Obchody Dnia Ojca na świecie

  • 23.04.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Obchody Dnia Ojca na świecie
Dzień Ojca to w świadomości Polaków dosyć nowe święto. Pomimo tego, jego popularność wzrasta z roku na rok, co jest widoczne przede wszystkim w mediach. Jednakże Dzień Ojca to nie tylko pusty slogan. Warto dowiedzieć się o szczytnej inicjatywie tego święta, która sięga początku XX wieku.

Historia ustanowienia Dnia Ojca

Pomysłodawczynią Dnia Ojca była amerykanka Sonora Louise Smart Dodd, która chciała podziękować swojemu tacie za samotne wychowywanie szóstki dzieci. Wobec tego, w 1910 roku poprosiła okolicznego pastora, aby poświęcił dzień 5. czerwca jako Dzień Ojca. Data była bardzo szczególna, ponieważ w tym dniu ojciec Dodd obchodził urodziny. Duchowny jednakże nie był w stanie dopełnić formalności i ostatecznie doszło do ustanowienia uroczystości dopiero w trzecią niedzielę czerwca. Czternaście lat później święto zostało zaakceptowane przez samego prezydenta USA i od tego momentu jego popularność wzrasta w szybkim tempie. Stany Zjednoczone to zdecydowanie kraj w którym najhuczniej obchodzi się opisywane święto. W tym szczególnym dniu organizowane są parady, koncerty, a galerie handlowe pękają w szwach z okazji licznych promocji.

Dzień Ojca na świecie

Za sprawą Richarda Nixona, który po latach oficjalnie ustanowił "Father's Day", uroczystość zyskała również rozgłos za granicą Stanów Zjednoczonych. Z tej przyczyny, większość krajów także świętuje w trzecią niedzielę czerwca. Do państw tych zaliczają się m.in. Argentyna, Bułgaria, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Węgry, Japonia, Meksyk, Holandia, Peru, Filipiny, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania oraz Ukraina. 

Włosi oraz Hiszpanie świętują Dzień Ojca 18. marca, ponieważ w tym dniu wspomina się św. Józefa, opiekuna Jezusa. W Niemczech natomiast świętowanie odbywa się w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, który następuje 40 dni po Wielkanocy.

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszą się obchody Dnia Matki przypadające na 26. maja każdego roku. Jednakże, z powodu wzrostu popularności Dnia Ojca, każde dziecko stara się kupić, bądź wykonać własnoręcznie prezent dla taty. Jednym z najczęstszych podarunków jest książka, skarpety, bądź zestaw narzędzi. Polskie przedszkolaki urządzają przedstawienia oraz akademie. W porównaniu do większości krajów data polskiego Dnia Ojca przypada sztywno 23. czerwca.

Warto w tym szczególnym dniu nie skupiać się wyłącznie na kupnie prezentu, ale przede wszystkim poświęcić czas jednej z najważniejszych osób w naszym życiu. Świetną inicjatywą będzie przygotowanie świątecznego obiadu, bądź wspólny spacer.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: