Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 18:05
Reklama
Reklama

Na rodzinne warsztaty zdobienia jaj oraz inne atrakcje zaprasza MNS

Przedstawiamy Państwu informacje o wydarzeniach w Muzeum Narodowym w Szczecinie na przyszły tydzień (8-14 kwietnia 2019). Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej.
Na rodzinne warsztaty zdobienia jaj oraz inne atrakcje zaprasza MNS

Autor: fot. dost.

We wszystkie dni powszednie (wtorek–piątek) w godzinach 10.00–13.00 na wystawie czasowej „100-lecie obrony Lwowa. Pamięci Orląt Lwowskich” w Centrum Dialogu Przełomy MNS dyżurować będą członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich. 

9 KWIETNIA | WTOREK
12.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
„Aleksander Czołowski – lwowiak niezapomniany” w opowieści wnuka Marka Karczewskiego
Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „100-lecie obrony Lwowa. Pamięci Orląt Lwowskich”

10 KWIETNIA | ŚRODA
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka polska II połowy XX wieku” | Wykład Beaty Wolskiej

11 KWIETNIA | CZWARTEK
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
Akademia Antyczna | „Szybki kurs pisma linearnego B| Wykład dra hab. Rafała Rosoła (UAM)
18.00 | Muzeum Sztuki Współczesnej MNS | wstęp wolny
WERNISAŻ: „Zooestetyka. Zwierzęta w sztuce”

13 KWIETNIA | SOBOTA
10.00 –18.00 | wszystkie gmachy MNS | BEZPŁATNA SOBOTA
12.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp wolny
Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”
Prowadzenie: Michał Pozorski
Guided tour of the exhibitions at The Szczecin History Museum „The Oldest Charts of History of
Szczecin” | Hosted by Michał Pozorski
16.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp wolny
Koncert w ramach Festiwalu Muzyki Pasyjnej
16.00 | Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych MNS | wstęp wolny
Koncert w ramach Festiwalu Muzyki Pasyjnej

14 KWIETNIA | NIEDZIELA
11.00 oraz 12.15 | Muzeum Tradycji Regionalnych MNS | bilety: 10 zł + zapisy
Warsztaty rodzinne „Wielkanocne zdobienie jaj metodą batikową”


Uwaga! Od 15 do 22 kwietnia 2019 roku Centrum Dialogu Przełomy MNS z powodu prowadzonych prac konserwacyjnych będzie niedostępne dla zwiedzających!


GODZINY OTWARCIA MUZEUM W OKRESIE ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY:
19 kwietnia, Wielki Piątek: 10.00–16.00
20 kwietnia, Wielka Sobota: nieczynne
21 kwietnia, Niedziela Wielkanocna: nieczynne
22 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny: nieczynne

Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach będzie dostępna dla zwiedzających we wszystkie świąteczne dni w godzinach: 8.00–16.00

„Aleksander Czołowski – lwowiak niezapomniany” w opowieści wnuka, Marka Karczewskiego
Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „100-lecie obrony Lwowa. Pamięci Orląt Lwowskich”

Zapraszamy we wtorek, 9 kwietnia o godzinie 12.00 do sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, na spotkanie poświęcone sylwetce Aleksandra Czołowskiego, wybitnego historyka, archiwisty, muzeologa, konserwatora, kolekcjonera, animatora życia kulturalnego Lwowa na przełomie XIX i XX w. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym, organizatora wystaw, spotkań i zjazdów Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Miłośników Przeszłości Lwowa, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Lwowa i Muzeum Narodowego we Lwowie, członka-korespondenta Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. O Aleksandrze Czołowskim opowie jego wnuk, Marek Karczewski, mieszkający w Szczecinie.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „100-lecie obrony Lwowa. Pamięci Orląt Lwowskich” przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich im. Andrzeja Przewoźnika w Szczecinie razem z Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wystawę, prezentowaną w sali edukacyjnej / Magazynie otwartym MNS–CDP, można oglądać do końca kwietnia bieżącego roku.

 

 

Akademia Historii Sztuki
„Sztuka polska II połowy XX wieku”
Wykład Beaty Wolskiej


„Sztuka polska II połowy XX wieku” będzie tematem wykładu dr Beaty Małgorzaty Wolskiej z Działu Sztuki Europejskiej 1800-1945 Muzeum Narodowego w Szczecinie. To kolejne spotkanie w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki.

Spotkanie odbędzie się w środę, 10 kwietnia 2019 roku o godzinie 17.00 w Sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny


Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od października do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp woln

 

 

Akademia Antyczna
„Szybki kurs pisma linearnego B”

 

Zapraszamy na wykład dr. hab. Rafała Rosoła, prof. UAM z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany "Szybki kurs pisma linearnego B" w ramach Akademii Antycznej, który odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne oddział terenowy w Szczecinie.

dr hab. Rafał Rosół, prof. UAM - zainteresowania naukowe: językoznawstwo greckie i łacińskie, zwł. etymologia i dialektologia języka greckiego; różne aspekty historii i kultury starożytnej Grecji, zwł. religia i zagadnienia wpływów orientalnych na kulturę grecką; literatura grecka; historia pisma, epigrafika, paleografia; etymologia języka polskiego.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata. W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.

 


ZOOESTETYKA. Zwierzęta w sztuce

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1

12 kwietnia – 30 czerwca 2019
Wernisaż: czwartek, 11 kwietnia 2018, godz. 18.00, wstęp wolny

Artyści: Maria Anto, Michalina Bigaj, Czekalska+Golec, Barbara Gawdzik-Brzozowska, Vladimir Drapal, Grażyna Drzewińska, Andrzej Dudek Dürer, Vladimir Gazovic, Justyna Górowska, Adam Hoffmann, Raimo Kanerva, Keazym Isinow, Leszek Kiljański, Andrzej Kowalski, Marta Kremer, Piotr Kurka, Natalia Janus-Malewska, Natalia LL, Benon Liberski, Artur Malewski, Marian Malina, Adam Marczyński, Eugeniusz Markowski, Mariusz Marszal, Janina Matysik, Zdzisław Nitka, Anna Orlikowska, Kazimierz Ostrowski, Henryk Ożóg, Jerzy Panek, Włodzimierz Pawlak, Teresa Pągowska, Nikodem Pułka, Łukasz Rogiński, Zygmunt Rytka, Rainer Schwarz, Witold Skulicz, Marek Sobczyk, Krzysztof Sołowiej, Jonasz Stern, Stoimen Stoiłow, Wiesław Szamborski, Katarzyna Szeszycka, Ryszard Szymański, Mikołaj Tkacz, Andrzej Tobis, Andrzej Tryzno, Monika Wiechowska, Wojciech Wilczyk, Agata Zbylut, Andrzej Żywicki

Kuratorka: Magdalena Lewoc
Współpraca kuratorska: Marlena Chybowska-Butler


Uwaga! W każdą niedzielę na wystawę zapraszamy Państwa wraz z Waszymi pupilami – mile widziane wszystkie kulturalne psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, myszki, szczurki, żółwie i leniwce (pamiętajcie, że muzeum jest czynne tylko do 16.00!). Wpuścimy także grzeczne małpy, a w lot powitamy papugi i kanarki.

Z przyczyn obiektywnych i maniakalnej fobii jednego z pracowników muzeum wykluczamy obecność węży, pająków oraz innych przedstawicieli jadowitych gatunków. Z uwagi na ograniczoną nośność stropów nie możemy ugościć zwierząt wielkogabarytowych: słoni, hipopotamów, nosorożców, wielbłądów, żubrów, niedźwiedzi, antylop, zebr, krokodyli, jeleniowatych, goryli, yeti oraz żyraf (zbyt nisko!). Osobliwy charakterek wyklucza niestety także obecność lwów, tygrysów, panter, jaguarów, wilków oraz pokrewnych krwiożerczych stworzeń. Niemile widziane także będą pszczoły, osy, trzmiele, szerszenie, kleszcze i pchły. Suchy charakter muzeum uniemożliwia obecność zwierząt morskich.

Wstęp na wystawę niewymienionych wyżej gatunków może podlegać indywidualnym negocjacjom.

Obecność zwierząt na wystawie oraz obowiązki właścicieli regulować będzie stosowny regulamin. Zwierzęta nie płacą za bilet!


Zwierzęta są jednym z najstarszych i najintensywniej wykorzystywanych w sztuce motywów.
Od paleolitycznych malowideł naskalnych po postmodernistyczne artefakty są stale obecne w wizualnych reprezentacjach i interpretacjach świata tworzonych przez ludzi. Siła obecności zwierzęcia, jego opisów i wizerunków w najrozmaitszych wytworach ludzkiej kultury wynika z fundamentalnej, ahistorycznej potrzeby człowieka, by określić relacje pomiędzy sobą a światem istot nie-ludzkich. Zooestetyka, gromadząc kilkadziesiąt prac współczesnych artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zachęty Sztuki Współczesnej
w Szczecinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz zbiorów własnych zaproszonych do wystawy artystów, ukazuje niewielki, aktualny wycinek z długiej i niezwykle rozbudowanej historii reprezentacji zwierząt w sztuce. Przedstawiony okres jest jednocześnie tym, w którym dokonują się istotne zmiany w postrzeganiu statusu zwierząt, a co za tym idzie – także w sposobie artystycznego ujęcia tej problematyki.

W ikonografii zachodniej od starożytności po współczesność zwierzęta pojawiały się jako symbol, metafora i ekran projekcyjny ludzkich pragnień, lęków i afektów. Nie stanowiły zatem celu samego w sobie, pełniły raczej rolę poręcznego instrumentarium, umożliwiającego refleksję nad naturą ludzką i międzyludzkimi relacjami. Obecnie, kiedy mówi się o „zwrocie zwierzęcym” w kulturze, zwierzę staje się znakiem samego siebie,
a sztuka formą kontaktu z nim. Narracja zaproponowana na wystawie podąża tym właśnie tropem – od klasycznych sposobów przedstawiania zwierząt w sztuce, które z jednej strony eksponują archetypiczny i symboliczny wpływ figur zwierząt na ludzką psychikę i kształtowanie się ludzkiej tożsamości (Archetypy i symbole), przez narracje uprzedmiotawiające zwierzęta jako obiekty zdystansowanej obserwacji (Z notatnika zoologa), po działania twórcze, w których podejmowany jest wysiłek „przepracowania” dotychczasowych schematów oraz zamanifestowania kreatywnej, sprawczej i indywidualnej roli zwierząt zarówno w sztuce, jak i w przestrzeni pozaartystycznej (Upodmiotowiona obecność).

Ostatni element narracji wystawy sygnalizuje podstawowy problem, który wymyka się filozoficznym i naukowym rozstrzygnięciom, a i w przestrzeni sztuki rozpoznawany jest wyłącznie intuicyjnie – jak zrozumieć i oddać głos doświadczeniom niedostępnym dla ludzkich sposobów rozumienia? W jaki sposób wyrazić rzeczywistość, która wydarza się poza językiem? Także artyści nie dają jednoznacznej odpowiedzi na tak sformułowane pytania, podejmują jednak coraz częstsze próby tworzenia „nowych kanałów komunikacji” oraz nowego modelu relacji pomiędzy ludźmi i zwierzętami przy użyciu narzędzi właściwych sztuce.

 

Wystawie Zooestetyka. Zwierzęta w sztuce towarzyszą warsztaty realizowane w ramach programu edukacyjnego Sztuka współczesna dla dzieci

Zoo log art. O symbolach i przemianach wizerunków zwierząt w sztuce
25.05.2019, godz. 12.00–14.00
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1

Zoo bacz, dotknij – twórz – kolaż/grafika
15.06.2019, godz. 12.00–14.00
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1

Projekt Sztuka współczesna dla dzieci jest kierowany do dzieci w wieku 6–12 lat, które chcą rozpocząć swoją przygoda ze sztuką. Chociaż wydaje się, że sztuka współczesna jest zbyt trudna, aby pokazywać ją maluchom, to podczas spotkań można się przekonać, że tak nie jest, a czas spędzony w muzeum może inspirować zarówno dzieci, jak i rodziców.

Główny cel zajęć to zabawa ze sztuką współczesną, która daje możliwość tworzenia i autentycznej, twórczej swobody. Formuła warsztatów opiera się na naturalnej zdolności najmłodszych do kreatywnego myślenia. Specjalnie dobrane zadania plastyczne mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię.

 

Prowadząca: Agata Kamińska
e-mail: [email protected]
tel. (+48) 797 705 277

Wstęp: 10 zł / 1 os.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy!

Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”
Prowadzenie: Michał Pozorski

 

Rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową

Zapraszamy dzieci i rodziców w niedzielę, 14 kwietnia 2019 roku, o godzinie 11.00 i 12.15 do Muzeum Narodowego Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych na wielkanocne, rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową. Od kilku lat w okresie gorączkowych, przedświątecznych przygotowań do Wielkanocy proponujemy małym i dużym mieszkańcom Szczecina chwilę odprężenia przy tworzeniu niezwykłych pisanek. W niedzielę specjalnie dla Państwa przygotujemy stanowiska pracy, a także wszelkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania świątecznych jaj. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać dwie pisanki, dlatego prosimy o przyniesienie pojemników, które ułatwią Państwu zabranie wykonanych pisanek do domu.

Najczęściej do określania zdobionych jaj wielkanocnych służy nazwa – pisanka. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu jednej z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – techniki batikowej zwanej też pisaną. Wzór nanoszony (pisany) jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa. Barwnik (dawniej naturalny na przykład: wywar z łupin cebuli, liści, traw, kory drzew, owoców itp., dziś syntetyczny barwnik spożywczy) osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane. Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej. Najstarsze wzory wykonywane woskiem to znaki solarne (rozety, rozety wirujące, wizerunki słońca z promieniami), symbole światła i błyskawic. Z czasem pojawiły się motywy geometryczne (kreski, szlaczki, kropki i ich kombinacje), a także roślinne (gałązki, listki, kwiatki) i wreszcie zoomorficzne (baranki, ptaszki).

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy wprowadzamy zapisy oraz podział uczestników na dwie grupy warsztatowe:

I grupa: 14 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 11.00 - 12.00
II grupa: 14 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 12.15 - 13.15

Wstęp: 10 zł od osoby

Ilość miejsc ograniczona Obowiązują wcześniejsze zapisy (prowadzone do piątku 12.04.19 r., do godz. 15.30).

 

Ewa Kimak, tel. 797 705 278

Dorota Obalek-Bylak, tel. 797 705 316
[email protected]


100-lecie obrony Lwowa

Akademia antyczna

Akademia Historii Sztuki: Władysław Strzemiński "Kłosy" 1950, MNS

Oprowadzanie po Ratuszu

Zdobienie jaj


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Brak słówTreść komentarza: Dzięki PiS owi i Konfederacji Polska może stać się tylko drugą Koreą płn . Dyktatorzy nie lubią jak im ktoś na ręce patrzy .A ty nie masz pojęcia jakim biednym, zaniedbanym o ogromnym bezrobociu była Polska przed Unią a ludzie marzyli żeby im granicę na świat otworzyć .Data dodania komentarza: 30.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Uniowstąpienie. To już 20 lat. Polska świętuje akcesję do Unii EuropejskiejAutor komentarza: ZorientowanaTreść komentarza: Tak samo śmieszna jak późniejsze emerytury. A ludzie są fizycznie wykończeni ciężką fizyczną pracą. Nie stać ich na lekarzy i rehabilitację...Data dodania komentarza: 30.04.2024, 15:15Źródło komentarza: Duża zmiana dla pracowników liczących staż pracyAutor komentarza: Polska w UniTreść komentarza: Pamiętam Polskę przed wejściem do Uni ..,Pozamykane granice, wyjazdy na wizy i ogromne kolejki . Praca za granicą tylko na czarno ,a człowiek bez żadnych praw . W Polsce ogromne bezrobocie, a dobra stawka to 5 zł za godzinę . Obskurne miasta , brak dróg a kolej w fatalnym stanie. Rolnik klepał biedę , a o wczasach w Hiszpanii czy Turcji nikt nie śmiał nawet marzyć . Oby nigdy to się nie powtórzyło ..choć dyktatorzy zawsze będą do tego dążyliData dodania komentarza: 30.04.2024, 15:12Źródło komentarza: Uniowstąpienie. To już 20 lat. Polska świętuje akcesję do Unii EuropejskiejAutor komentarza: Pałkomat gryfinskiTreść komentarza: Nie ma to jak korzystać z pałkomatu gdy trzaska bez opamiętaniaData dodania komentarza: 30.04.2024, 15:11Źródło komentarza: Leki na nowych zasadach. Dawkomat w użyciu
ReklamaMrówka
Reklama