Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 12:19
Reklama

Jak dbać o swoje finanse osobiste

Uczniowie gimnazjów z gmin Banie, Pełczyce, Rąbino i Warnice ferie zimowe spędzą bardzo pracowicie. W ramach programu „Na Własne Konto” będą oni poznawać zasady rządzące rynkiem pracy, sposoby funkcjonowania przedsiębiorstw oraz korzyści, jakie płyną z oszczędzania. Pomysłodawcą i głównym wykonawcą programu edukacji ekonomicznej „Na Własne Konto” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Jak dbać o swoje finanse osobiste

Program „Na Własne Konto” jest realizowany w trakcie jednego tygodnia ferii zimowych w formie zajęć dodatkowych z przedsiębiorczości i ekonomii oraz II semestru roku szkolnego. Uczniowie poprzez zabawę i gry edukacyjne poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, takie jak zasady oszczędzania i funkcjonowania banków, nowoczesne formy poszukiwania pracy czy też sposoby na to, aby rozwijać swoje kompetencje pod względem przyszłego wyboru własnej ścieżki zawodowej. Głównym założeniem programu, który na terenach wiejskich realizowany jest już po raz piąty, jest umożliwienie uczniom lepszego startu w dorosłe życie.

 

Dlaczego zajęcia w ramach „Na Własne Konto” cieszą się taki zainteresowaniem? Ich głównym założeniem jest to, aby praktyczną wiedzę przekazywać młodzieży w atrakcyjny oraz ciekawy sposób.

W trakcie zajęć uczniowie odwiedzają lokalnych przedsiębiorców, tworzą własne biznesplany i podczas ćwiczeń rozwiązują problemy, z jakimi spotykają się małe firmy. Następnie gimnazjaliści wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową. Najlepsze szkoły oraz uczniowie otrzymują nagrody.

 

Celem projektu Fundacji EFRWP jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów oraz kształtowanie w nich podstaw przedsiębiorczości. Podczas zajęć gimnazjaliści uczą się także, jak ważne dla ich przyszłości jest świadome zaplanowanie swojej ścieżki zawodowej.

 

W programie „Na Własne Konto” bierze udział młodzież z terenów wiejskich, która za moment wejdzie w dorosłe życie i prawdopodobnie wyruszy do większych miast, aby kontynuować tam swoją edukację. To duże wyzwanie. Praktyczne wskazówki - jak dbać o swoje finanse osobiste, jak odnaleźć w przyszłości swoje miejsce na rynku pracy lub też z czym można się spotkać, udając się na praktyki do przedsiębiorstwa, pomoże im lepiej się na to przygotować. Poznanie podstaw ekonomii i przedsiębiorczości pozwoli im też świadomie wybrać swoją drogę edukacji oraz zniweluje dystans do kolegów z dużych miast – podkreśla Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Obecnie Fundacja EFRWP realizuje już V edycję programu „Na Własne Konto” – do tej pory wzięło w nim udział 10000 uczniów z ponad 550 gmin z całej Polski. Jakie są jego efekty? Uczniowie, nauczyciele i studenci, którzy uczestniczyli w projekcie bardzo wysoko oceniają jego organizację, przyjętą formę zajęć oraz przygotowane przez specjalistów materiały dydaktyczne. Aż 90 proc. z nich uważa, że udział w „Na Własne Konto” w całości seplenił ich oczekiwania. Zajęcia mają także duży wpływ na zwiększenie motywacji uczniów do dalszej nauki i chęci pogłębienia wiedzy z zakresu ekonomii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: Widać ślady opon. Wyprzedzał?Data dodania komentarza: 05.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Dachował bus. Poszkodowanych 6 osób, w tym dzieciAutor komentarza: TyyyyyTreść komentarza: Ty wnoś o darmowe przeszczepy mózgu.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 11:47Źródło komentarza: 300 zł dodatku do emerytury za oddawanie krwiAutor komentarza: SauronTreść komentarza: Będzie totalna inwigilacja. Ja mieszkam w Norwegii i być może oni pierwsi zrezygnują z gotówki. Już dziś jest ciągła kontrola, ciężko się dorobić ponieważ państwo zdziera niesamowite pieniądze by dać je leniom, którzy przyjechali tu leżeć do końca życia. Niedługo będzie jak w Szwecji a wtedy będzie powód by policja i wojsko było na każdym kroku. Ludzie się nie opamiętają i nie pogonią lewactwa na jakiś czas to Europa upadnie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 11:41Źródło komentarza: Duże pieniądze za korzystanie z plastiku. System kaucyjnyAutor komentarza: ambiwalencjaTreść komentarza: Jak to jest - co przepis "ekologiczny" to firmy zarabiające na śmieciach mają coraz lepiej, ludzie mają coraz większy kłopot, małe firmy handlowe i produkcyjne (o gastronomii czy eventach typu Dni Gryfina już nie wspominając) coraz gorzej - a śmieci jak były, tak są. Jak składowiska płonęły, tak płoną... A PRZY OKAZJI - CZY KTOŚ WIE, GDZIE JADĄ SEGREGOWANE ŚMIECI Z GRYFINA? Gdzie jest firma, która przerabia tony plastiku, papieru, metalu czy szkła?Data dodania komentarza: 05.05.2024, 11:27Źródło komentarza: Duże pieniądze za korzystanie z plastiku. System kaucyjny
ReklamaMrówka
Reklama