Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 15:57
Reklama
Reklama

Siła regionów

Polskie regiony już zabrały głos w sprawie przyszłości polityki spójności. W ten sposób stwarzamy sobie realne możliwości wpływu na przebieg i rezultaty tej debaty – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Siła regionów

Autor: Urząd Marszłakowski

Zaangażował się pan w dyskusję o przyszłości polityki spójności. Toczyła się ona zarówno na forum Europejskiego Komitetu Regionów, jak i w czasie spotkań ekspertów reprezentujących regiony. Podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw przyjęto ostatnie wspólne stanowisko w tej sprawie. W jaką stronę powinna zmierzać polityka spójności?

Na poziomie europejskim już rozpoczyna się debata dotycząca polityki spójności po roku 2020. To dobrze, bo daje nam to czas, by pakiet legislacyjny dla kolejnej perspektywy poznać zdecydowanie wcześniej, a być może uruchomić ją 1 stycznia 2021 r. Poprzednich perspektyw w takim tempie nie udawało się uruchamiać. Przesunięcia w czasie były dość znaczne.

23 listopada br. w Kołobrzegu Zgromadzenie Ogólne Związku Województw przyjęło wspólne stanowisko polskich regionów na temat przyszłości polityki spójności. Kluczowe jest wskazanie, że powinna być ona kontynuowana i traktowana jako główna polityka rozwojowa UE. Głos regionów w sprawie polityki spójności po 2020 r. jest tym bardziej uzasadniony, że dysponują one znacznym doświadczeniem oraz sukcesami w zarządzaniu środkami polityki spójności o dużej skali. Wnoszą niepodważalny i wymierny wkład w realizację celów polityki spójności. Nie chcemy w debacie europejskiej przyjąć pozycji defensywnych i bronić tej polityki wyłącznie poprzez wskazywanie, że nadal potrzebujemy dużo pieniędzy.

Uznajemy politykę spójności za narzędzie do niwelowania dysproporcji rozwojowych w poszczególnych częściach Unii Europejskiej na poziomie pojedynczych regionów. A jednocześnie za gwarant pełnej realizacji idei wspólnego rynku. Tak rozumiana polityka spójności powinna obejmować wszystkie europejskie regiony, choć oczywiście musi różnicować swoją interwencję w zależności od poziomu ich zamożności oraz specyfiki. To w polityce spójności – z uwagi na to, że jako jedyna unijna polityka horyzontalna dostarcza wymiernych efektów dostrzegalnych na poziomie lokalnym – należy dopatrywać się podstaw dla utrwalania tożsamości europejskiej. Polityka spójności musi być też gotowa na nowe wyzwania, przed którymi staje Unia. Powinna odpowiedzieć na problemy demograficzne czy związane z migracją. Nie może być jednak traktowana jak polityka zarządzania kryzysowego, lecz być długofalową, tworzącą stabilne ramy dla rozwoju strategią działania.

Trochę ubolewam, że przez pryzmat pieniędzy zapominamy o największych wartościach Unii Europejskiej – a więc stabilizacji, pokoju, świata bez granic. Za bardzo do tego się przyzwyczailiśmy – traktujemy te wartości jakby były dane nam na zawsze.  Powinniśmy podkreślać, że Unia Europejska to nie są tylko pieniądze. One są jedynie narzędziem do budowania wspólnego domu – otwartego i bezpiecznego.

Najważniejsze obecnie jest to, że polskie regiony już zabrały głos w sprawie przyszłości. W ten sposób stwarzamy sobie realne możliwości wpływu na przebieg i rezultaty tej debaty.

Rozmawiał Jerzy Gontarz




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Brawo pyr pyr! Tylko że w pucharze Polski nie gra się 90 minut bo gra się zasadniczo tak długo dopóki wisła nie wyrówna.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 15:49Źródło komentarza: Gospodynie zorganizowały strefę kibica i zaprosiły sąsiadówAutor komentarza: S. D. KrewTreść komentarza: Jak napisałem o koncernach farmaceutycznych czerpiących zyski z oddanej krwi to jakoś nie ma tego komentażaData dodania komentarza: 03.05.2024, 15:43Źródło komentarza: 300 zł dodatku do emerytury za oddawanie krwiAutor komentarza: Tempy cepTreść komentarza: Zastanawiam sie pani ministro czypani kiedy co oddawała- prócz moczu. 1. W europie zachodniej- za krew sie płaci- więc nie kłam , nie łżyj- bo ciężko sie to czyta. 2. Jaki posiłek? Jadłaś go kobieto kiedyś?? - nie- bo nie oddałaś mililitra krwi- prócz okresowej. Ponownie- nie łżyj babo. 3 . Za przejazdy ulgowe państwo ponosi opłaty??? Ale co??? 10 lat temu ludzie zaczeli rżnąć sie na potęge i dzieci przybyło co do szkoły jeżdżą??? Nie!- sami daliście ukraińcom ulgi i naprodukowaliście sami żołnierzyków bez broni. Oczywiście- za to żadnego rządu nie potępiam jako obywatel człowiek i - krwiodawca. Jednak jak podjeliście decyzje że będziecie mieli więcej wojska i dacie osłone ludziom bez ojczyzny- to logiczną konsekwencją jest wzrost ulg i koszty za tym idące. Nie pal babo głupa i nie rób ludziom wody z mózgu- że to krwiodawcy są beeee. 3. Zastanów sie, jak przyciągniesz kolejnych krwiodawców do oddawania krwi- bo ich grupa nie rośnie wcale mocnno a sama piszesz- że oddawanie krwi jest dobrowolne. Nie myślisz- bo i czym- i nie zastanawiasz sie jak ci ta dobrowolność- spadnie na pysk. A wtedy- będą grzały sie wam wszystkim kopuły. Tyle że ... dwie kwestie: bedzie już za późno dla co nie których a ty już będziesz w ziemi gniła. Razem ze swoimi procedurami zaniechania.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 15:42Źródło komentarza: 300 zł dodatku do emerytury za oddawanie krwiAutor komentarza: Pilot gryfińskiTreść komentarza: Bo to hamerykanskie ale nie ma po co znaczyć bo i tak MIGi sojuza je zestrzelą a resztę wezmą w majtkach na lotniskuData dodania komentarza: 03.05.2024, 15:40Źródło komentarza: Samoloty Husarz, ale bez charakterystycznej szachownicy
ReklamaMrówka
Reklama