Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 20:03

Gdzie znaleźć dobrze płatną pracę? Zobacz branże, w których dobrze płacą!

Szukasz pracy i marzą ci się wysokie zarobki? Nie musisz mieć studiów wyższych, choć na pewno będą atutem. Zobacz, które branże plasują się w czołówce najlepiej opłacanych.
  • 08.10.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Gdzie znaleźć dobrze płatną pracę? Zobacz branże, w których dobrze płacą!

Handel detaliczny

Czy można dużo zarobić, pracując w handlu detalicznym? Dużo to pojęcie względne, ale trzeba przyznać, że zarobki pracowników marketów i dyskontów znacznie wzrosły w ostatnich latach. To wpływ braku rąk do pracy i polityki płacowej sklepów sieciowych, które zmuszone są konkurować między sobą o pracowników między innymi atrakcyjnymi płacami. Do tego dochodzą premie i liczne profity pozapłacowe, których wartość wcale nie jest mała. Wystarczy wspomnieć o prywatnym ubezpieczeniu medycznym czy karcie MultiSport.

Najlepsze zarobki oferują dwaj giganci polskich dyskontów – Lidl i Biedronka. Na trzecim miejscu znalazł się Kaufland. Można to sprawdzić na stronie praca dla kasjera w Szczecinie – GoWork.

Budownictwo

Nowe domy i mieszkania sprzedają się na pniu jeszcze przed ich wybudowaniem i to mimo tego, że ceny metra kwadratowego potrafią przyprawić o ból głowy. Boom na rynku nieruchomości przełożył się na bardzo duże zapotrzebowanie na kadry budowlane.

Kto najlepiej zarobi w budownictwie? Na szczycie drabiny finansowej na pewno stoi kierownik projektu. Na duże zarobki mogą liczyć także inżynierowie i specjaliści z zakresu obsługi maszyn budowlanych.

Znacząco wzrosły też zarobki pracowników średniego i niskiego szczebla. W branży budowlanej stale brakuje cieśli, murarzy, spawaczy, monterów rusztowań. Deweloperzy, aby przyciągnąć nowych pracowników, oferują znacznie wyższe wynagrodzenia, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu.

Usługi bankowe i finansowe

Finanse i bankowość to branża, która od lat kojarzy się z dużymi pieniędzmi. Nie inaczej jest i teraz, w trakcie pandemii. Doradca podatkowy i kredytowy, analityk finansowy, księgowy, audytor – te zawody oznaczają zarobki mocno odbiegające w górę od przeciętnych.

Niejakim hamulcem do podjęcia pracy w bankowości i finansach może być brak stosownego wykształcenia. Tu nie wystarczą umiejętności i dobre chęci. Kto nie ma dyplomu, nie ma tu czego szukać. Jednakże nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić, więc aktualne wynagrodzenia mogą być wskazówką dla młodych ludzi odnośnie do wyboru kierunku studiów.

IT i e-commerce

Chociaż obie branże mocno się od siebie różnią, to ich funkcjonowanie ma wspólną podstawę: internet i szeroko pojęta informatyka. Zarówno IT, jak i e-commerce nie odczuły negatywnych skutków pandemii. Można nawet powiedzieć, że było dokładnie odwrotnie. Handel internetowy wyraźnie rozkwitł, zapotrzebowanie na programistów, administratorów sieci i baz danych, projektantów stron internetowych (w tym sklepów) znacząco wzrosło.

W IT poszukuje się przede wszystkim programistów, w e-commerce analityków i logistyków.

Zarobki? Można śmiało powiedzieć, że plasują się w naszej krajowej czołówce. Nawet początkujący programiści mogą liczyć na pensje oscylujące raczej w granicach średniej niż minimalnej krajowej. Wynagrodzenie rośnie wraz z doświadczeniem. Podobnie jest w e-commerce, szczególnie w przypadku sklepów, którym udało się osiągnąć sukces na rynku.

Spedycja i usługi kurierskie

Usługi transportowe mocno zyskały na znaczeniu w czasie pandemii, choć i przed nią nie była to branża niszowa. Jednak lockdown i szybki rozwój e-commerce znacząco podniosły zapotrzebowanie na usługi kurierskie i dostawcze, nie tylko w skali mikro, ale też makro. W związku z tym firmy spedycyjne cały czas intensywnie rekrutują nowych pracowników. Na najwyższe zarobki mogą liczyć kierowcy legitymujący się prawem jazdy kategorii C + E, którzy zdecydują się jeździć na trasach międzynarodowych. Tu wynagrodzenie wynosi kilka tysięcy euro. Minusem jest konieczność pracy w weekendy, święta oraz w godzinach nocnych. Trzeba się liczyć także z koniecznością dłuższej rozłąki z rodziną.

Firmy kurierskie cały czas poszukują pracowników. Zarobki kurierów są niższe niż kierowców samochodów ciężarowych. Oscylują w granicach średniej krajowej.

Branża medyczna

Branża medyczna w tym zestawieniu może budzić zdziwienie, bo o zarobkach medyków mówi się raczej w kontekście tych niższych, niż wysokich. Niemniej tu trzeba zauważyć, że wszystko zależy od wykształcenia i specjalizacji. O ile pielęgniarka lub ratownik medyczny faktycznie nie mogą pochwalić się wysokimi zarobkami, to już lekarz specjalista z odpowiednim dorobkiem może liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Materiał zewnętrzny