Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 11:50

Konserwacja kotła centralnego ogrzewania – zadbaj o dobry stan swojego pieca grzewczego!

To w zasadzie ostatni gwizdek przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, czyli idealny moment na to, by dokonać konserwacji swojego kotła CO, czyli oczyścić go z sadzy, pyłu i zalegających popiołów. Dbając o dobry stan kotła grzewczego zapewniamy większą wydajność urządzeniu, ograniczamy ryzyko awarii, która u progu kolejnego okresu grzewczego może być dla nas bardzo kosztowna i problematyczna.
  • 21.09.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Konserwacja kotła centralnego ogrzewania – zadbaj o dobry stan swojego pieca grzewczego!

Czyszczenie kotła CO – konserwacja i jej znaczenie dla użytkownika

Polscy producenci kotłów CO zgodnie twierdzą, że za znaczącą część usterek odpowiada nie niska jakość elementów składowych urządzenia, a jego niewłaściwa eksploatacja. Pierwszym błędem, prowadzącym do awarii kotła centralnego ogrzewania, może być spalanie nieprzeznaczonego do tego opału (niesezonowane drewno, śmieci itp.). Wewnątrz pieca CO powstają wówczas trudne do usunięcia osady, ograniczające sprawność urządzenia. Co gorsza, sukcesywnie malejąca jakość pracy kotła i osadzanie się szkodliwych produktów spalania może być przez dłuższy czas niezauważona, aż do czasu całkowitej niesprawności urządzenia, co wiąże się zwykle z bardzo kosztowną naprawą kotła CO lub jego całkowitą wymianą. Na rodzące się pytania, odpowiedzi udziela producent kotłów CO z Pleszewa firma www.kotly-bialek.pl.

Jak oczyścić kocioł z resztek paliwa?

Czyszczenie wnętrza kotła wraz z przewodami spalinowymi i kominem to konieczność. Należy przede wszystkim wybrać zalegający wewnątrz popiół, a następnie oczyścić ścianki kotła - można w tym celu wykorzystać zwykłą szczotkę drucianą. Dobra drożność kanałów powietrznych to podstawa, zadbaj więc o oczyszczenie także tej części układu. Po otwarciu wszystkich przeznaczonych do tego otworów możemy skorzystać np. ze sprężonego powietrza (nie zapominając o zamknięciu pokryw zaraz po zakończeniu konserwacji kotła CO).

Fot. Najpopularniejsze typy pieców znajdujących się w polskich domach

Dla kotłów CO z podajnikiem, musimy wyczyścić także ten element oraz zasobnik na paliwo. Pamiętajmy, że za niezawodność pracy pieca z podajnikiem odpowiada silnik elektryczny, a zatem odpowiednia konserwacja dotyczy również tego elementu (usuńmy wszystkie naloty i pozostałości). Zwróćmy uwagę na to, w jakim stanie jest przewód kominowy oraz rura łącząca kocioł z tym przewodem (musi być drożna). Po całościowej konserwacji kotła CO i przewodów sprawdźmy czy układ odprowadzania spalin z urządzenia jest w pełni szczelny (to szalenie ważne dla zachowania bezpieczeństwa).

Pocenie kotła CO – rdza największym wrogiem pieca grzewczego?

Wilgoć potrafi być niszcząca dla kotła centralnego ogrzewania i powodować jego pocenie. Odpowiednie zabezpieczenie pieca i kotłowni przed nadmierną wilgocią przez cały okres wiosenno-letni to nasz obowiązek. Jeśli kotłownia znajduje się w piwnicy, to dobrze jest szczelnie zamknąć całe urządzenie – zapobiega się w ten sposób skraplaniu wilgoci i rdzewieniu kotła CO. Polscy producenci kotłów grzewczych do walki z korozją sugerują malowanie specjalistycznymi farbami żaroodpornymi, pokrycie wewnętrznej ściany pieca olejem, zakup inhibitorów korozji, żelu krzemionkowego itp.

Źródło: Producent kotłów CO z Pleszewa - Kotły Białek.

--- Artykuł sponsorowany ---