Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:26

Program PIT 2018/2019 – dlaczego zeszłoroczny dochód jest ważny przy rozliczeniu online?

Polskie prawo podatkowe nakazuje przechowywanie dokumentów podatkowych przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego. Taką informację można znaleźć w art. 70 ordynacji podatkowej. Czemu służy to archiwizowanie? Okazuje się przydatne m.in. dlatego, że mając informację o wysokości zeszłorocznego dochodu, można skorzystać z szybkiego i łatwego rozliczenia, jakie proponuje elektroniczny program PIT. Dowiedz się, jak to działa.
  • 16.01.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Program PIT 2018/2019 – dlaczego zeszłoroczny dochód jest ważny przy rozliczeniu online?

Program PIT – archiwizowanie dokumentów podatkowych. Obowiązek czy opcja?

Dokumenty podatkowe, które trzeba archiwizować, to nie tylko papierowe formularze, jak np. PIT-11 wysyłany przez pracodawcę. To również zeznanie, które podatnik składa w urzędzie. W przypadku rozliczenia w formie papierowej, składanego osobiście w urzędowym okienku, podatnik musi pamiętać o przedstawieniu urzędnikowi kopii (drugiego egzemplarza) deklaracji. Na niej zostanie złożona pieczątką z datą złożenia formularza w urzędzie. Należy ten dokument przechowywać przez 5 lat. Jest to dowód na to, że podatnik wywiązał się na czas z obowiązku podatkowego. Co więcej, w kopii znajduje się informacja o zadeklarowanym dochodzie uzyskanym w danym roku podatkowym. Będzie ona potrzebna przy składaniu zeznania drogą elektroniczną w następnym roku.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku rozliczenia przez internet. Osoby wybierające tę metodę, muszą pamiętać, że program PIT generuje formularz w formie elektronicznego pliku, który również podlega obowiązkowi archiwizowania. Można go wydrukować i przechowywać jako papierowy dokument. Inna możliwość to pobranie go lub przechowywanie w chmurze (na wirtualnym dysku) w formie elektronicznej. W przypadku elektronicznych dokumentów podatkowych czas archiwizacji również trwa 5 lat, licząc od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym PIT był składany.

 

Zeszłoroczny dochód – jakie ma znaczenie w rozliczeniu online?

Wykazana w zeznaniu kwota dochodu, uzyskanego w danym roku podatkowym, okaże się niezbędna, jeśli podatnik zechce rozliczyć w następnym roku PIT elektronicznie. Program PIT wymaga od podatnika podania tej kwoty w celu weryfikacji jego tożsamości. Jest ona zamiennie stosowana z podpisem kwalifikowanym, który również potwierdza tożsamość podatnika składającego zeznanie. Podpis elektroniczny ma ważność ograniczoną czasowo i musi zostać wyrobiony przez firmę, która odpowiednie uprawnienia. Jest on jednak dostępny dla nie tylko dla firm, ale także dla osób fizycznych.

Należy pamiętać, że wyrobienie elektronicznego podpisu kwalifikowanego jest usługą płatną. W 2018 roku średni koszt tej usługi wynosił około 300 zł. Tak wysoka cena sprawia, że korzystają z niego najczęściej firmy. Osobom fizycznym nie opłaca się wyrabianie podpisu kwalifikowanego.

 

Program PIT – co zrobić, gdy zeznanie się zgubi?

Podatnik, który rozlicza się po raz pierwszy, wpisuje w odpowiednim polu zerowy dochód uzyskany w poprzednim roku. Ta opcja nie dotyczy jednak osób, które już składały PIT i nie mają zarchiwizowanego żadnego dokumentu, na którym została podana wysokość dochodu. Na szczęście nawet w przypadku zgubienia zeszłorocznego zeznania podatkowego można nadal rozliczyć się online.

Wystarczy zwrócić się do urzędu skarbowego z prośbą o wydanie kopii zagubionego zeznania. Taką prośbę składa się w formie pisemnej. Można ją dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą – najlepiej listem poleconym, by móc otrzymać dowód nadania. Jeśli podatnik nie ma czasu, żeby czekać na wydanie kopii przez urząd, musi rozliczyć PIT w klasyczny sposób, czyli w formie papierowego formularza, składanego osobiście w urzędzie.

Zeznanie roczne jest przydatne, gdy podatnik chce skorzystać z ułatwienia, jakim jest program PIT Pro – składanie zeznania rocznego drogą elektroniczną jest szybkie, łatwe i bardzo wygodne oraz daje możliwość archiwizowania dokumentów w formie elektronicznej, czyli bez zbędnych druków. PIT za poprzedni rok podatkowy przydatny jest także w innych sytuacjach, np. gdy składa się wniosek o przyznanie kredytu. Warto o tym pamiętać.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji w roku podatkowym 2019!

 

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący darmowy Program PIT Pro 2018/2019

--- Artykuł sponsorowany ---