Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:40

Jak wykonać dobrą rozgrzewkę?

Prawidłowa, rozgrzewka jest niezbędnym punktem każdego treningu. Dzięki niej możemy maksymalnie efektywnie wykorzystać czas spędzony na ćwiczeniach oraz zapobiec nieprzyjemnym urazom i kontuzjom. Jest to szczególnie istotne, gdy rozpoczynamy nowy program treningowy lub wracamy do aktywności po długiej przerwie. Niestety, w pędzie wykonywania kolejnych serii i powtórzeń oraz pracy nad swoimi umiejętnościami, rozgrzewka jest fazą treningu, która bardzo często pomijana.
  • 04.08.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wykonać dobrą rozgrzewkę?

Wielu amatorów sportu myśli, że krótki i lekki zestaw ćwiczeń jest wszystkim, czego potrzebują. Jednak dobra rozgrzewka nie polega jedynie na przygotowaniu stawów i mięśni do wysiłki, ale także odblokowuje pełny zakres ruchu oraz pobudza układ nerwowy i włącza specyficzne specyficzne dla każdego rodzaju sportu zdolności ruchowe. Rozgrzewka pomaga także w regeneracji powysiłkowej. 5-20 minut poświęconych na rozgrzewkę robi nieocenioną i zauważalną różnice dla każdego sportowca. Jeśli Twój sport wymaga od Ciebie rozgrzewki ze sprzętem, odwiedź sklep Prosportowy.pl, gdzie z pewnością znajdziesz potrzebne Ci urządzenia. Zapoznaj się z pięcioma kluczowymi aspektami każdej prawidłowej rozgrzewki:

1. Pamiętaj o progresji

Zaczynaj powoli i nie forsuj ciała. Nie powinieneś zaczynać rozgrzewki od ruchów i ćwiczeń, które wymagają dużego wysiłku. Przede wszystkim musisz pozwolić ciału rozluźnić się do przyszłej pracy, dzięki aktywności, której trudność i intensywność stopniowo wzrasta. Pozwoli to na prawidłowe i zdrowe zahartowanie ciała do wysiłku bez ryzyka kontuzji.

2. Masz się rozruszać, a nie rozciągać

W przeciwieństwie do tego, z czym każdy z nas miał do czynienia na lekcjach w-fu, rozciąganie statyczne nie będzie wystarczające do większości sportów. Chociaż dokładne rozciąganie się także jest ważne w rozgrzewce, to najwięcej korzyści przynosi po treningu. Celem każdej rozgrzewki powinno być przede wszystkim przygotowanie ciała do ruchu.

3. Skup się na tkankach miękkich

Każdy sport wymaga, aby tkanka miękka pracowała w pełnym zakresie swojego ruchu oraz siły. Rollery, wałki do masażu i piłki gimnastyczne to proste narzędzia, które prawidłowo użyte dużo wniosą do Twojego treningu, poprzez prace na rzecz rozluźnienia napiętych mięśni i zwiększenia przepływu krwi.

4. Pracuj nad dynamiką i mobilnością

Sztywny lub zastany staw to bolączka każdego sportowca. Jeśli chcesz przenieść swój trening oraz wyniki sportowe na inny poziom, kluczem do tego jest odpowiednia rozgrzewka oraz mobilizacja stawów. Co więcej, nawet pojednawczy, nieprzygotowany staw w dowolnym miejscu naszego ciała wpływa na całą motorykę, co jest szczególnie odczuwalne w dynamicznych dyscyplinach sportu. Przed każdym treningiem najlepiej jest przygotować do wysiłku i ruchu całe ciało, nawet jeśli planujesz pracować tylko nad jego konkretnym elementem.

5. Rozbudzenie układu nerwowego

Twój układ nerwowy jest kontroluje całe Twoje ciało, im bardziej go pobudzisz i przygotujesz do aktywności, tym będzie bardziej wydajny podczas sesji treningowej. Chcesz zaangażować kilka dodatkowych włókien mięśniowych lub zwiększyć swoją szybkość i dynamikę? Postaraj się jak najbardziej rozbudzić Twój układ nerwowy podczas rozgrzewki. Można to osiągnąć za pomocą ćwiczeń wymagających większej koordynacji lub imitacji ruchów pod małym obciążeniem, które będą obecne w trakcie treningu.

Materiał Partnera