Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 10:43
Reklama

Zęby, które mogą się śnić w koszmarach

Wykazaliśmy różnice w budowie uzębienia badanych ryb - mówi naukowiec. A odkrycie jest nietuzinkowe.
Zęby, które mogą się śnić w koszmarach
Zęby ryb kopalnych.

Autor: Nauka w Polsce

Zęby drapieżnych ryb sprzed ok. 148 mln lat wzięli pod lupę mikroskopu naukowcy z UJ i PAN. Na podstawie badań wykazali, że różnice w budowie zębów są jednym z czynników umożliwiających wspólny byt podobnych gatunków na jednym terenie.

Ryby kostnoszkieletowe z jury

Skamieniałości odkryto w kamieniołomie Owadów-Brzezinki – jednym z najciekawszych stanowisk paleontologicznych w Polsce. Miejsce to leży w gminie Sławno w woj. łódzkim i jest znane z wyjątkowo dobrze zachowanych późnojurajskich skamieniałości morskich i lądowych organizmów.

-Późna jura to okres, z którego znamy liczne taksony ryb kostnoszkieletwoych. Jurajskie ryby były licznie reprezentowane przez dwie grupy: ryby pełnokostne (Holostei) i doskonałokostne (Teleostei). Te pierwsze wtedy dominowały, a dzisiaj należą do mniejszości. Z kolei te drugie dominują współcześnie – tłumaczył Łukasz Weryński, doktorant w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To były drapieżniki

Skamieniałości przedstawicieli obu tych grup znaleziono (w warstwie wapieni płytowych, w których ryby dobrze się zachowują) w Owadowie-Brzezinkach. W opisywanym badaniu grupę ryb pełnokostnych reprezentowały: skamieniałości ryb z nadrodziny Caturoidea: gatunek Strobilodus sp. oraz zęby Caturoidea indet., a bliskich doskonałokostnym – z rzędu Pachycormiformes; Orthocormus teyleri.

-Sednem tej sprawy jest, że dwa podobnej wielkości duże drapieżniki (do 1-1,5 m długości) żyły w podobnym, dość płytkim środowisku. Taka koegzystencja jest możliwa wtedy, gdy taksony zajmują różne nisze ekologiczne, czyli pełnią różne funkcje w ekosystemie i odżywiają się innym pokarmem. Przyjąłem, że jednym z czynników umożliwiających ten wspólny byt jest różnica w uzębieniu – opowiadał Łukasz  Weryński w rozmowie z Nauką w Polsce.

Zęby się różnią

Tym razem naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Paleobiologii PAN skupili się na zębach dużych drapieżnych ryb z czasu później jury. Zęby się różniły.

-Pachycormidy miały zęby bardziej przystosowane do chwytania i przebijania, natomiast zęby caturoidów miały charakter przebijająco-tnący, widoczny poprzez obecność krawędzi tnących. Zaobserwowane przez nas różnice strukturalne w zębach pomagają zatem wyjaśnić, w jaki sposób te drapieżne ryby promieniopłetwe mogły współistnieć – wskazał paleontolog.

PAP MediaRoom

Śródtytuły od reakcji..

Całość materiału tu: 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
A. Żmijewski 26.12.2023 23:31
Po uzębieniu widać że pyr pyr już wtedy zwykle jadły ogrodowe pomidory spod folii

Knagulec 26.12.2023 18:10
Ślady zębów na kaszance

Radny jest niewinny 26.12.2023 13:26
Może kobieta była pod wpływem oparów absurdu z „Gazety gryfińskiej”? Trzeba sprawdzić czy miała w aucie egzemplarz Gg

mniam 26.12.2023 13:11
Ja jem karpia a nie piranię.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama