Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:17

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne PZU na wakacje?

Samo posiadanie karty EKUZ niestety nie zapewnia pełnej ochrony zdrowotnej podczas spędzania wakacji za granicą. W celu jej rozszerzenia warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Największy polski ubezpieczyciel przygotował dla podróżnych pakiet PZU Wojażer.
  • 10.07.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne PZU na wakacje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) z wakacyjnapolisa.pl obowiązuje wyłącznie w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Oznacza to, że w pozostałych regionach świata jest zupełnie nieprzydatna. Nawet na terenie Starego Kontynentu za wiele świadczeń medycznych trzeba zapłacić z własnej kieszeni – nawet jeśli w Polsce są one nieodpłatne. Wjeżdżając do danego państwa, turysta automatycznie podlega panującym w nich zasadom i ma takie same prawa jak jego mieszkańcy. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem polisa turystyczna, która może stanowić uzupełnienie karty EKUZ. Dzięki temu zwiększy się zakres ochrony podróżnego i nie będzie on musiał martwić się koniecznością pokrywania kosztów leczenia w przypadku choroby lub wypadku.

Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer

Jako, że nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się podczas zagranicznych wakacji, warto dobrze się zabezpieczyć niż niepotrzebnie ryzykować, narażając się na dodatkowy stres i koszty. W celu beztroskiego cieszenia się wypoczynkiem za granicą, warto zdecydować się na zakup polisy turystycznej. Wówczas można zminimalizować nieprzyjemne konsekwencje na skutek zachorowania czy wypadku.

Ubezpieczenie turystyczne PZU z wakacyjnapolisa.pl zajmuje się organizacją i opłaceniem wizyt lekarskich, badań, operacji czy też zabiegów. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest również zapewnienie transportu do lekarza, szpitala czy nawet miejsca zakwaterowania turysty. Nie trzeba również martwić się kosztami związanymi z zakupem leków, opatrunków czy nawet protez. Z ubezpieczenia turystycznego pokrywane są także koszty związane z transportem chorego czy jego zwłok do kraju.

Ubezpieczyciel PZU pokrywa koszty związane z poszukiwaniami osoby zaginionej i pierwszej pomocy medycznej w górach. Pieniądze można otrzymać w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu w postaci złamania nogi czy skręcenia kolana oraz w przypadku włamania się do pokoju hotelowego i kradzieży/zniszczenia bagażu. Możliwe jest także wybranie pakietu Ubezpieczenia Kontynuacji Leczenia po Podróży, co daje pełne poczucie bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel zajmuje się organizacją i pokryciem kosztów świadczeń medycznych w razie nieszczęśliwego wypadku czy też nagłego zachorowania. Służy również pomocą w odzyskaniu sprawności ruchowej, zapewniając poszkodowanemu dostęp do bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych.

EKUZ dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego

Każda osoba planująca wyjechać do któregoś z krajów UE/EFTA powinna się zabezpieczyć na wypadek konieczności skorzystania z zagranicznej opieki medycznej. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście wyrobienie sobie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wyrobienie takiej karty jest całkowicie bezpłatne, a wszelkie formalności z tym związane można praktycznie załatwić od ręki. Wystarczy wypełnić podpisać stosowny wniosek o wydanie karty, po czym oddać go osobiście czy też przesłać pocztą – tradycyjną lub elektroniczną. Wnioski rozpatrywane są w przeciągu kilkunastu dni, a kartę odebrać można osobiści czy też na poczcie. Możliwe jest również upoważnienie osoby trzeciej do odbioru EKUZ – wystarczy wypełnić stosowany wniosek. Wszystkie dokumenty są dostępne do pobrania online. Posiadanie takiej karty umożliwia korzystanie z usług medycznych danego kraju na takich samych zasadach co jego mieszkańcy.

Dlaczego EKUZ nie stanowi pełnej ochrony zdrowotnej?

Niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do bezpłatnego leczenia w mocno ograniczonym zakresie. Nie jest ona honorowana w krajach niebędących członkami krajów Unii Europejskiej ani też stowarzyszeń EFTA. Korzystanie z podstawowej opieki medycznej możliwe jest jedynie w publicznych placówkach, które mają podpisaną umowę z zagranicznym odpowiednikiem NFZ. Turysta nie ma co liczyć na pokrycie kosztów leczenia prywatnej opieki zdrowotnej ani też kosztów planowanego leczenia za granicą. Podobnie jest zresztą z opłatami związanymi z transportem medycznym do kraju chorego czy jego zwłok. Karta EKUZ nie pokrywa związanych z tym kosztów.

Bardzo często trzeba również ponieść dodatkowe opłaty – w części czy też nawet w całości z własnej kieszeni. Wiele kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami nie podlega bowiem refundacji przez NFZ. Najczęściej konieczne jest zapłacenie za pobyt w szpitalu, leczenie stomatologiczne czy też nawet za wizytę lekarską. Jeśli zatem zajdzie konieczność leczenia za granicą, budżet turysty może zostać mocno nadwyrężony. Można jednak uniknąć wszelkich niedogodności i nie martwić się dodatkowymi kosztami, decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego.

--- Artykuł sponsorowany ---