Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:51

Nowoczesne biuro, to ergonomiczne biuro

Dobre samopoczucie pracownika w miejscu pracy powoli przestaje być tylko trendem, ale zaczyna być normą. Coraz więcej pracodawców docenia znaczenie ergonomicznych stanowisk, które stają się inwestycją nie tylko w zdrowie pracownika, ale także w firmę.
  • 25.09.2018 14:55
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowoczesne biuro, to ergonomiczne biuro

Ergonomia jest dziedziną nauki, która dostosowuje stanowisko pracy zarówno do możliwości fizycznych, jak i psychicznych człowieka. Wskazuje ona w sposób bardzo precyzyjny parametry, jakie powinny posiadać poszczególne elementy przestrzeni biurowej – ich wymiary, zakres możliwej regulacji, tak by w sposób optymalny dostosować je do indywidualnych cech antropometrycznych użytkowników.

 

Podstawy ergonomii – ergonomia podstawą

 

Dzięki ergonomii w miejscu zatrudnienia pracownik wykonuje swoje obowiązki mniejszym kosztem obciążenia fizjologicznego, a wzrastają jego wydajność i efektywność. Zwiększenie potencjału poszczególnych pracowników przekłada się na jakość pracy całej organizacji – a co za tym idzie, także na osiągane przez nią wyniki. Rosnąca świadomość pracodawców przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na ergonomiczne wyposażenie biur, któremu odpowiadają firmy takie jak AJ Produkty.

 

Ergonomicznie znaczy zdrowiej

 

Większości z nas praca biurowa nie kojarzy się ze specjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi. Tymczasem, jak wskazuje zajmujący się konsekwencjami siedzącego trybu życia dr James Levine, krzesła są równie niebezpieczne, co palenie papierosów. Nie jest to dla nas pozycja naturalna, dlatego długotrwałe w niej przebywanie negatywnie oddziałuje na układ szkieletowo-mięśniowy, wywołując dolegliwości bólowe głowy, nadgarstków, barków i przede wszystkim kręgosłupa. Jak wskazują dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponad 14% zwolnień lekarskich i związanych nimi nieobecności w pracy w 2017 roku wynikało z powyższych dolegliwości. Dłuższe przebywanie w pozycji siedzącej przyczynia się także do otyłości i chorób krążenia. Przestrzeń biurowa zaprojektowana zgodnie z zasadami i wymogami ergonomii jest nie tylko inwestycją w zdrowie pracowników, ale także w sprawne działanie jednostki. Ogranicza ilość absencji chorobowych personelu, a do tego przekłada się na pobudzenie kreatywności pracowników, poprawia ich koncentrację na powierzonych zadaniach, poprawia ich samopoczucie, a także atmosferę w całej organizacji.

 

Ergonomiczne meble podstawą ergonomicznego biura

 

Jednym z najważniejszych elementów ergonomicznej przestrzeni biurowej jest oświetlenie. Organizując stanowisko pracy, w pierwszej kolejności należy się skupić na wykorzystaniu naturalnego światła, którego niedobory uzupełni oświetlenie sztuczne. Dobrym rozwiązaniem jest światło LED-owe znajdujące się m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Mowa tu zarówno o lampach sufitowych, jak i lampkach biurkowych, które posiadają dodatkowo regulację natężenia światła, by optymalniej dostosowywać się do potrzeb użytkownika.

 

Kręgosłup nie został stworzony z myślą o siedzeniu, w związku z czym nawet w trakcie wykonywania obowiązków biurowych konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu. Sposobem na to są balansujące krzesła i fotele, takie jak choćby stołek Chester (do zakupu w AJ Produkty), który dzięki wbudowanej w niego piłce pilates wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe, poprawia krążenie, pozwala na znalezienie odpowiedniej pozycji ciała. Wybierając bardziej tradycyjne fotele, zdecydować się warto na te, w których możliwe jest regulowanie nie tylko wysokości siedziska, ale także jego głębokości, konta nachylenia oparcia oraz wysokości podłokietników.

Dobrym i ergonomicznym rozwiązaniem dla biura są również biurka z regulowanym blatem. Pozwalają one nie tylko dopasować wysokość do osoby z korzystającej z nich (pamiętać należy, żeby w pierwszej kolejności dopasować wysokość krzesła, a dopiero  następnie wysokość blatu), ale także, ze względu na bezproblemową regulację, umożliwiają pracę w trybie „siedząco-stojącym”.

 

Przestrzegając zasad ergonomii w biurze i dbając o pracowników, pamiętać należy również o tym, że niezależnie od mebli i stanowiska pracy, warto wykonać jedno lub dwa ćwiczenia rozciągająco-rozluźniające po każdej godzinie spędzonej w pozycji siedzącej.

--- Artykuł sponsorowany ---