Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 18:54
Reklama
News will be here

Różne odcienie zieleni. Najsłynniejsze odmiany herbaty zielonej

Delikatna w smaku, pobudzająca, niezawierająca żadnych kalorii – mowa o pysznej herbacie zielonej. To także ogromne źródło przeciwutleniaczy i innych wartości odżywczych. Możemy ją pić o każdej porze dnia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy odczuwamy spadek energii lub po prostu mamy ochotę na smaczny napar. Jakie są rodzaje zielonej herbaty i dlaczego warto ją pić?
Różne odcienie zieleni. Najsłynniejsze odmiany herbaty zielonej

Autor: English Tea Shop Polska

Pochodząca z Chin herbata zielona jest najstarszą herbatą świata. Przygotowywana tylko z liści kamelii chińskiej swój smak i naturalny kolor zawdzięcza delikatnemu utlenieniu. Obecne, oprócz Chin, plantacje dobrych jakościowo krzewów herbacianych są w Japonii, Wietnamie, Indonezji oraz na Sri Lance. Wbrew pozorom, przygotowanie dobrego naparu z tej odmiany herbaty to niełatwe zadanie. Każdy rodzaj herbaty zielonej możemy łatwo przeparzyć, co z kolei powoduje jej gorzki, niesmaczny posmak. Standardowo, zieloną herbatę powinniśmy zalewać wodą o temperaturze między 80 a 90°C i parzyć pod przykryciem maksymalnie 3 minuty, ale nie mniej niż 2 – warto zatem zaopatrzyć się w zegarek i specjalny termometr do wody. Według tradycyjnego chińskiego procesu zaparzania pierwszy napar należy wylać, a spożyć dopiero drugi. Liście zielonej herbaty możemy wykorzystać kilkukrotnie, a każde następne parzenie charakteryzuje się delikatniejszym smakiem. Oprócz klasycznej istnieje kilka ciekawych rodzajów tej herbaty, na które warto zwrócić większą uwagę, a na pewno spróbować.

Gunpowder – chińska klasyka

Odmiana Gunpowder pochodzi z prowincji Anhwei. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowo zwiniętym listkom, przypominającym niewielkie kulki prochu strzelniczego, które rozwijają się po zalaniu. Po zaparzeniu posiada charakterystyczny słodko-gorzki smak, chociaż niektórzy wolą drugi, delikatniejszy napar. Herbatę Gunpowder dobrze włączyć do codziennej diety: pierwsza, mocniejsza filiżanka pobudzi do działania dzięki dużej zawartości teiny, sprawdzi się więc idealnie do śniadania. Kolejne napary z tych samych liści mają właściwości odprężające, warto ją zatem zaparzyć do wieczornego filmu lub książki.

Sencha – japońska alternatywa

Najpopularniejsza japońska odmiana herbaty zielonej to sencha. Liście zbiera się na przełomie kwietnia i maja, a proces utleniania zachodzi przy użyciu pary wodnej. Tak przygotowane przypominają małe igiełki. Sencha charakteryzuje się mocno owocowo-trawiastym, delikatnie morskim aromatem oraz posiada intensywną, przepiękną złoto-zieloną barwę. Należy ją parzyć w 80°C. Japońska sencha polecana jest osobom odchudzającym się, ponieważ ułatwia trawienie i wspomaga spalanie tłuszczu. Jest także bogatym źródłem polifenoli, odpowiadających za zwalczanie wolnych rodników, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia skóry.

Matcha – japoński zielony proszek

Mocno zielona japońska matcha to rodzaj sproszkowanych liści herbaty zielonej. Historyczna popularność matchy zaczyna się u… mnichów buddyjskich w XVIII wieku, którzy zauważyli, że sproszkowana herbata pomaga im utrzymać wielogodzinną koncentrację podczas medytacji. Różnicą między innymi odmianami tej herbaty – oprócz formy, w jakiej ją kupujemy – jest uprawa wykorzystywanych do matchy krzewów. Jej charakterystyczny smak przypominający umami uzyskuje się poprzez mocne zacienienie plantacji – jest to kluczem w jej uprawie. Osoby dopiero zaczynające przygodę z tą odmianą muszą przyzwyczaić się do mocnej kwasowości, podobnej jak w kawie. Stąd też matcha jest często porównywana z kawą, ponieważ działa jak naturalny energetyk. Posiada ogromną ilość teiny, której pobudzający efekt – w przeciwieństwie do kofeiny – utrzymuje się kilka godzin i wypłukuje się z organizmu „stopniowo”.

