Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 14:17
Reklama

Pojechali podsumować program grantowy Społecznik

Warsztaty dla młodzieży, święto ulicy, przytulanki dla wcześniaków, spływy kajakowe - dzięki pasji, pomysłowości i poświęceniu zachodniopomorscy społecznicy zrealizowali w mijającym roku ponad pół tysiąca inicjatyw dedykowanych wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i więzi międzyludzkich na Pomorzu Zachodnim. Wszystkie projekty były udane, ale te udane najbardziej, najlepsze - wyróżniono podczas gali wieńczącej pierwszą edycję programu Społecznik. Zachodniopomorskie jako pierwszy region ruszył z grantami dla aktywnych.
Pojechali podsumować program grantowy Społecznik

Autor: wzp

To co ich łączy to dobro, które potrafią budować, którym potrafią się dzielić. Kilkudziesięciu cichych bohaterów, aktywistów, czyli po prostu społeczników zjechało do Szczecina, by podsumować pilotażową edycję programu grantowego Społecznik. Jak pomagali? Np. tak jak Stowarzyszenie Refugees Szczecin, które wsparcie z samorządu województwa ukierunkowało na zachodniopomorską młodzież. Kryzys migracyjny sprawił bowiem, że o uchodźcach coraz częściej zamiast w kontekście trudnej sytuacji ludzi uciekających przed wojną czy biedą oraz możliwości pomocy im, zaczęliśmy rozmawiać o lękach, obawach czy strachu. Te emocje jeszcze bardziej udzieliły się młodemu pokoleniu, które z uwagi na brak doświadczenia i wiedzy o świecie jest szczególnie narażone na wpływ nieprawdziwych informacji czy nawet manipulacji. Naprzeciw tym zagrożeniom wyszło Stowarzyszenie i zrealizowało w szczecińskich liceach warsztaty dotyczące migracji, ich przyczyn czy mechanizmów prowadzących do społecznego wykluczenia. Projekt „Nikt nie jest nielegalny” został uznany za najlepszy ze zrealizowanych w subregionie obejmującym Szczecin i powiat policki.

- Cały czas zadaję sobie pytanie, czy wraz z tym jak bogacimy się jesteśmy lepszym społeczeństwem, lepiej rozumiejącą się wspólnotą. Ale są rankingi, które mierzą zaufanie społeczne i trzeba powiedzieć wprost - nie jest dobrze z kapitałem społecznym w Polsce. Nie jest dobrze z zaufaniem do siebie. Nie jest dobrze z codzienną wolą spieszenia z pomocą innym. Kraje skandynawskie, które mają wysoki poziom kapitału społecznego są uznawane za najszczęśliwsze. My postanowiliśmy więc pomóc szczęściu i tak powstał Program Społecznik. - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Uroczysta gala była okazją do wyróżnienia najciekawszych projektów ze wszystkich subregionów. Wśród społeczników realizujących na terenie Świnoujścia i w powiatach goleniowskim, gryfickim, kamieńskim i łobeskim najwyżej oceniono inicjatywę Stowarzyszenia na rzecz Edukacji TRADYCJA z Bełcznej pod Łobzem, które przygotowało „Hydrozagadkę w szuwarach” czyli rajd kajakowo-pieszy na orientację. Kolejny wyróżniony to Stowarzyszenie To Tu – Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku – realizator projektu „Ulica jak malowana”. Dzięki wsparciu Społecznika powstał m.in. mural, ogrodzono lokalny skwer, stworzono wystawę. Był to najlepszym z projektów realizowanych na obszarze powiatów białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego i wałeckiego. Na obszarze Koszalina oraz powiatów szczecineckiego i sławieńskiego uznanie zyskało Darłowskie Centrum Wolontariatu. Tworzone podczas specjalnych warsztatów przytulanki - „Ośmiorniczki” – robiono z myślą o wcześniakach i ich naturalnej potrzebie łapania za pempowinę. Dzięki mackom ośmiorniczek, maluchy czuły się bezpieczniej i były spokojniejsze, a także nie wyrywały przewodów czy rurek. Wyróżnienie trafiło także do Stowarzyszenia Lotniczego STRATUS Chojna za zorganizowanie „Rodzinnego pikniku paralotniowego”. 

Gala Społecznika była także okazją do wyróżnienia wkładu, aktywności i pomysłowości Chorągwi Zachodniopomorskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród społeczników był także najbardziej znany wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Łukasz Berezak, który pomaga, mimo że sam pomocy potrzebuje. O tym jak pomaganie i aktywność zamienia się w sukces opowiadał z kolei Szymon Hołownia, dziennikarz, publicysta, założyciel takich fundacji jak Dobra Fabryka czy Kasisi.

- Mogę powiedzieć z dumą, że nie zawiodłem się, nie żałuję. Ten program będzie ewaluował, będzie ewaluował dzięki Państwu. Dzięki temu, że jest z kim ten Program realizować po to by życie na Pomorzu Zachodnim było lepsze, byśmy byli lepszą wspólnotą. – dodawał Geblewicz.

W pierwszej edycji Społecznika zainteresowanie Programem wykazało blisko 1200 osób. Dofinansowano 515 działań na łączną kwotę ok. 1,5 mln zł, angażujących społeczność do wspólnego działania, rozwiązywania problemów, wzmacniania struktur społecznych i budowania postaw obywatelskich na Pomorzu Zachodnim. Operatorem pilotażowej edycji Programu Społecznik była Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w przyszłym roku dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego znów ruszy ze wsparciem dla chcących pomagać. Szczegóły znajdą się na stronach http://karrsa.eu/program-spolecznik/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hmm...Treść komentarza: Niektórzy pracowici radni odeszli. Szkoda...Data dodania komentarza: 05.05.2024, 14:13Źródło komentarza: Za nami najdłuższa kadencja. Przed nami początek IX kadencjiAutor komentarza: Jestem z OrzechowaTreść komentarza: Czas by ktoś zajął się tym syfem co robią Niemcy ,a mianowicie ten lasek przed Łaziszczami po lewej stronie jadąc do Chojny ,tam to dopiero masakra ,szkoda że władze chojny tym się nie interesują wystarczy że pobierają kasę i.kwiatkami się obstawiają . Może by tak redakcja i Gryfino.pl tym się zajęła . Ile razy widziałem jak że samochodów były wyrzucane wory nie woreczki że śmieciami udają że idą na stronę , ewentualnie tam powinna być fotopułapka i było by po sprawie. A w Orzechowie tuż przy głównej drodze złomowisko nie obchodzi mnie że teren prywatny,ale jak to wygląda tfu syfiarze .Data dodania komentarza: 05.05.2024, 13:38Źródło komentarza: Ogrom śmieci nad Odrą ich zaskoczył [ZDJĘCIA]Autor komentarza: rybaTreść komentarza: ja tylko widzę jak przybywa śmieciarka i wszystko wrzuca razem- czy papier czy plastik idzie do jednego kotła. A teraz jeszcze na dole zmienili pojemniki i wszyscy wrzucają wszystko obojetnie do którego. Plastik jest w tym do papieru bo go ustawili tam gdzie stał plastik- trudno przeczytać jeśli pól bloku zajmują ukraińcy i nie znają polskiego alfabetu. Ba, do tych pojemników idą całe worki i ciekawi mnie jedno: albo nie maja kluczy do wiaty albo ktoś to eweidentnie podrzuca bo wszystkie te worki sa jednakowe . Wczesniej leżały pod wiata, a teraz ktoś je wwala do plastikuData dodania komentarza: 05.05.2024, 13:31Źródło komentarza: Duże pieniądze za korzystanie z plastiku. System kaucyjnyAutor komentarza: rybaTreść komentarza: nie ma takiej miejscowości koło Szczecina jak norwegia. Chyba w Brynkach mieszkasz !!!! kpina ruska onuca w norwegii?Data dodania komentarza: 05.05.2024, 13:28Źródło komentarza: Duże pieniądze za korzystanie z plastiku. System kaucyjny
ReklamaMrówka
Reklama