Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 13:15
Reklama
News will be here
Reklama

Jak chronić zdrowie najstarszych? Podpowiadamy w Światowym Dniu Chorego (11 lutego)

Jak podaje GUS, do 2050 r. populacja mieszkańców Polski w wieku powyżej 60 lat wzrośnie nawet do 40,4% . Choroby wieku starczego już niedługo mogą stać się powszechnym problemem społecznym, dlatego warto skupić się na ich profilaktyce oraz wczesnym rozpoznaniu i leczeniu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze dolegliwości seniorów oraz podstawowe wskazówki, które mogą zapobiec zachorowaniu. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w diecie chorego, a jeśli opiekujesz się starszą osobą, sprawdź, czy wiesz, jak dbać o profilaktykę i nie przegapić pierwszych objawów choroby.
Jak chronić zdrowie najstarszych? Podpowiadamy w Światowym Dniu Chorego (11 lutego)

Autor: fot. dost.

Depresja – niebawem choroba numer jeden

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W przypadku osób starszych jej pierwsze objawy mogą być związane z gorszym nastrojem lub występowaniem drażliwości i nerwowości. Senior może mieć także problemy z regularnym snem, zwłaszcza zasypianiem, czy apetytem. Niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub psychologiem. Możliwe, że będzie potrzebna wizyta u psychiatry i wdrożenie specjalistycznego leczenia. Niezmiernie ważne, w zakresie profilaktyki depresji u osób starszych, jest dbanie o bliskie relacje rodzinne oraz zachęcanie do kontaktów ze znajomymi. Najgorsze w skutkach może okazać się brak wsparcia społecznego oraz związane z wiekiem pozbawienie funkcji społecznych przekładające się na poczucie bycia niepotrzebnym. To czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby– mówi Maciej Ostrykiewicz, psycholog ze Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Krakowie. Prowadzenie aktywnego trybu życia, odpowiednia dieta, regularny ruch, uczęszczanie na zajęcia dla seniorów, udział w wolontariacie, a także dbanie o dobry sen – to drobne, ale ważne aspekty życia dojrzałej osoby, które mogą zapobiec rozwojowi depresji i innych chorób, które często jej towarzyszą.

Cukrzyca – ukryta w etykietach

To jedna z najczęściej występujących chorób u osób starszych. Podstawą profilaktyki cukrzycy typu 2 jest odpowiednia dieta i regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, którą można obserwować dzięki podstawowym badaniom przepisanym przez lekarza internistę. Kolejnym ważnym krokiem jest zachęcanie do aktywności fizycznej: codzienny spacer z bliskimi, jazda na rowerze czy nawet stacjonarne ćwiczenia w domu, dostosowane do wieku i możliwości seniora. Czerwona lampka powinna zapalić się opiekunom, którzy zauważyli u swoich podopiecznych nadwagę. W takiej sytuacji warto zadbać o redukcję masy ciała. Lekarze zalecają, aby dbać o spożywanie produktów bogatych w błonnik, o odpowiednim indeksie glikemicznym (otręby, kiełki zbóż), który ogranicza wchłanianie glukozy. Tymczasem wiele niepotrzebnego cukru spożywamy sięgając po produkty przetworzone, w których służy on np. jako konserwant lub dodatek poprawiający smak. Dużo zdrowsze, a często nawet tańsze, jest przygotowanie własnych przetworów, takich jak keczupy czy przeciery warzywne, bądź korzystanie ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, zamiast sięgać po gotowe soki lub – co gorsza – dosładzane napoje. Warto czytać etykiety i analizować skład kupowanych w sklepach produktów, by wybierać te najzdrowsze – bez dodatku cukru, utwardzanych olejów, sztucznych aromatów i barwników. Jeśli odczytywanie etykiet wydaje się zbyt skomplikowane, po prostu sięgajmy po produkty z jak najkrótszą listą składników.

Miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa i wiele innych

To choroby układu krążenia, tzw. sercowo-naczyniowe. Mimo bardzo dobrej diagnostyki oraz powszechnej wiedzy, choruje na nie wielu Polaków. O ile leczenie, w przypadku poszczególnych chorób układu krwionośnego, różni się od siebie, o tyle profilaktyka jest podobna. Co robić, aby nie dopuścić do zachorowania? Przede wszystkim osoby starsze powinny zrezygnować z palenia tytoniu oraz nadużywania alkoholu, które znacznie podwyższają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dieta powinna być bogata w mikroelementy (bardzo ważny jest potas zawarty np. w warzywach liściastych, pomidorach, cytrusach) i nie powinna zawierać zbyt dużo soli. Warto przygotowywać posiłki, które zawierają więcej owoców, warzyw i ryb, a unikać czerwonego mięsa, zbędnych tłuszczy i prostych węglowodanów. Trzeba dbać o odpowiedni poziom witaminy C (czarna porzeczka, żurawina, zielona pietruszka czy papryka) i D, a tej brakuje nam szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy kontaktu ze słońcem, stąd konieczność zadbania o suplementację. W przypadku profilaktyki chorób układu krążenia ważny jest także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu – aktywność fizyczna poprawia nastrój, dotlenia, reguluje ciśnienie tętnicze, a także pobudza metabolizm. Do dobrych praktyk profilaktycznych dodajmy jeszcze regularne badania stężenia cholesterolu oraz unikanie sytuacji stresujących, które mogą spowodować nagły skok ciśnienia.

Demencja to nie proces starzenia

Demencja uznawana była kiedyś za naturalny proces starzenia się, związany z osłabieniem funkcji poznawczych. Dziś wiemy o tym zagadnieniu znacznie więcej – demencja, zwana również otępieniem, jest przewlekłą, postępującą chorobą mózgu. Pierwsze objawy demencji, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, to problemy z pamięcią, zaburzenia orientacji przestrzennej, ubogie słownictwo czy nagłe zmiany nastroju, które mogą powodować nadmierną nerwowość czy lęk.

Niestety do tej pory nie ma leku, który pomógłby wyleczyć demencję. Oprócz bardzo istotnej aktywności fizycznej, która dotlenia mózg i powoduje poprawę nastroju, konieczna jest aktywność umysłowa, a tu do wyboru mamy szereg możliwości: czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, pomaganie wnukom w lekcjach czy wspólne zabawy, np. gry planszowe. – Aby zapobiegać rozwojowi demencji, warto także jak najdłużej pozostawać aktywnym zawodowo, a będąc na emeryturze, korzystać z możliwości spędzania czasu z innymi, np. w formie wolontariatu – mówi Iwona Przybyło, doświadczona pielęgniarka, Kierownik w Zespole Wsparcia Pielęgniarskiego Opiekunów ATERIMA MED, firmy zatrudniającej opiekunów osób starszych w Niemczech. – Istnieją choroby, które wyraźnie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób otępiennych, to m.in. nadciśnienie, cukrzyca, otyłość i depresja. Dlatego rzucając palenie, dbając o to, co jemy, eliminując alkohol i odnajdując radość w kontaktach z innymi osobami, w rzeczywistości zapobiegamy nie tylko demencji, ale i wielu innym schorzeniom. Zrównoważona dieta, aktywność ruchowa i kontakty społeczne to trzy istotne elementy zdrowego trybu życia, o które powinniśmy dbać w każdym wieku, absolutnie nie zapominając o nich, kiedy metryka zaczyna wskazywać coraz więcej lat – dodaje specjalistka.

Zwyrodnieniom stawów też można zapobiec

Zwyrodnienia stawów to choroby układu ruchu, atakujące najczęściej kolana, biodra, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp. Narażeni na nie są nie tylko seniorzy, ale również osoby sprawujące nam nimi opiekę. Jeśli mowa o profilaktyce, to w tym przypadku niestety istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu – należą do nich obciążenia genetyczne i płeć (częściej chorują kobiety). O pozostałe można jednak zadbać. Przede wszystkim należy kontrolować wagę – im większa masa ciała, tym większe obciążenie dla układu kostnego. Po drugie, warto zachęcać seniora do ćwiczeń, które pomogą zachować ruchomość w stawach i wzmocnią otaczające je mięśnie. Idealne jest pływanie i wszelkie ćwiczenia w wodzie oraz jazda na rowerze. O unikaniu urazów związanych z czynnikami zawodowymi powinniśmy myśleć także w młodszym wieku, np. wykonując pracę siedzącą, pamiętajmy o częstych zmianach pozycji i aktywnym wypoczynku. Jeśli wykonujemy pracę związaną z częstym klękaniem, kucaniem, długotrwałym staniem czy narażeniem na wibracje, warto rozważyć zmianę na inną. Wszelkie zauważone wady postawy należy konsultować ze specjalistami – ortopedą, fizjoterapeutą. Dobrze dobrane ćwiczenia i zmiana nawyków mogą zapobiec rozwojowi niektórych dolegliwości lub nawet całkowicie je wyeliminować.

 

Światowy Dzień Chorego przypada 11 lutego. To święto ustanowione przez Jana Pawła II, aby zapewniać coraz lepszą opiekę osobom chorym na całym świecie. Lekarze od lat propagują myśl, że najlepszym środkiem zapobiegawczym przeciwko wszystkim chorobom jest profilaktyka. Pamiętajmy o systematycznych badaniach, zdrowej diecie i zachowaniu aktywności fizycznej, zarówno u osób starszych, jak i ich opiekunów. Czasem potrzeba niewiele, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jadwiga 27.02.2020 22:06
Niestety nasz siedzący tryb życia nie robi z nami nic dobrego. Powinniśmy się ruszać i ćwiczyć jak najwięcej, najlepiej byłoby mieć taką pracę, która odbywa się w ciągłym ruchu. Ale co poradzić, w takich czasach przystało nam żyć. Dlatego ja stosuję suplement diety "flextrum", widzę, że koleżanka niżej również. Świetny produkt na rynku.

Waga 27.02.2020 21:54
Zwyrodnienie stawów można zwalczać już teraz, w wieku 20-30 lat. A nawet powinno się, bo wtedy zauważamy pierwsze objawy. Ważne aby się suplementować i być regularnym w ich przyjmowaniu.

Monika 14.02.2020 19:53
Bardzo ważny tekst, o zdrowiu powinniśmy pamiętać cały rok a nie tylko podczas światowego dnia chorego. Co do stawów, to zdania nie zmienię, tylko regularna suplementacja w pewnym wieku może pomóc. Ja stosuję Flextrum i uważam, że to naprawdę dobry środek.

gore 14.02.2020 20:11
Niektórzy wola chodzić do lekarza.

Kasia 19.02.2020 16:47
Mi właśnie lekarz polecił suplementację ;)

Izabela 27.02.2020 23:32
Dobrze jest też przejść się do fizjoterapeuty. Ale suplementacja też jest istotna, bo pomaga od wewnątrz na chrząstkę stawową. Flextrum faktycznie teraz jest polecane, skład dobry ma, muszę się wypytać farmaceutki no bo warto jednak coś brać na te stawy.

Aśka 28.02.2020 14:09
F.....m ma bardzo dobry skład, praktycznie sam siarczan chondroityny i witamina c.

Ilona 28.02.2020 17:01
A nie lepsze są naturalne produkty?

Karola 29.02.2020 13:34
Wiadomo najzdrowsze są, ale nie zawsze wystarczają ;) Ja testowałam wiele naturalnych metod, ale niestety nic nie pomogło na moje problemy ze stawami. Flextrum jest faktycznie godny polecenia. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale teraz jestem bardzo zadowolona. Ma dobry skład, nie zawiera cukru no i spoko cena.

Wniosek 12.02.2020 19:36
Zapisać się do lekarza specjalisty i czekać na śmierć. Na to wieksza szansa.

demencja 12.02.2020 12:14
Komentarz zablokowany

łojciec dyrektor 12.02.2020 10:07
3 x P,-alleluja i do przodu

uuuuuuuuu 12.02.2020 00:03
Komentarz zablokowany

taki przepis 11.02.2020 23:53
Odpowiednia dieta plus ruch!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Okres przejściowy będzie ciężki, zanim pojawią się opakowania innego typu np. papierowe.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Zakupy tylko z własnymi torbami. Co znika?Autor komentarza: to fakty nie fobia ha ah ah ub wieczorek i na pgr koszer z aktami worek ha ha ahTreść komentarza: Lp. Nazwisko Imiona Funkcja w LGD miejscowość 1 Waydyk Piotr Zbigniew Członek LGD Krzywin 2 Bekier Ryszarda Członek LGD Grzybno 3 Długoborski Wojciech Członek LGD Chojna/ Szczecin 4 Domaradzki Jerzy Członek LGD Moryń 5 Fragstein-Niemsdorff Wojciech Członek LGD Moryń 6 Gabryś-Portkowska Małgorzata Członek Rady LGD Cedynia 7 Jasek Sławomir Członek Rady LGD Moryń 8 Kruszyński Krzysztof Henryk Członek LGD Cedynia 9 Mazur Andrzej Henryk Członek LGD Cedynia 10 Mąka Henryk Robert Członek Zarządu Chojna 11 Miler Jerzy Zdzisław Członek Zarządu Gryfino 12 Olech Jan Członek LGD Bielice 13 Paczkowski Piotr Członek LGD Stare Czarnowo 14 Piątek Józef Ryszard Członek Rady LGD Moryń 15 Racinowski Maciej Józef Członek Zarządu Gryfino 16 Rawecka Barbara Członek Zarządu Chojna 17 Siergiej Tomasz Cezary Członek Zarządu Cedynia 18 Skrzypiński Janusz Stanisław Członek Rady LGD Gryfino 19 Waydyk Iwona Jadwiga Członek LGD Widuchowa 20 Siedmiogrodzki Janusz Józef Członek Rady LGD Cedynia 21 Kowalczyk Janusz Członek Komisji Rewizyjnej Chojna 22 Mazur Grzegorz Członek LGD Zielin 23 Madejczyk Zbigniew Członek LGD Banie 24 Ruchniak Tadeusz Członek LGD Mieszkowice 25 Ruchniak Marcin Sebastian Członek LGD Mieszkowice 26 Przygoda Jarosław Patryk Członek LGD Chojna 27 Buko Mirosława Członek Rady LGD Chojna 28 Górski Robert Członek Rady LGD Chojna 29 Iskra Mariusz Piotr Członek LGD Chojna 30 Kłapouch Henryk Marek Członek Komisji Rewizyjnej Chojna 31 Kozieł Marian Ignacy Członek Rady LGD Chojna 32 Kozieł Róża Gertruda Członek LGD Chojna 33 Piotrowski Edward Członek LGD Lisie Pole 34 Mąka Monika Barbara Członek Rady LGD Chojna 35 Dybczak Jacek Wojciech Członek LGD Trzcińsko-Zdrój 36 Błaszkiewicz Edward Członek LGD Chojna 37 Błaszkiewicz Adam Członek LGD Chojna 38 Kabat Stanisław Członek Komisji Rewizyjnej Nawodna 39 Kłoda Roman Członek LGD Czarnowo 40 Prętki Jacek Członek LGD Chojna 41 Kajdaniak Piotr Członek LGD Moryń 42 Dąbrowska Nina Członek LGD Czepino 43 Puzik Magdalena Członek LGD Krzywin 44 Piec Maciej Członek LGD Czepino 45 Butoka Waldemar Członek LGD Mieszkowice 46 Brzeziński Dawid Członek LGD Grzybno 47 Lisik Krystyna Członek LGD Chojna 48 Lisik Mieczysław Członek LGD Chojna 49 Frątczak Tomasz Członek LGD Czepino 50 Szałek Magdalena Członek LGD Szczecin 51 Ruchniak Anna Członek LGD Mieszkowice 52 Rajfur Andrzej Członek LGD Chojna 53 Rutka Tomasz Członek LGD Witnica 54 Gajdecki Grzegorz Członek LGD Kłodowo/Gryfino 55 Lidwin Michał Członek Rady LGD Krzywin 56 Klos Elżbieta Członek LGD Chojna 57 Klos Konrad Członek LGD Chojna 58 Klos Jerzy Członek LGD Chojna 59 Kotowicz Gabriela Członek LGD Cedynia 60 Kotowicz Michał Członek LGD Cedynia 61 Woźniak Bartosz Członek LGD Mieszkowice 62 Karwan Radosław Członek Komisji Rewizyjnej Chojna 63 Pabjan Kazimierz Członek LGD Dłusko Gryfińskie 64 Pisanko Marcin Członek LGD Chojna 65 Michno Bartosz Członek LGD Krajnik Dolny 66 Dudar Ewa Członek LGD Gryfino 67 Malak Wiktoria Członek Rady LGD Łubnica 68 Portkowski Sebastian Członek LGD Lubiechów Górny 69 70 Sikora Sylwia Agnieszka Pałasz – Wróbel Członek LGD Członek LGD Chojna Dębogóra Lp. Nazwa osoby prawnej Forma prawna adres siedziby- miejscowość 71 Gmina Banie Gmina Banie 72 Gmina Gryfino Gmina Gryfino 73 Gmina Cedynia Gmina Cedynia 74 Gmina Chojna Gmina Chojna 75 Gmina Mieszkowice Gmina Mieszkowice 76 Gmina Moryń Gmina Moryń 77 Gmina Widuchowa Gmina Widuchowa 78 Powiat Gryfiński Powiat Gryfino 79 Dom Kultury w Baniach Organizacja pozarządowa Banie 80 Miejski Ośrodek Kultury Organizacja pozarządowa Moryń 81 Stowarzyszenie Lotnicze “Stratus” Organizacja pozarządowa Chojna 82 Parafia Rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego Organizacja pozarządowa Moryń 83 Cedyńskie Stowarzyszenie Wrzosowe Wzgórza Organizacja pozarządowa Osinów Dolny 84 Uczniowski Klub Sportowy Korona Klępicz Organizacja pozarządowa Klępicz 85 Stowarzyszenie Inicjatyw Wszelakich ALTERNO Organizacja pozarządowa Lubicz 86 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi “RAZEM” Organizacja pozarządowa Radziszewo 87 Stowarzyszenie Nasze Lubanowo Organizacja pozarządowa Lubanowo 88 Stowarzyszenie “Nasz Wirów” Organizacja pozarządowa WirówData dodania komentarza: 27.04.2024, 10:02Źródło komentarza: Wygrali wybory. Wiceburmistrz odchodzi do innej gminyAutor komentarza: 800plusTreść komentarza: Ważne, że kasa się zgadza.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 09:59Źródło komentarza: Nie żyje 7-miesięczne dziecko. Konkubentowi matki grozi dożywocieAutor komentarza: pewnie ciota ministra od szkulnictwa wyzszego ha ha ahTreść komentarza: znowu słóżby wczoraj mi przechwyciły łącza jak te rachunki w banku pko bp ha ha ah po dziadku ha ha ah darek kurwo zydowska gdzie moja kasa od dziadka ha ha ah wystarczy już dziesięć razy nią obróciłeś czas oddać ha ha ah i zapłacić za spierdolenie mi życia ha ha ah te zamachy trucia etc ha ha ah cioto ministerialna ha ha ahData dodania komentarza: 27.04.2024, 09:57Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacja
ReklamaMrówka
Reklama