury obronne w Trzcińsku-Zdrój, Mamutowiec Olbrzymi – pomnik przyrody w Brwicach, miejsca biwakowe w Przyjezierzu i jezioro w Jeleninie. Szlak przebiega w pobliżu Morynia znanego z pierścienia murów miejskich, Geoparku oraz Jeziora Morzycko. Punkt kulminacyjny trasy znajduje się w znanych z forsowania Odry Siekierkach. Z położonego w środku trasy Godkowa siedem razy dziennie odjeżdżają pociągi regionalne do Szczecina.
 
Pleśna – Mielno
Na tym fragmencie trasy Velo Baltica będą realizowane odcinki Pleśna - Gąski i Gąski - Mielno o łącznej długości 9,6 km. Tu również będzie dominowała nawierzchnia bitumiczna. Ciekawostką jest, że na terenie Gminy Mielno przewiduje się zaprojektowanie licznika rowerzystów. Zmodernizowane odcinki trasy rowerowej przebiegać będą głównie przez tereny leśne w bliskiej odległości od Bałtyku. Trasa przecina m.in 16-ty południk, pozwoli zobaczyć słynne letnisko o tradycyjnym układzie osady rybackiej – wieś Chłopy – a także latarnię morską w Gąskach.
 
Mosina – Ińsko
Tu projektowana trasa rowerowa będzie biec po byłym szlaku kolei wąskotorowej przez miejscowości: Kozy, Biała, Linówko. Ten odcinek będzie miał ponad 15 km długości o nawierzchni głównie bitumicznej. W miejscowości Kozy na nasypie kolejowym w kierunku Ińska przewiduje się zaprojektowanie licznika rowerzystów. Szlak rowerowy Mosina – Ińsko jest elementem Trasy Pojezierzy Zachodnich. Pierwszy etap tej wyczekiwanej od lat przez mieszkańców powiatu stargardzkiego inwestycji prowadzi przez Iński Park Krajobrazowy w samo serce Pojezierza Ińskiego gdzie skosztować można jednego ze smaków Pomorza Zachodniego – sielawy. Ińsko znane jest także jako miejscowość wypoczynkowa posiadająca bazę turystyczną i zagospodarowaną plażę nad czystym jeziorem. Latem warto zajechać tu gdy odbywa się Ińskie Lato Filmowe – jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce.
 
Projektowane trasy rowerowe winny być zgodne z wymogami opracowanymi przez holenderską organizację standaryzacji CROW opublikowanej w podręczniku projektowania przyjaznej dla roweru infrastruktury „Postaw na Rower”.
Marek Mucha
Admin Admin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cyklista
cyklista 15.12.2017, 19:31
No właśnie, co z trasą Swobnica-Gryfino?
luzak
luzak 08.10.2016, 14:06
Trochę więcej luzu komentujący życzę ;)
maciuś wykopany
maciuś wykopany 07.10.2016, 01:30
w grefinie obwodnica i setki kilometruf ścierzynek rowerkowych to zasługa i wizjonerstfo POpszedniej ekipy a teras miler to ino otcina kupony ot cudzyh sukcesuf
rowerzysta
rowerzysta 06.10.2016, 23:20
Wicek od sportu zamiast chrzanić i pouczać innych niech pokaże projekt i dokumentację gotową do aplikowania o środki na budowę ścieżki rowerowej po dawnej trasie kolejowej Pyrzyce-Gryfino.
obserwator
obserwator 06.10.2016, 21:44
a tego brodacza serce boli?
Tobi
Tobi 06.10.2016, 19:34
Piąteczka Emilku
Łuki
Łuki 06.10.2016, 19:22
A dawna trasa kolejowa Gryfino-Pyrzyce? Chyba ktoś zapomniał o tym ;)
kalendarz
kalendarz 06.10.2016, 15:00
do tasior: A zgodnie z panem miał być oddany do 20 września. Więc nic nie wiadomo...
zdziwiony
zdziwiony 06.10.2016, 14:05
A gdzie Gryfino? Nasza genialna władza już nie ma pomysłu?
tasior
tasior 06.10.2016, 13:16
Przejazd w Starym Objezierzu będzie oddany najpóźniej do dnia 20 października. A jak autor artykułu napisał że dopiero jest ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji. Tak więc do budowy jeszcze daleka droga.
józek
józek 06.10.2016, 13:14
A Gryfino?
weka
weka 06.10.2016, 13:06
Jak zbuduja trase rowerową skoro przejazdu w Starym Objezierzu jeszcze nie zrobili???
Andrzej
Andrzej 06.10.2016, 12:51
Szlak Pojezierzy Zachodnich to głupia nazwa, ponieważ geograficznie czegoś takiego nie ma.

Pozostałe