Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:08
Reklama
Reklama
Reklama

Wyglądało to makabrycznie, ale dali radę

Następuje zapłon, grozi wybuch biomasy na taśmociągu. Dwóch pracowników zostaje uwięzionych i nie mogą się wydostać. Jest pełno dymu. Zaczyna brakować tlenu. Nie ma oświetlenia. W akcji ratunkowej udział biorą: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie, OSP Radziszewo, OSP Wełtyń, OSP Sobieradz oraz Wydział Ratownictwa Technicznego Elektrowni Dolna Odra. W pewnej chwili jeden z ratowników zostaje przygnieciony konstrukcją taśmociągu.
Wyglądało to makabrycznie, ale dali radę

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z terenu gminy Gryfino. Zorganizowano je 22 września 2016 r. na terenie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

 

Celem ćwiczeń było zapoznanie się strażaków z zagrożeniami pożarowymi występującymi na terenie zakładu, możliwościami ewakuacyjnymi, jak również z możliwościami prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dojazdy pożarowe i przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę do celów gaśniczych. Ćwiczenie miało również dać możliwość praktycznego sprawdzenia przez pracowników zakładu obowiązujących procedur oraz zasad i umiejętności postępowania na wypadek pożaru lub innego zagrożenia do momentu przybycia służb ratowniczych.

 

Założenie ćwiczeń przewidywało zapłon i deflagrację biomasy zalęgającej konstrukcję taśmociągu podczas prac naprawczych prowadzonych przez firmę zewnętrzną na poziomie – 4,5 m nawęglania. Dwóch pracowników zostaje uwięzionych na poziomie - 4,5 m.

Manekiny oraz statysta znajdują się w różnych punktach pomieszczenia. Miejsce zdarzenia jest zadymione. Brakuje oświetlenia w obiekcie objętym działaniami ratowniczymi.

W trakcie ćwiczeń ratownik  zostaje przygnieciony konstrukcją taśmociągu. Bez użycia sprzętu nie ma możliwości wydostana się. Ciśnienie w aparacie powietrznym ma 80 atm. Zachodzi konieczność dostarczenia zapasowego aparatu powietrznego oraz uwolnienia za pomocą poduszek powietrznych lub rozpieraczy.

Działania ratowników polegają na ewakuacji poszkodowanych z zagrożonego terenu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy zaopatrzeniu urazów zagrażających bezpośrednio życiu oraz przygotowaniu osób poszkodowanych do przekazania ZRM.

 

Ćwiczenia, w których brało udział ok. 40 osób zakończono podsumowaniem przez zastępcę komendanta powiatowego oraz obserwatorów z Elektrowni Dola Odra. Cele określone w założeniu ćwiczeń zostały zrealizowane.

    



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama