Komu potrzebne jest ubezpieczenie autocasco?

  • 10.10.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Komu potrzebne jest ubezpieczenie autocasco?
Ubezpieczenie autocasco umożliwia otrzymanie odszkodowania praktycznie za każdą szkodę, nawet jeśli spowodował ją właściciel polisy lub wyniknęła ona z czynników niezależnych, jak pogoda czy zwierzęta. Kto w szczególności powinien zainteresować się kupnem AC? Zastanówmy się, komu jest potrzebne to ubezpieczenie.

Drogi samochód

Osobami, które powinny być najbardziej zainteresowane zakupieniem autocasco, są właściciele drogich samochodów. Co to znaczy drogich? Generalnie mówimy o autach o pięciocyfrowej wartości, których wiek nie przekracza 10-15 lat. Każde towarzystwo stosuje własne limity wartości i wieku auta, których nie można przekroczyć, jeśli chce się wykupić AC. To oznacza, że w przypadku starszych i tanich samochodów zaopatrzenie się w autocasco jest po prostu niemożliwe – w tej sytuacji pozostaje jedynie okrojone, aczkolwiek w większości przypadków w zupełności wystarczające minicasco.

Posiadając autocasco, masz pewność, że cokolwiek się stanie z Twoim autem, otrzymasz rekompensatę za powstałe szkody, włącznie z odszkodowaniem za kradzież i całkowite zniszczenie pojazdu. Nie ma o tym mowy, jeżeli wykupiłeś tylko OC, bo ono po prostu nie działa w takich sytuacjach i nie obejmuje żadnego innego ryzyka poza odpowiedzialnością cywilną kierowcy. Nic więc dziwnego, że autocasco kosztuje dość sporo – na szczęście kalkulacja OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń pomoże Ci w znalezieniu najkorzystniejszej polisy.

Leasing lub kredyt

O ile właściciele drogich aut nabytych za gotówkę mają dowolność przy kupnie AC i jeśli nie chcą, nie muszą płacić za tę polisę, choć to oczywiście byłoby bardzo nierozsądne, o tyle kupno samochodu za pośrednictwem kredytu samochodowego lub korzystanie z pojazdu w ramach leasingu wiąże się już z obowiązkiem wykupienia autocasco. W ten sposób banki udzielające kredytów samochodowych i firmy świadczące usługi leasingu zabezpieczają się przed ewentualnymi szkodami powstałymi z winy kierowcy lub z powodu innych niezależnych czynników.

Duży przebieg

Każdego dnia poruszasz się autem, często na dalekich dystansach? W takim razie z pewnością Twoje ryzyko jako kierowcy jest o wiele większe niż osoby, która raz w tygodniu jedzie samochodem na zakupy czy do kościoła. O ile więc Twoje auto mieści się w limitach wartości i wieku, czyli nie jest ani za tanie, ani za stare, powinieneś poważnie rozważyć wykupienie AC. Dzięki autocasco będziesz spokojny, bo co by się nie działo, będziesz odpowiednio zabezpieczony pod względem finansowym.

Wysokie ryzyko kradzieży

Twoim osiedlem co jakiś czas wstrząsa informacja o skradzionym aucie? Parkujesz na ulicy, gdzie nikt nie pilnuje Twojego samochodu i każdy ma do niego dostęp? Wobec tego jest on mocno narażony na kradzież, przed którą możesz się zabezpieczyć wyłącznie poprzez autocasco lub ewentualnie minicasco. Żadna inna polisa nie chroni przez finansowymi skutkami kradzieży samochodu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: