Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 20:09
Reklama
News will be here
Reklama

O co chodzi z wyrokiem Trybunału i co grozi Polsce?

W czwartek Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku premiera RP Mateusza Morawieckiego, uznał wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym. "To polityczny krok w stronę polexitu" - uważa prof. Marcin Matczak.
O co chodzi z wyrokiem Trybunału i co grozi Polsce?

Autor: fot. iStock

Wniosek premiera

Wszystko zaczęło się w marcu bieżącego roku, wówczas Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Inicjatywa premiera była odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE stwierdził, że przepisy uchwalone przez polski rząd, a które znoszą kontrolę sądową decyzji KRS w konkursach na sędziów Sądu Najwyższego, mogą łamać prawo wspólnotowe.

„Premier chce kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie” – argumentował wniosek premiera Piotr Müller, rzecznik rządu. Komisja Europejska w czerwcu chciała, aby premier wycofał wniosek do TSUE i napisała w tej sprawie list. Polska jednak nie dostosowała się, stąd wyrok w tej kwestii.

Wyrok TK

W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy Traktatu o UE są niezgodne z polską Konstytucją. "Organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską w traktatach."- tłumaczyła prezes Julia Przyłębska.

Reakcja KE

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego szybko spotkał się z surową krytyką Komisji Europejskiej, która w tej sprawie wydała oświadczenie. W jej komunikacie czytamy, że orzeczenie polskiego TK budzi poważne obawy dotyczące prymatu prawa unijnego i autorytetu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja jednocześnie w wydanym oświadczeniu podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Wspólnoty, a mianowicie, że prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym oraz że wszystkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych.

„Komisja szczegółowo przeanalizuje orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o możliwych dalszych krokach. Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów, w celu ochrony jednolitego stosowania prawa Unii i jego integralności.” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

„To krok w stronę polexitu”

Zdaniem prof. Marcina Matczaka, ta decyzja nie oznacza jeszcze polexitu, ale jest kolejnym politycznym krokiem w jego stronę. „Ma ona po prostu utrudnić Unii kwestionowanie nielegalnych i szkodliwych zmian w sądownictwie, których dopuścił się PiS.” – tłumaczy. „Jedynym skutkiem tej decyzji TK będzie dobre samopoczucie premiera - dostaje do ręki argument w rozmowach z UE i kij na nieposłusznych sędziów. Zapłacimy za to kolejnym krokiem w stronę polexitu i ryzykiem utraty pieniędzy unijnych. Sądy polskie i tak będą stosowały prawo UE.” – dodaje prawnik.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów. „Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP. To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich. Mamy takie same prawa jak inne państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych. To jest też nasza wspólnota, nasza Unia. Takiej Unii chcemy i taką Unię będziemy dalej tworzyć.” – poinformował Mateusz Morawiecki, premier RP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sauron 11.10.2021 12:31
Komentarz zablokowany

to nie "exit" to wypier.pol 11.10.2021 06:34
Retoryka pisowców jest niemal dosłowną kalką słów zwolenników brexitu. Intencje są jasne.. Różnica polega na mocy gospodarczej - nie jesteśmy taką potęgą, nie mamy funta brytyjskiego jako waluty. I płakać za nami nie będą. Natomiast liczyć się z nami też nie będą tak, jak z Brytyjczykami...

Spokojnie 10.10.2021 23:30
Polexit to fake news. To szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie" – napisał w niedzielę na swoim profilu w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił również, że wszelkie zobowiązania Polski wobec Unii wynikające z prawa UE "pozostają w mocy".

sraulon, ty prymitywie - użyj szarych komórek... 11.10.2021 02:07
sraulon, prymitywie - pitolenie pinokia trzy po trzy co zaprzecza samemu sobie....

a jednak 10.10.2021 23:04
Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego spotkał się z dosadną reakcją unijnych władz. - Komisja Europejska wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia w celu ochrony praworządności europejskiej - przekazał Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości. - Tym wnioskiem Morawiecki nie tylko legitymizował nielegalny system sądownictwa w Polsce, ale także zakwestionował same podstawy Unii Europejskiej. I zrobił to pomimo apeli całego demokratycznego świata, aby tego nie robił - przekazał w czwartek wieczorem europoseł Jeroen Lenaers, rzecznik EPL ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. - Trudno wierzyć polskim władzom oraz Prawu i Sprawiedliwości, kiedy twierdzą, że nie chcą zakończyć członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ich działania idą w przeciwnym kierunku - wyjaśniał eurodeputowany. Jak dodał, "miarka się przebrała", a działania polskiego rządu to "atak na całą Unię". - Kraje członkowskie UE nie mogą stać bezczynnie, gdy rządy prawa są nadal demontowane przez polski rząd. (...) Trzeba wyciągnąć konsekwencje, a Komisja Europejska powinna natychmiast wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, aby nie sponsorować warszawskich autokratów - tłumaczył Lenaers.

Spokojnie 10.10.2021 23:32
I tak.pare lat jeden mit propagandy czas hehehe macie uraz do UNI ale ile baranów do zagrody zaciągnął heheh

sraulon, ty prymitywie... 11.10.2021 02:09
sraulon ty prymitywie - dla ciebie "jedna partia, jeden naród"? I "demokracja" na wzór chiński?

Agata 10.10.2021 21:32
Jak bardzo nisko trzeba upaść, żeby mieć czelność zagłuszać bohaterki Powstania Warszawskiego. Brak słów.

super reakcja uczestniczki Powstania Warszawskiego 10.10.2021 21:21
Kontrmanifestanci m.in. z Konfederacji próbowali zagłuszyć dzisiaj przemówienia na pl. Zamkowym w Warszawie. Zareagowała na to uczestniczka Powstania Warszawskiego: "Milcz głupi chłopie! Milcz chamie skończony! Bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi mojej ojczyzny z Europy" - mówiła Wanda Traczyk-Stawska uczestniczka Powstania Warszawskiego do R. Bąkiewicza.

.. 11.10.2021 02:10
Zagłuszanie przez chama mieniącego się narodowcem hymnu i wypowiedzi Powstańca - i to w Warszawie - to szczególny sposób patriotyzmu...

... 11.10.2021 12:19
Komentarz zablokowany

........ 10.10.2021 15:15
Komentarz zablokowany

....... 10.10.2021 15:03
Komentarz zablokowany

........... 10.10.2021 14:26
Komentarz zablokowany

Sauron 10.10.2021 12:17
Komentarz zablokowany

Sauron 10.10.2021 10:27
Pomodlę się za was, aby Bóg zmiękczył wasze serca.h he he he he he he he

stalinowcy też "zmiękczali" - w kazamatach.... 10.10.2021 10:43
Sraulon, chińskie podejście do kościoła katolickiego (i religii w ogóle) z modlitwą nie ma wspólnego wiele - chociaż niszczenie - to dobre określenie...

cha cha 10.10.2021 11:19
Komunista się modli do czerwonej książeczki.

...... 10.10.2021 12:18
Komentarz zablokowany

....... 09.10.2021 19:52
(...)Przyjmij nick.Nie wklejaj fake newsów.komentarz usunięty.administrator

Sauron 09.10.2021 18:16
Komentarz zablokowany

Sauron 09.10.2021 18:13
Komentarz zablokowany

powiatowiec 09.10.2021 18:05
Po wyroku Trybunału Przyłębskiej na zlecenie PiS komisja europejska ma teraz kilka możliwości: 1. Uruchomienie nowego mechanizmu, który wiąże finansowanie unijne z kryteriami praworządności; 2.. Dalsze wstrzymywanie zatwierdzenia polskiego planu pozyskiwania funduszy unijnych na walkę z pandemią; 3. Wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Polsce 4. Połączenie wcześniej wymienionych tych działań.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama