Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 11:27
Reklama
Reklama

Jak rozpoznać, czy mam koronawirusa?

Według kryterium klinicznego, za chorego uznaje się osobę, u której wystąpił co najmniej jeden z poniższych objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu lub smaku o nagłym początku albo też zaburzenie smaku. Główny Inspektor Sanitarny opublikował nową definicję przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 – podał na swojej stornie GIS. Jest to definicja z 31 października 2020 roku.
Jak rozpoznać, czy mam koronawirusa?

Autor: Fot. WSSE Szczecin

Według kryterium klinicznego, za chorego uznaje się osobę, u której wystąpił co najmniej jeden z poniższych objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu lub smaku o nagłym początku albo też zaburzenie smaku.
 
Natomiast według kryterium diagnostyki obrazowej muszą występować zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na tę chorobę.
 
Kryteria zaś laboratoryjne mówią o wykryciu z materiału klinicznego kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 albo antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2.
 
Za przypadek COVID-19 według kryterium epidemiologicznego uznaje się każdą osobę, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów: miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym) albo przebywała (jako pensjonariusz) lub była członkiem personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono występowanie COVID‐19.
 
Sanepid tłumaczy też, co należy rozumieć pod pojęciem bliskiego kontaktu.
 
To przebywanie m.in. w bezpośredniej bliskości - twarzą w twarz - z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut lub też bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 albo też bezpośredni kontakt, bez środków ochronnych, z wydzielinami osoby z COVID‐19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej).
 
Za bliski kontakt uznaje się też kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący: osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID‐19 lub też osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID‐19. To też członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory.
 
Bliski kontakt ma również personel medyczny lub inna osoba bezpośrednio opiekująca się chorym z COVID‐19 lub osoba pracująca w laboratorium bezpośrednio z próbkami osób z COVID‐19 bez odpowiedniego zabezpieczania lub w przypadku gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej lub w przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania.
 
GIS przypomniał równocześnie o trzech klasyfikacjach przypadku COVID-19.
 
Przypadek możliwy stanowi każda osoba spełniająca kryteria kliniczne. Z kolei za przypadek prawdopodobny uznaje się po pierwsze każdą osobę spełniająca kryterium kliniczne oraz kryterium epidemiologiczne, po drugie spełniającą kryterium kliniczne w postaci utraty węchu o nagłym początku i/lub utraty lub zaburzenia smaku o nagłym początku, po trzecie spełniająca kryterium diagnostyki obrazowej.
 
Natomiast przypadkiem potwierdzonym jest każda osoba spełniająca kryterium laboratoryjne przypadku potwierdzonego.
 
GIS zaznaczył równocześnie, że diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego (z uwzględnieniem kryteriów klinicznych podanych w definicji, jak również objawów mniej specyficznych: ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka) oraz dodatkowo na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego lub służb sanitarno‐epidemiologicznych.(PAP)
 
autorka: Klaudia Torchała

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
proste 03.11.2020 00:42
Najłatwiej rozpoznać czy jest się chorym po teście.

*** *** 03.11.2020 00:10
Komentarz zablokowany

no 02.11.2020 22:10
Sporo tego.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JdgTreść komentarza: Krusowcy niech nie narzekają. Chciałbym mieć na jednoosobowej działalności taka składkę jak Krusowcy. Rolnicy w cale źle nie przedna. A co to stażu pracy to powinna się liczyć działalność do wyliczenia emerytury. Nie może być tak że lata na swoim nie są brane pod uwagę to stażu pracy przy obliczaniu emerytury. To jest dranstwo i czas to zmienić. Nie każdy ma możliwość dostania cieplej posadki w panstwowce i pierdziec w stołek. PozdrawiamData dodania komentarza: 30.04.2024, 11:13Źródło komentarza: Duża zmiana dla pracowników liczących staż pracyAutor komentarza: YodaTreść komentarza: Zgłaszam mowę nienawiści, niech twe marzenie się ziści. Jak ty zawsze ma głowa czujna i komentarze dość bujna. Swoim uśmiechem się zdradzę i nic nie poradzę.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 11:11Źródło komentarza: Uniowstąpienie. To już 20 lat. Polska świętuje akcesję do Unii EuropejskiejAutor komentarza: ub wieczorek i na pgr koszer z aktami worek ah ah ahTreść komentarza: a po co ja to piszę ha ha ah dawać rentę ha ha ahData dodania komentarza: 30.04.2024, 11:03Źródło komentarza: Renciści coraz młodsi. Zaburzenia psychiczne coraz częstszeAutor komentarza: DolnianyTreść komentarza: Znam kilkoro rencistow to powinni się leczyć u psychiatry co ciekawe mieszkają w Gryfinie oraz Chojnie.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 10:54Źródło komentarza: Renciści coraz młodsi. Zaburzenia psychiczne coraz częstsze
ReklamaMrówka
Reklama