Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 12:14

Monitoring pojazdów kluczem do sukcesu polskich firm transportowej

Branża TSL w Polsce zajmuje ważne miejsce. Aby iść z duchem czasu i dodatkowo wzmocnić swoją pozycję na rynku, wielu właścicieli firm transportowych korzysta ze wsparcia monitoringu floty, który pozwala na zwiększenie efektywności racy kierowców.
  • 28.01.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Monitoring pojazdów kluczem do sukcesu polskich firm transportowej

Transport samochodowy w Polsce jest najważniejszą gałęzią transportu. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza przewóz towarów. Oszacowano, że przedsiębiorstwa funkcjonujące w tej branży stanowią 3,6% wszystkich firm (źródło: https://www.enterpoland.com/polski-rynek-transportu-drogowego/). Dane zgromadzone przez GUS ujawniają również, że w 2017 r. w Polsce przewieziono samochodami aż 1747,2 mln ton ładunków. Wynik ten jest o 13,0% lepszy niż w 2016 r. Nie powinno to dziwić, bowiem od dłuższego czasu wiadomo, że postępująca globalizacja ma korzystny wpływ na ilość transportowanych towarów.

Monitoring pojazdów – czym jest i jak działa?

Powyższe statystyki stanowią potwierdzenie tego, że Polska jest absolutnym liderem w transporcie drogowym w Europie. Utrzymanie takiej pozycji nie jest łatwe, szczególnie, że z roku na rok rosną wymagania rynku. Aby móc im sprostać, branża TSL musi iść z duchem czasu. Pomaga jej w tym monitoring floty pojazdów, z angielskiego zwany „vehicle tracking”.

Monitoring pojazdów, proponowany m.in. przez firmę Vision Track, to coś więcej niż tylko wskazywanie aktualnego położenia pojazdów na mapie. Używane obecnie systemy dostarczają dane dotyczące przejechanej trasy, pracy podzespołów auta i stylu jazdy kierowcy. Jeśli otrzymają wiadomość o wypadku na drodze, są w stanie wysłać kierowcy informacje o nowej trasie przejazdu. Algorytmy systemu śledzenia floty biorą pod uwagę rodzaj ładunku, jego wielkość i masę.

Monitoring floty a zysk firm z branży TSL

Właściciele firm z branży TSL coraz częściej dostrzegają korzyści, jakie daje system monitoringu floty. Dzięki śledzeniu pojazdów i telematyce można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilkadziesiąt procent! Ma to bezpośredni wpływ na finanse firmy. Kierowca pojazdu, mając świadomość, że każdy jego błąd prowadzący do zwiększenia zużycia paliwa będzie zauważony, będzie starał się poprawić styl jazdy. Trzeba pamiętać, że na większe wydatki na paliwo wpływa nie tylko liczba przejechanych kilometrów, ale też gwałtowane hamowania i przyspieszenia, ostre zakręty i praca silnika na biegu jałowym.

Reasumując, monitoring floty to „must have” w przypadku każdej firmy zajmującej się transportem towarów. Pomaga on zmniejszyć zużycie paliwa, co wpływa na zysk przedsiębiorstwa.

--- Artykuł sponsorowany ---