Kuchenka na wyspie kuchennej? Wybierz okap wyspowy!

  • 12.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Kuchenka na wyspie kuchennej? Wybierz okap wyspowy!
Coraz więcej kuchni w Polsce posiada wyspy kuchenne. Jeśli w tym właśnie miejscu ma być zamontowana kuchenka do przygotowywania potraw, warto także uzupełnić ją o dopasowany okap wyspowy. Jak wybrać najlepszy model?

Chociaż w sprzedaży znajduje się obecnie wiele różnych okapów, to jednak dobranie tego odpowiedniego może stać się nie lada wyzwaniem. Oprócz tradycyjnych okapów kominowych czy podszafkowych, które montowane są przy ścianach, w sprzedaży możemy znaleźć również modele przeznaczone do montażu sufitowego.

Wyspy kuchenne to duże szafki, które umieszczane są najczęściej pośrodku kuchni. Mogą służyć jako przestrzeń jadalniana, ale również można zamontować na nich wyposażenie kuchenne, takie jak zlewozmywaki, czy kuchenki. Gdy na wyspie ma pojawić się kuchenka – gazowa, elektryczna czy innego typu, warto uzupełnić ją także o dopasowany okap wyspowy.

Konstrukcja okapów wyspowych

Okapy wyspowe przypominają swoją konstrukcją i działaniem standardowe okapy, ale różnią się od nich metodą montażu. Nie są umieszczane przy ścianie, ale są montowane bezpośrednio do sufitu.

Okapy wyspowe mogą być podłączone do instalacji wentylacyjnej, jeśli może być ona wykonana pośrodku kuchni, ale również można znaleźć modele działające jako pochłaniacze – wówczas nie ma potrzeby podłączania okapu do systemu wentylacyjnego, ponieważ stosowane w nim filtry efektywnie pochłaniają zanieczyszczenia i zapachy powstające podczas gotowania.

W sklepach możemy spotkać się z różnymi typami okapów wyspowych – mogą one przypominać minimalistyczny cylinder, sześcian podwieszony pod sufitem, ale również spotykamy się z okapami, które mają klasyczny wygląd. Jest w czym przebierać, dlatego okap wyspowy można dopasować indywidualnie do aranżacji wnętrza.

Jak wybrać odpowiedni okap wyspowy?

Znajdujące się w sprzedaży okapy wyspowe to szeroka gama ciekawych konstrukcji. Zatem zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy bliżej zapoznać się z różnymi propozycjami i porównać je z sobą.

Wydajność

Dobry okap kuchenny przeznaczony do montażu nad wyspą powinien przede wszystkim być wydajny i skutecznie pochłaniać opary, zapachy oraz zanieczyszczenia kuchenne. Warto wobec tego zwrócić uwagę na wydajność zastosowanych w okapach turbin – im większe pomieszczenie, tym okap powinien być bardziej wydajny.

Filtry

Dla skuteczności oczyszczania powietrza duże znaczenie mają również zastosowane w okapie filtry. W przypadku modeli z wyciągiem, czyli podłączanych do instalacji wentylacyjnej stosuje się najczęściej filtry metalowe – aluminiowe, które skutecznie wyłapują cząsteczki tłuszczu. Mogą być one również uzupełnione o filtry węglowe, które doskonale radzą sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów. W przypadku okapów pełniących rolę pochłaniacza stosuje się głównie filtry węglowe.

Sterowanie

Pod uwagę warto zwrócić też metodę sterowania okapem wyspowym. Ze względu na miejsce montażu panel sterujący powinien być łatwo dostępny. Wiele nowoczesnych modeli okapów wyposażanych jest również w piloty zdalnego sterowania. Zastosowanie timera pozwala na ustawienie czasu pracy zgodnie z indywidualnymi wymaganiami – okap po wyznaczonym czasie wyłączy się samoczynnie.

Oświetlenie

Dużym plusem będzie także oświetlenie zamontowane w kuchennym okapie wyspowym – dzięki niemu można wtedy łatwiej przygotowywać potrawy. Najnowsze okapy zamiast zwykłych żarówek wykorzystują technologię LED, dzięki czemu zużycie energii jest wtedy minimalne, a kuchnia jest wydajnie oświetlona.

Do sprawdzenia swoich modeli okapów wyspowych zaprasza Nortberg – lider w sprzedaży nowoczesnych okapów on-line. Z jego ofertą można zapoznać się już teraz na stronie: https://nortberg.pl/k,1,wyspowe.html. Życzymy udanych zakupów!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: