Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 05:32
Reklama
News will be here
Reklama

Potrzebują szczególnie wielkiego serca, ciepła, odwagi i empatii

Swoje święto obchodzą 21 listopada, a w poniedziałek (25 bm.) spotkali się na Zachodniopomorskich Obchodach Dnia Pracownika Socjalnego. W trakcie gali poznaliśmy zwycięzców konkursu „Liderzy Służb Społecznych”. Nie zabrakło podziękowań i słów uznania.
Potrzebują szczególnie wielkiego serca, ciepła, odwagi i empatii

Oprócz wysokich kwalifikacji, w pracy potrzebują szczególnie wielkiego serca, ciepła, odwagi  i  empatii.

-Dziękuję wszystkim, którzy chcą zmieniać nasze Pomorze Zachodnie. Jesteście w stanie dotrzeć do miejsc, gdzie najtrudniej. To wymaga szczególnego poczucia misji, szczególnej wrażliwości i asertywności. Za ten trud chylę czoła przed państwem – mówił podczas uroczystości marszałek Olgierd Geblewicz.

Pracownicy socjalni wspierają rodziny w trudnych sytuacjach życiowych, uczą odpowiedzialności za własny los oraz dbania o relacje międzyludzkie. Spotkamy ich w środowiskowych domach samopomocy, noclegowniach, schroniskach, domach pomocy społecznej, ale i mieszkaniach chronionych, ośrodkach interwencji kryzysowej, placówkach wsparcia dziennego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy zakładach aktywności zawodowej. By dobrze wykonywać swoją pracę nie wystarczy im raz zdobyty dyplom – muszą nieustannie dokształcać się i poszerzać wiedzę. Ich praca nie jest też najlepiej opłacana.

-Mamy świadomość jak długą i trudną drogę pod względem społecznym przeszło Pomorze Zachodnie. To region o szczególnych różnicach społecznych, ale dążymy by był to region równych szans, otwarty i solidarny. Mamy poczucie, że spoczywa na nas szczególna misja. Staramy się wspierać państwa możliwości w zakresie doskonalenia, kształcenia, realizujemy projekty pilotażowe i partnerskie. Jako instytucja zarządzająca funduszami europejskimi nie tylko realizujemy projekty infrastrukturalne , ale i społeczne, które zmieniają nasze społeczeństwo na lepsze. Jeden z nich, „Dobre wsparcie”. został uznany najlepszym w całej Unii Europejskiej. To ogromne wyróżnienie – mówił podczas spotkania marszałek Olgierd Geblewicz.

-Trzeba mieć wielką determinację, poczucie pasji i misji. Państwo pomagacie ludziom, którzy znajdują się na zakręcie życiowym. Nie ma większego kapitału społecznego niż ten, o który zabiegacie. Zmieniacie świat na lepszy – podkreślała obecna na spotkaniu senator RP Magdalena Kochan.
Spotkanie było przede wszystkim okazją do wręczenia nagród w konkursie „Liderzy Służb Społecznych”, którego celem jest uhonorowanie pracowników socjalnych wyróżniających się zaangażowaniem, nowatorskim podejściem do wykonywanych obowiązków, upowszechnianiem pozytywnego wizerunku pracowników służb społecznych. Nagrody zostały wręczone w czterech kategoriach: Lider pracy socjalnej (dla pracowników socjalnych), Lider wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej (dla asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej), Lider zarządzania (dla kierowników jednostek pomocy społecznej) oraz Lider pomocy społecznej.

Komisja konkursowa tytuł Lidera pracy socjalnej przyznała Ewie Lubierskiej. Doceniono, że pani Ewa w swojej pracy przełamuje stereotypy dotyczące pomocy społecznej. Jest pracownikiem socjalnym, który z urzędnika staje się towarzyszem i mentorem w najtrudniejszych momentach życia. Wyróżnienia w tej kategorii odebrali także Aneta Jasiulek i Tomasz Jagodziński.
 
Liderem wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej została Adrianna Steczyszyn, która zajmuje się pomocą skierowaną do rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i ich wychowanków. Laureatka podejmuje współpracę z wieloma różnymi instytucjami, prowadzi Punkt Interwencyjno-Mediacyjny „Pomóc Dziecku i Rodzinie”, motywuje do uczestnictwa w różnych formach pomocy służących poprawie funkcjonowania rodzin, w tym przemocowych, a także włącza się w realizację wielu akcji promujących rodzicielstwo zastępcze.
 
Liderem pomocy społecznej została Halina Michalak, której aktywność zawodowa i społeczna służy najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy. Współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, prowadzi także zadania w oparciu o partnerstwo lokalne zawiązane z 43 instytucjami z powiatu koszalińskiego i szczecineckiego. Pomaga seniorom i rodzinom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
 
Liderem zarządzania została Beata Karlińska, która od 16 lat zarządza Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. Komisja konkursowa doceniła w szczególności nieustającą chęć poprawy jakości usług dla potrzebujących wsparcia.Laureatka swoją postawą potrafi zjednoczyć zespół pracowników, zarażając zaangażowaniem. Jest świadoma wagi podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie tylko swoich, ale w szczególności zespołu. Jej styl zarządzania można by nazwać zarządzaniem w działaniu.
 
Kadra jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim liczy ponad 6,5 tys. osób (dane z gmin).
 
Laureaci konkursu marszałka otrzymali nagrody finansowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama