Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 10:15
Reklama

Oglądają patotreści aby nie wypaść z obiegu

„Ogląda się, żeby nie wypaść z obiegu” powiedział jeden z nastolatków uczestniczący w badaniu na temat patotreści przygotowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Aż 84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach. Badania te są pierwszą w Polsce próbą naukowego zdiagnozowania tego zjawiska. Z autorami opracowania oraz ekspertami do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie będzie można spotkać się w Szczecinie, 7 listopada 2019 r. podczas konferencji „Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne”. Wydarzenie organizuje wspólnie Urząd Marszałkowski oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Oglądają patotreści aby nie wypaść z obiegu

Ciekawość to najczęstszy powód oglądania tego typu materiałów w Internecie, ale młodzież też wymienia nudę i chęć rozrywki. A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Co oglądają dzieci w Internecie? Jak mają reagować nauczyciele? Czy administratorzy serwisów podejmują odpowiednie działania? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni na konferencję goście. Wśród nich jest psycholog społeczny i biznesu dr Leszek Mellibruda, który wygłosi wykład „Wojna światów – czy wirtual wygra z realem – patotreści w Internecie i ich wpływ na dzieci i młodzież” .

 

Swoimi spostrzeżeniami podzielą się też Łukasz Wojtasik oraz Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska przygotowała raport „Patotreści w Internecie”. Wynika z niego, że 37% przebadanych nastolatków w wieku 13-15 lat oglądało patotreści w Internecie, 43% ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu. Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie. Eksperci podczas konferencji przedstawią skalę problemu, kwestie prawne oraz wpływ kontaktu z patotreściami na dzieci i młodzież.

 

Głos podczas konferencji zabierze także psycholog Joanna Flis, która przedstawi mechanizmy i dynamikę uzależnienia od czynności realizowanych w sieci.

 

Konferencja skierowana jest do nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów i dyrektorów szkół.

 

Konferencja wynika z realizacji Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2018 – 2022”. To dokument, który stanowi podstawę działań w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom na terenie naszego województwa. (http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/wojewodzki-program-przeciwdzialania-uzaleznieniom-na-lata-2018-2022)

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przygotował także plakaty „Nie wchodź w patostreamy”, które zostaną wysłane do wszystkich szkół w regionie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama