Jak wyczyścić roletę rzymską?

  • 15.11.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wyczyścić roletę rzymską?
Rolety rzymskie są często wybierane ze względu na łatwość czyszczenia. Nie można im odmówić walorów dekoracyjnych i praktycznych, jednak to łatwość prania sprawia, że wiele osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie.

Rolety rzymskie – skąd pochodzi nazwa

Trudno powiedzieć, czy dziś w Rzymie rolet rzymskich jest więcej, czy mniej, niż klasycznych rolet lub zasłon. Jednak to właśnie ze starożytnego Rzymu pochodzi sposób zasłaniania okien, który modyfikowany przez wieki ewoluował do dzisiejszych rolet rzymskich. Niegdyś kupony materiału były wieszane w oknach dla osłony przed kurzem i gorącym powietrzem. Dziś przy niezaprzeczalnych względach praktycznych, liczy się też estetyka i element dekoracyjny tego rodzaju rozwiązania. Rolety rzymskie łączą sobie to, co najlepsze zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym.

Rolety rzymskie – dlaczego warto je wybrać

Rolety rzymskie są wyjątkową ozdobą okna. Bardzo ładnie prezentują się po opuszczeniu, ale i podniesione nie tracą uroku, tworząc nad górną krawędzią okna dekoracyjną falbanę. Mogą być uszyte z dowolnej tkaniny, nie tylko zasłonowej, ale i takiej, która raczej kojarzy się z firankami, np. tiul lub woal. Rolety rzymskie zajmują mało miejsca i choćby z tego powodu są doskonałą alternatywą dla klasycznych zasłon. Można nimi dowolnie sterować, zatrzymując na każdej wysokości okna. Dzięki temu w łatwy sposób zatrzymamy promienie słoneczne, ale nie zablokujemy całkowicie dostępu światła do pomieszczenia.

Niezaprzeczalną zaletą rolet rzymskich jest możliwość zdemontowania ich i uprania. Tej cechy nie mają klasyczne rolety.

Rolety rzymskie – jak zdemontować roletę rzymską

Demontaż rolet rzymskich nie jest trudny i można go wykonać we własnym zakresie. Dobrze zarezerwować na to nieco więcej czasu, bo pośpiech w tym przypadku jest złym doradcą. Rozwiązanie sznurków znajdujących się na spodniej części rolety (tej od okna) powinno odbywać się powoli i delikatnie. Szarpnięcie może zerwać sznureczek lub uszkodzić roletę.

Kiedy sznurki są rozwiązane, najlepiej włożyć je do osobnych pudełek, woreczków, albo ułożyć na wolnej półce i koniecznie podpisać, który sznurek, z której rolety był zdjęty. Nie warto ufać pamięci, ta potrafi być zawodna, a dopasowywanie sznurków do rolet bywa bardzo żmudne i męczące.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie prętów stabilizujących i obciążających roletę. Kiedy już tu zrobimy, roletę można po prostu uprać.

Rolety rzymskie – jak prać

Pranie rolet rzymskich jest ściśle uzależnione od tkaniny, z jakiej zostały uszyte. Większość rolet można po prostu wrzucić do pralki i uprać w 40°C. W przypadku cienkich i bardzo delikatnych tkanin lepiej postąpić tak, jak przy praniu firanek – ustawić program do prania tkanin delikatnych lub pranie ręczne. Jeśli mamy wątpliwości, czy daną tkaninę można uprać w pralce, a metka jest nieczytelna lub w ogóle jej nie ma, bezpieczniej jest uprać roletę ręcznie w letniej wodzie lub oddać do pralni.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pranie w pralce, czy pierzemy ręcznie, do ostatniego płukania warto dodać płynu do zmiękczania tkanin. Zapobiegnie on elektryzowaniu się materiału i sprawi, że rolety będą przyjemnie pachniały.

Po upraniu wysuszeniu i uprasowaniu trzeba na nowo włożyć pręty i przewlec sznurki. Tak przygotowana roleta jest gotowa do powieszenia na oknie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: