Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:45

Fotowoltaika a duży prąd. Wyjaśniamy kluczowe pojęcia

Przymierzasz się do zamontowania na swoim dachu instalacji fotowoltaicznej i dopiero poznajesz tę branżę? Wyjaśniamy najpopularniejsze pojęcia związane z panelami słonecznymi.
  • 27.05.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika a duży prąd. Wyjaśniamy kluczowe pojęcia

Fotowoltaika – kilowatogodziny, ampery – z czym to się je?

Jednym z najważniejszych parametrów każdej instalacji tego typu jest jej moc. Podaje się ją w jednostkach oznaczanych jako kilowaty – kW. Typowa, standardowa instalacja na dachu domu jednorodzinnego ma moc kilku kilowatów. Ok 3 kW wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na energię dla kilkuosobowej rodziny. Jeśli powierzchnia dachu na to pozwala, można zwiększyć liczbę paneli. Dodatkowa moc to dodatkowe kilowatogodziny za które nie płacimy.

O tym, jaką moc wybrać najlepiej zdecydować po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw”. Zbyt wysoki koszt instalacji to dłuższy czas zwrotu całej inwestycji.

Przyjmuje się, ze fotowoltaika o mocy 1 kW pozwala wytworzyć w ciągu roku nawet 1000 kilowatogodzin energii. Te kilowatogodziny to nic innego jak jednostki energii. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie – jedna kilowatogodzina to ilość energii zużywana przez urządzenie o mocy 1000 watów w czasie jednej godziny.

Ile amperów w instalacji?

O ile niedoszacowanie mocy pociąga za sobą niegroźne skutki w przyszłości, o tyle dobór podzespołów instalacji bez uwzględnienia natężenia przepływającego prądu to już proszenie się o duże kłopoty. Stąd warto mieć na uwadze jednostkę natężenia prądu – czyli właśnie amper. Im więcej prądu płynie w tym samym czasie, tym więcej amperów, a to z kolei powoduje wymagania w zakresie m.in. przekroju przewodów. Dlatego przy montażu paneli zwraca się szczególną uwagę na takie wartości jak amperogodzina, określająca przepływ prądu w danej jednostce czasu. Do zakładanych wartości prądu dobiera się m.in. moduły fotowoltaiczne czy osprzęt w postaci falownika. Lepiej nie robić tego na własną rękę – skorzystanie z pomocy fachowców nam się zwyczajnie opłaci.

Prąd ze słońca – optymalna moc instalacji

Bywa, że właściciele domów decydują się na przykrycie panelami PV całej powierzchni dachu – gwarantuje to wysoki uzysk z instalacji, ale jednocześnie przekłada się na wyższe koszty czy ewentualne komplikacje przy montażu. Warto także pamiętać, że nadwyżkę prądu – kilowatogodziny, których nie zużyjemy, możemy oddać do sieci, lub zmagazynować we własnym akumulatorze energii. Każda z tych opcji ma swoje dobre i słabe strony – w każdym przypadku trzeba liczyć się z utratą części uzysku.

Z drugiej strony – większa powierzchnia paneli to większa produkcja prądu także podczas dni, gdy słońca jest mniej, a także wieczorami czy zimą. Minimalną i optymalną powierzchnię dachu pod instalację można obliczyć m.in. dzięki internetowym narzędziom. Kluczowe przy obliczeniach będą m.in. takie parametry jak lokalizacja nieruchomości, powierzchnia i nośność dachu a także jego orientacja względem stron świata. Przyjmuje się, że najlepsze rezultaty uzyskujemy decydując się na montaż od strony południowej.


 

--- Artykuł sponsorowany ---