Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 18:40

Upadłość konsumencka co mówi ustawa?

Upadłość konsumencka to nic innego jak redukcja lub całkowite umorzenie zobowiązań danej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Może do niej dojść w przypadku zaistnienia tzw. niezawinionej niewypłacalności.
  • 10.09.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Upadłość konsumencka co mówi ustawa?

Upadłość konsumencka a niewypłacalność

Niewypłacalność ma miejsce wówczas, gdy dłużnik nie jest w stanie terminowo spłacać zadłużenia w określonych wcześniej ratach, a przy tym nie stać go jednocześnie na zakup środków niezbędnych do życia. Taka sytuacja istnieje również, gdy wszystkie wydatki przekraczają wartości przychodów dłużnika. Wówczas wszczynane jest postępowanie sądowe w celu stworzenia dla niewypłacalnego dłużnika warunków, które pozwolą mu na spłatę zaległych zobowiązań finansowych i uregulowanie innych spraw. Takie postępowanie upadłościowe ma dwie podstawowe funkcje:

1. Oddłużenie niewypłacalnego konsumenta - umorzenie większości lub części zobowiązań wobec wierzycieli, których dłużnik nie jest w stanie uregulować.

2. Windykacja - odzyskanie od niepowypłacanego dłużnika należności dla wierzycieli. Wyróżnia się przy tym windykację miękką i twardą (sądową).

Upadłość konsumencka - kiedy można ją ogłosić?

Ustawa z 31 marca 2009 roku Prawo upadłościowe i naprawcze wprowadziła wobec niewypłacalnych konsumentów nowe postępowanie upadłościowe. Obecnie powodami do ogłoszenia upadłości konsumenckiej są m.in. utrata pracy (nie może ona nastąpić z przyczyn konsumenta) czy choroba, która nie pozwala na dalsze wykonywanie pracy zarobkowej.

Warto przy tym pamiętać, że postępowanie upadłościowe na skutek niewypłacalności wszczynane jest zawsze na wniosek dłużnika. Wniosku nie może więc złożyć wierzyciel itd. Co więcej, taki wniosek można złożyć tylko raz na 10 lat. Poza tym trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim osoba fizyczna nie może prowadzić żadnej zarejestrowanej działalności gospodarczej, także rolniczej. Zgodnie z ustawą Ustawa prawo upadłościowe i naprawcze dłużnik nie może być wspólnikiem osobowej spółki handlowej (od momentu wykreślenia z danego rejestru musi upłynąć co najmniej rok).

Upadłość konsumencka - kiedy nie można jej ogłosić?

Upadłość konsumencka nie może być jednak ogłoszona w każdej sytuacji. Przede wszystkim konsument nie może zostać zwolniony z pracy dyscyplinarnie lub sam złożyć wypowiedzenia.  Kolejną przeszkodą na drodze do rozpoczęcia postępowania upadłościowego jest ciężki nałóg  np. alkoholowy dłużnika lub sytuacja, gdy zadłużenie powstało na skutek gier hazardowych. Oprócz tego ustawa wyklucza osoby, które wpadły  w spiralę zadłużenia, a więc zaciągnęły pożyczkę, kiedy już znajdowały się w stanie niewypłacalności.  Poza tym upadłość konsumencka nie dotyczy małżeństw i osób, które są właścicielami lub wspólnikami spółki osobowej, fundacji bądź stowarzyszenia.

Upadłość konsumencka - co warto jeszcze o niej wiedzieć?

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dłużnik musi przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeśli wzbogaci się nagle na skutek wygranej w konkursie czy odziedziczy spadek, ma obowiązek oddać uzyskanie pieniądze swoim wierzycielom. Ponadto przez okres maksymalnie 5 lat jest zobowiązany do spłaty zadłużenia według planu ustalonego przez sąd. Dopiero potem może ubiegać się o umorzenie długów.

Co więcej, konsument wobec, którego ogłoszona została upadłość konsumencka co roku musi przed sądem przedstawić swoją aktualną sytuację materialną. Jeśli jest właścicielem domu czy mieszkania, zostanie ono sprzedane. Z uzyskanych w ten sposób pieniędzy dłużnik  otrzymuje kwotę, która pozwala mu na wynajęcie nowego lokalu mieszkalnego na okres kolejnych 12 miesięcy. Poza tym konsument ma zakaz kupowania różnego rodzaju artykułów na raty czy zaciągania kolejnych pożyczek./ Jeśli tych zakazów nie będzie przestrzegać, sąd może postępowanie upadłościowe umorzyć.

Z upadłości konsumenckiej korzysta coraz więcej osób, gdyż wiedza na ten temat staje się coraz bardziej powszechna. To swego rodzaju forma pomocy państwa dla osób, które nie z własnej winy wpadły w długi, których nie są w stanie samodzielnie spłacić.

Kancelaria Prawna WMC Wrocław

Radca prawny Jolanta Wolska

ul. Ruska 18/31, 50-079 Wrocław    

Telefon: 733 555 333

--- Artykuł sponsorowany ---