Kompozycje z zieloną herbatą

Herbata zielona stanowi także doskonałą podstawę do różnych herbacianych mieszanek. Dodaje się do niej liofilizowane lub kandyzowane owoce i bakalie, suszone płatki kwiatów, czasami inne rodzaje herbaty. Najczęściej można ją także spotkać z kwiatowymi ekstraktami, na przykład z ekstraktem jaśminowym, nadającym przepiękny zapach i słodkawy, wyjątkowy smak.

Herbata zielona stanowi doskonałe źródło porannej energii szczególnie dla tych, którzy zrezygnowali z picia kawy i szukają innego zdrowego energetyka. Aby w pełni cieszyć się głębokim smakiem i właściwościami, pamiętajmy o odpowiednim jej przyrządzaniu: im krócej jest parzona tym pozyskany smak jest delikatniejszy. Do tradycyjnej zielonej herbaty możemy także – jak w przypadku czarnej – wrzucić różne dodatki: miód, sok z cytryny, konfiturę różaną lub syrop z dzikiej róży – dodaje Piotr Duniec z English Tea Shop Polska.

Kubek naparu z każdego rodzaju herbaty zielonej to doskonałe antidotum na jesienno-zimową chandrę i zmęczenie. Oprócz właściwości pobudzających i energetyzujących to prosta droga do smuklejszej sylwetki, lepszego samopoczucia, młodszej skóry i większej odporności. Warto włączyć ją do codziennej diety jako pyszny dodatek do śniadania lub kolacji, aby w pełni korzystać z jej dobroczynnych wartości.

Więcej o organicznych herbatach zielonych oraz innych rodzajach herbat na www.englishteashop.pl oraz www.herbata.sklep.pl.

Magda Brzęczek



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
herbaciarz 14.11.2020 10:47
Ja parzę od 1 min do 1,5 minuty. Oczywiscie chodzi o pierwsze parzenie

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kasztankaTreść komentarza: Już dawno przekwitłam.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 16:07Źródło komentarza: Zaczyna się maturalny maraton 2024. O której startują?Autor komentarza: Antopni DwawybuchyTreść komentarza: No heh najprawdopodobniejszą przyczyną tego wypadku była prędkość. A dokładnie zbyt niska prędkość auta. Gdyby bus jechał szybciej to wypadek nie zdążyłby się wydarzyć. To jest przecież logiczne... Prawda?Data dodania komentarza: 05.05.2024, 16:06Źródło komentarza: Dachował bus. Poszkodowanych 6 osób, w tym dzieciAutor komentarza: a kuku!Treść komentarza: A gdyby rolnicy blokowali nie byłoby wypadku.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 16:03Źródło komentarza: Dachował bus. Poszkodowanych 6 osób, w tym dzieciAutor komentarza: morałTreść komentarza: Bo na S3 jest tak: prawy pas min. 120, lewy 140-150. Jak jest majówka, albo wolne, to lewy 150-160. Dodatkowo wtedy masę niedzielnych kierowców z przerośniętym ego. Trzeba się dostosować. Jak się nie odnajdujesz na lewym pasie - jedź prawym. No i myśleć też warto , a przede wszystkim wypocząć, a nie 12 godzinę za kółkiem!!! Busem z Wielkiej Brytanii, czy Holandii na raz... Poza tym na S3 jest o wiele bezpieczniej niż na takiej A4, gdzie jeżdżą zderzak w w zderzak, czy na A2, gdzie zawsze jakaś ciężarówka, albo inna powsinoga musi wyprzedzić z prędkością 120-140 kmh i wciska się jak kanar do zatłoczonego tramwaju. powodując, że niemieckie auta muszą hamować. Na S3 zazwyczaj cisza i spokój, tylko w lubuskiem trzeba czasem uważać jak się goście pod prąd wbijają :) no i jak pustaki nad morze jadą.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 16:03Źródło komentarza: Dachował bus. Poszkodowanych 6 osób, w tym dzieci
ReklamaMrówka
Reklama