Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 01:30

Bezpieczeństwo na placu zabaw – jakie materiały i urządzenia wybrać?

Miejsca, w których bawią się dzieci, muszą być przede wszystkim bezpieczne, ale jak im to zapewnić? Czy konieczny jest plac zabaw z atestem? Co powinno się znaleźć na wyposażeniu? Czym się kierować, wybierając materiały? Jakie inne czynniki mają wpływ na bezpieczeństwo na placu zabaw? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.
  • 31.01.2024 09:51
Bezpieczeństwo na placu zabaw – jakie materiały i urządzenia wybrać?

Plac zabaw z atestem

Bezpieczne place zabaw dla dzieci to takie, na których zainstalowano bezpieczne wyposażenie. Ale skąd wiadomo, że dana zabawka nie stanowi dla maluchów żadnego zagrożenia? Dowodzą tego odpowiednie certyfikaty stwierdzające zgodność z normami PN-EN 1176 (regulacje dotyczące urządzeń zabawowych) i PN-EN 1177 (odnoszące się do nawierzchni bezpiecznych). Oprócz tego, same materiały na plac zabaw powinny spełniać najwyższe standardy jakościowe - dzięki nim powstaje plac zabaw z atestem. 

Co to jest atest placu zabaw?

Atest stanowi potwierdzenie, że dane materiały na plac zabaw są bezpieczne. Atestowane tworzywo nie może być toksyczne, powodować alergii ani żadnych innych zagrożeń dla zdrowia. Mówiąc ,,atest”, często mamy na myśli tak naprawdę certyfikat. 

W potocznym rozumieniu pojęcia te często używane są zamiennie, jednak istnieje między nimi pewna różnica. Atesty wydawane są na poszczególne materiały na plac zabaw, natomiast certyfikaty (lub deklaracje zgodności z normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177) dotyczą całych urządzeń. Atestowany może być np. plastik, który wykorzystano, produkując wyposażenie na plac zabaw, natomiast certyfikowana będzie zjeżdżalnia, karuzela, trampolina, zestaw zabawowy itp. 

Istnieją różne instytucje zajmujące się atestowaniem tworzyw, które można następnie wykorzystać, produkując wyposażenie do placów zabaw dla dzieci. Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych jest atest PZH. Z kolei certyfikaty i deklaracje zgodności to akredytowane dokumenty wydawane przez Instytut Nadzoru Technicznego z siedzibą we Wrocławiu.

Dlaczego atest placu zabaw jest kluczowy dla bezpieczeństwa dzieci?

Dzięki atestom wiemy, że dane materiały na plac zabaw nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia dziecka podczas zabawy. Przykładowo, atestowany piasek do piaskownicy będzie miał ziarenka odpowiedniej wielkości (zbyt drobne mogłyby się dostawać do dróg oddechowych, przyczyniając się do rozwoju różnych problemów zdrowotnych).

Wszystkie place zabaw, które budowane są w miejscach publicznych muszą posiadać certyfikaty posiadające zgodność z normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177, ale nie ma takiego wymogu odnośnie atestów. 

Jeśli producent wykorzystuje atestowane materiały na plac zabaw, to jest to po prostu kolejny atut. Oczywiście, gdyby ktoś postanowił użyć do produkcji niebezpiecznych dla zdrowia tworzyw, to takie urządzenie i tak nie przeszłoby procesu obowiązkowej certyfikacji. Określenie "plac zabaw z atestem” nie jest więc wyłącznie chwytem marketingowym, ale naprawdę mówi coś na temat bezpieczeństwa wyposażenia danego obiektu.

Wyposażenie placów zabaw

Ustaliliśmy, że bezpieczeństwo na placu zabaw powinno stać na pierwszym miejscu. Wśród certyfikowanych i atestowanych urządzeń zabawowych mamy jednak ogromny wybór. Jakimi kryteriami się kierować, aby stworzyć przestrzeń, którą dzieci pokochają? Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę. Najważniejszymi wydają się dostosowanie do wieku potencjalnych użytkowników oraz jak najbardziej zróżnicowane wyposażenie placów zabaw.

Lista niezbędnych urządzeń na plac zabaw

Place zabaw dla dzieci ewoluują. Współczesne obiekty czasami prawie nie przypominają tych, które nasi rodzice pamiętają z dzieciństwa. Producenci wymyślają coraz to nowe urządzenia zabawowe, aby przyciągnąć uwagę dzieciaków i zaangażować je na długie godziny. Mimo to, da się stworzyć listę takich najbardziej podstawowych, klasycznych elementów wyposażenia, które powinny mieć wszystkie place zabaw. Będą to: 

  1. huśtawka, 
  2. karuzela, 
  3. bujak, 
  4. zjeżdżalnia, 
  5. piaskownica.

Jakie urządzenia powinny być obecne na placu zabaw?

Wyposażenie placów zabaw wymienione na liście powyżej występuje obecnie w tak wielu wariantach, że każdy wybierze coś odpowiedniego na obiekt, który buduje. Aby podbić serca współczesnych dzieci, nie może też zabraknąć bardziej nowoczesnych atrakcji, takich jak rozbudowane linaria, ścieżki zdrowia, nadmuchiwane poduszki do skakania, zestawy sprawnościowe czy zjazdy tyrolskie.

Materiały na plac zabaw

Jeśli kupujemy place zabaw dla dzieci przeznaczone na użytek prywatny, to nie muszą one posiadać żadnych atestów ani nawet certyfikatów, jednak powinny je mieć. Dlaczego? A jak inaczej będziemy wiedzieli, czy wykorzystane przez producenta tworzywa oraz rozwiązania techniczne mają odpowiednią jakość i nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla naszych pociech?

W sprzedaży, zwłaszcza internetowej, można znaleźć wyposażenie placów zabaw w niespodziewanie atrakcyjnych cenach, często od producentów z Chin. Przeciętny użytkownik nie ma żadnej możliwości zweryfikowania ich jakości, a to nie jest błaha sprawa, bo w końcu w grę wchodzi bezpieczeństwo na placu zabaw.

Rodzaje materiałów używanych na placach zabaw

Niezależnie, czy wyposażamy place zabaw dla dzieci do przydomowego ogródka czy też jesteśmy osobą odpowiedzialną za dobór urządzeń na obiekt rekreacyjny dla najmłodszych znajdujący się w przestrzeni miejskiej, powinniśmy mieć pewną świadomość na temat wykorzystywanych przez producentów tworzyw.

Dwa podstawowe materiały na plac zabaw to metal i drewno. Wiele firm oferuje podobne wyposażenie w dwóch wariantach – metalowym i drewnianym. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Metal ceniony jest przede wszystkim za nowoczesny design oraz wytrzymałość, ale może się mocno nagrzewać i wychładzać, przez co staje się niekomfortowy w użytkowaniu. 

Place zabaw drewniane wyglądają bardzo klasycznie i świetnie komponują się z innymi elementami małej architektury wykonanymi z tego tworzywa, jednak są bardziej podatne na zniszczenie i potrzebują bardziej wymagającej konserwacji.

Urządzenia na place zabaw dla dzieci rzadko kiedy wykonane są w całości z plastiku, jednak czasami można spotkać np. takie piaskownice. Ich zaletą jest niska cena, ale trzeba pamiętać, że taki materiał bardzo łatwo uszkodzić i trudno naprawić, a poza tym ma on tendencję do odbarwiania się pod wpływem promieniowania UV.

Wybór odpowiednich materiałów dla bezpieczeństwa dzieci

Przede wszystkim powinniśmy wybierać materiały na plac zabaw z atestem. Wątpliwej jakości tworzywa mogą mieć zbyt małą wytrzymałość, a tym samym narażać dzieci na różne wypadki. Mogą też ulegać przedwczesnemu zniszczeniu czy odbarwieniu na skutek oddziaływania czynników środowiskowych, na które będą narażone na zewnątrz (np. mróz, śnieg, deszcz, silne nasłonecznienie).

Szczególną uwagę należy zwrócić na tworzywa sztuczne. Wyposażenie placów zabaw, czy to metalowe czy drewniane, przeważnie zawiera jakieś elementy wykonane z HDPE, ABS czy HPL. Jako nawierzchnie bezpieczne często wykorzystywane są natomiast płyty SBR i EPDM oraz granulat gumowy.

Słabej jakości materiały na plac zabaw mogą wywoływać alergie i podrażnienia, co jest szczególnie istotne w przypadku delikatnej skóry najmłodszych. W skrajnych przypadkach zastosowane przez nieodpowiedzialnych producentów tworzywa mogą być toksyczne, a nawet rakotwórcze. 

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Plac zabaw z atestem i certyfikatem to podstawa, gdy chcemy zapewnić bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom. Istnieje jednak wiele innych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, aby zaprojektować przestrzeń nie stanowiącą żadnego zagrożenia.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw?

Place zabaw dla dzieci powinny mieć odpowiednio dostosowane nawierzchnie. Podłoża bezpieczne należy montować wszędzie tam, gdzie wymagają tego przepisy, a często opłaca się być nawet przesadnie ostrożnym. Na każdym obiekcie rekreacyjnym powinien być też umieszczony regulamin korzystania z niego.

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo na placu zabaw

Bezpieczeństwo na placu zabaw to na tyle złożone zagadnienie, że trudno wymienić wszystkie aspekty, które się na nie składają. Duży wpływ mają chociażby uwarunkowania otoczenia, takie jak poziom nasłonecznienia obiektu czy jego położenie w pobliżu ruchliwej trasy. Istnieją różne przepisy regulujące m.in. odległości różnych elementów wyposażenia placu zabaw od innych obiektów.

Zasady bezpiecznego korzystania z placu zabaw

Oprócz działań podjętych przez inwestora oraz producenta dostarczającego wyposażenie placów zabaw, dużą rolę odgrywają też zachowania podjęte przez same dzieci i ich rodziców. Rolą opiekunów jest uświadomienie maluchów, w jaki sposób to, co robią, ma wpływ na bezpieczeństwo na placu zabaw. Przestrzeganie zasad wymienionych w regulaminie musi być egzekwowane. 

Ponadto rodzice powinni zadbać o odpowiedni ubiór dzieci, adekwatny do pogody, wygodny oraz niezawierający elementów, które mogłyby o coś zaczepić w czasie zabawy. Należy dopilnować, aby biegające maluchy miały zawsze zasznurowane buty.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na placu zabaw to bardzo szeroki temat, jednak jest kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Materiały, z których produkowane są urządzenia zabawowe, nie mogą stanowić żadnego zagrożenia dla małych użytkowników, najlepiej więc postawić na plac zabaw z atestem.

Niezwykle ważną rolę pełnią też certyfikaty bezpieczeństwa (deklaracje zgodności z europejskimi normami). Trzeba ponadto zadbać o odpowiednią nawierzchnię na obiekcie i tablicę regulaminową. Wyposażenie placów zabaw musi być rozmieszczone z zachowaniem reguł wymienionych w przepisach. Ogromna jest również rola rodziców, którzy powinni uczyć swoje pociechy zasad zapewniających bezpieczeństwo na placu zabaw.

Artykuł powstał dzięki szerokiej wiedzy ekspertów z firmy Activeline, która już od wielu lat buduje bezpieczne place zabaw dla dzieci z całej Polski. 

--- Artykuł sponsorowany ---