Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 04:39

Panele słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice

Stajemy się coraz bardziej świadomi otaczającego nas świata. Zdajemy sobie sprawę, jakie zagrożenia wiążą się z wykorzystywaniem nieodnawialnych źródeł energii i staramy się częściej korzystać z alternatywnych rozwiązań. Coraz chętniej wybieramy panele słoneczne i fotowoltaiczne. Czym różnią się te dwa rodzaje? Który wybrać?
  • 20.12.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Panele słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice

Główne różnice

Do najważniejszych różnić między panelami słonecznymi i fotowoltaicznymi należy zaliczyć cel, w jakim są one montowane. Panele słoneczne służą do gromadzenia energii cieplej, którą następnie wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej, wspomagania instalacji grzewczej oraz do dogrzewania domów w okresach przejściowych. Panele fotowoltaiczne wykorzystuje się natomiast do magazynowania promieniowania słonecznego, które następnie przetwarzane jest na energię elektryczną do napięcia 230 V. Zgromadzona energia może być wykorzystana do zasilania urządzeń domowych. W Polsce fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, dlatego warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

 

Efektywność paneli słonecznych a fotowoltaicznych

Zarówno panele słoneczne, jak i fotowoltaiczne zapewniają uzyskanie oszczędności za prąd, jednak należy wiedzieć, że ich działanie jest odmienne.

Kolektory słoneczne są najbardziej efektywne w lecie, przy mocnym nasłonecznieniu. W okresie zimowym, gdy promieni słonecznych jest znacznie mniej, zgromadzoną energię można wykorzystać do ogrzania wody, jednak tylko w ograniczonym stopniu.

W przypadku paneli fotowoltaicznych najwyższa efektywność odnotowywana jest właśnie w zimie. Niskie temperatury zapobiegają przegrzewaniu sprzętu, dzięki czemu ten pracuje znacznie sprawniej. W przypadku zgromadzenia nadmiaru energii słonecznej nadwyżkę można odsprzedać dystrybutorom energii elektrycznej. W ten sposób możemy dodatkowo zarobić na wykorzystywaniu tego ekologicznego źródła.

 

Różnice w budowie

Porównując panele słoneczne i fotowoltaiczne, różnice możemy zauważyć również w ich budowie. W przypadku kolektorów słonecznych wykorzystywane są uszczelnione ramy umiejscowione w górnej części płyty, a także izolacja. Wewnątrz panelu znajdują się płyta wraz z orurowaniem absorbera, a także mata z włókna szklanego. Inaczej wygląda budowa paneli fotowoltaicznych, które są zbudowane szyby szklanej opartej na ramie. Pod nią umieszczane są ogniwa fotowoltaiczne laminowane folią. Od spodu całość zabezpieczona jest folią poliestrową oraz trwałą płytą. Na obudowie umiejscowiona jest również puszka przyłączeniowa. W przypadku paneli fotowoltaicznych warto również zaznaczyć, że sposób ich montażu jest znacznie prostszy i dostosowany do użytku indywidualnego.

Warto znać podstawowe różnice między panelami fotowoltaicznymi a słonecznymi. Wykorzystanie promieni słonecznych jako odnawialnego źródła energii sprawia, że jesteśmy w stanie niemal zupełnie od uzależnić się od dostawców energii i stać się niemal samowystarczalni. Panele są niezawodne i nie ma konieczności ich specjalnego obsługiwania. Co więcej, rosnące zainteresowanie panelami słonecznymi i fotowoltaicznymi sprawia, że ich ceny z roku na rok stają się coraz bardziej przystępne! Zastanów się jakie korzyści możesz czerpać, decydując się na takie rozwiązanie.

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---