W sprawie proboszcza z Gardna jedziemy do Kurii – zapowiada Mirosław Szymocha. -To kwestia sumienia tego pana – odpowiada ks. Tadeusz

  • 04.12.2016, 14:40 (aktualizacja 04.12.2016, 16:02)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
W sprawie proboszcza z Gardna jedziemy do Kurii – zapowiada Mirosław Szymocha. -To kwestia sumienia tego pana – odpowiada ks. Tadeusz
-Nie możemy tego tak zostawić! Jak ksiądz Lipiński mógł takie rzeczy naopowiadać w 7 Dniach Gryfina?! Niby taki niewinny, a my mamy kolejny dowód. Gazeta ukazała się w piątek, a już na drugi dzień, 3 grudnia 2016 r. złapaliśmy proboszcza na gorącym uczynku! – mówi nam Mirosław Szymocha.

Konflikt nabrzmiewa

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy o konflikcie napisały dwie lokalne gazety. Mieszkańcy parafii w Gardnie (czyli  Żelisławca, Gardna, Wysokiej Gryfińskiej i Kartna) mają na ten temat różne zdania. Jedni bronią ks. Tadeusza Lipińskiego, drudzy go oskarżają, a jeszcze inni przyglądają się temu wszystkiemu z boku i nie chcą się angażować po żadnej ze stron.

Ci, którzy bronią proboszcza podkreślają, ile dobrego zrobił dla parafii, jak bardzo dba o infrastrukturę. A że jest stanowczy i z nikim się nie spoufala? -  to chyba dobrze. I podkreślają, że konflikt wokół księdza rozdmuchuje kilka osób, które może w ten sposób próbują „odegrać się” za negatywne załatwienie ich prywatnych spraw.

Blaski i cienie demokracji

Telefonujemy do ks. Tadeusza Lipińskiego z Gardna. Odbiera od razu.

-Mamy demokrację. Każdy może mówić i pisać co chce - podkreśla ksiądz Tadeusz. –Wyciąganie w mediach spraw duszpasterskich, grzechów i słabości ludzkich jest obmawianiem. Ja natomiast brzydzę się obmową i nie będę robić tak, jak czyni to pan Szymocha i jego znajomi. To jest kwestia ich sumienia. Mogę tylko powiedzieć, że to co mówią ci państwo, wcale tak nie wygląda.  -Nie mam choroby wieńcowej. Noszę rękawiczki, bo jest zimno. Nic mi nie wiadomo o negocjacjach w Kurii w mojej sprawie. Nie popełniłem żadnego przestępstwa. Swoją posługę kapłańską sprawuję jak umiem najlepiej – dodaje proboszcz Tadeusz Lipiński.

- Nie może tak być, że na kolędzie proboszcz omija dom mojego syna i mojej córki. Jesteśmy wszyscy wierzący. Jak mam wytłumaczyć wnukom, że ksiądz odwiedza wszystkich, a do nich nie zajrzy i nie dostaną obrazka? Albo jak można straszyć mnie kryminałem? – retorycznie pyta Mirosław Szymocha.

Szukanie dziury czy wielki problem?

-Jeśli chodzi o pogrzeb brata pana Mirosława Szymochy, który zmarł w Szkocji, to rodzina wybrała innego księdza. Nie mówiłem, że wsadzę pana Szymochę do kryminału. Uprzedziłem go tylko, przekazując wiadomość przez jego mamę, że nie może zamykać na łańcuch bramy wejściowej i uniemożliwiać wejścia wiernym na teren kościoła w Kartnie, bo za to  grozi do dwóch lat więzienia. Natomiast pan Arkadiusza Baranowski z Żelisławca sam chciał, żeby ślubu udzielał mu inny ksiądz– odpowiada proboszcz z Gardna. A pani Marta Perkowska z Drzenina sama wymyśliła sobie tę historię z przerwaniem mszy jako reakcję na płacz jej dziecka. Co do udzielania sakramentów i wydawania zaświadczeń, to każdą sprawę traktuję indywidualnie. Zawsze można jednak od mojej decyzji odwołać się do ks. biskupa. Moim zdaniem to szukanie dziury - mówi nam ks. proboszcz Tadeusz Lipiński.

 

-To proboszcz mija się z prawdą i my to udowodnimy. W poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. jedziemy ponownie do Kurii w Szczecinie. Teraz się zabezpieczyliśmy i mamy twarde dowody na to, jak ksiądz Lipiński traktuje wiernych – zapowiada Mirosław Szymocha.

Nie odpuszczą, bo mają dowody

Kiedy dopytujemy o szczegóły, zdradza nam pewną tajemnicę.

-Wczoraj złapaliśmy księdza na gorącym uczynku. Wyrzucił w sobotę z plebanii mieszkańca Żelisławca, który przyszedł poprosić o zaświadczenie. Ten wierny planuje chrzciny swojego dziecka, ale w innym kościele. Tak, ksiądz Lipiński jest z nim w konflikcie. I chyba dlatego tak został potraktowany. Proboszcz krzyczał do niego: „Proszę opuścić plebanię!”. Mamy nagranie z tego karygodnego wydarzenia i ten dowód pokażemy jutro w Kurii. A jeśli to nie pomoże, napiszemy do Warszawy. Jeśli nasze władze kościelne nic z tym nie zrobią, będziemy interweniować u samego papieża! – zapowiada Mirosław Szymocha

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (284)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M
M 13.12.2016, 11:50
Za pochuwek mojego ojca też chciał więcej a powinien pochować za darmo bo chłop się natyrał budując kościół
M
M 13.12.2016, 08:42
Ostre słowa z tym kapłanem ja bym tak go nie nazwał poprostu czarny dyktator i wyzyskiwacz .
NN
NN 13.12.2016, 10:25
Nikt nic nie musi, więc nie dylktator a pasterz. Nie tu to gdzieindziej, więc jaki wyzyskiwacz. Wszytko kosztuje, ale przecież mozesz szukać lepszych cen np. w Szczecinie.
M
M 15.12.2016, 09:34
W imię czego ma szukać gdzie indziej skoro jest z tej parafii .kościół powinien wszystko robić co łaska bez jakiegoklwiek cennika
M
M 13.12.2016, 12:56
Pasteż pilnuje i dba o swoje stado a nie dzieli na złych i dobrych
darwin
darwin 13.12.2016, 13:44
Hie, hie, a wiesz, co to "brakowanie" owiec w stadzie? Ja tak z punktu widzenia hodowli, to chodzi o jak najlepszą kondycję całego stada. Co oznacza, że niezależnie, czy mamy kury, krowy, owce, świnie czy psy lub koty - nie wszystkie zwierzątka są potrzebne. Jak się używa określeń hodowlanych i to jeszcze na wsi, to trzeba zachować umiar:)
Ewolucja zaprzęgnięta w teologię, hie, hie!
orkiestra
orkiestra 12.12.2016, 14:29
To co, był ten pogrzeb, czy nie było? Bo jakieś to wszystko dęte. Można nie lubić albo lubić, ale żeby odwoływać, to trzeba mieć jakieś powody a nie tylko "nie podoba mi się"
parafianin
parafianin 12.12.2016, 13:04
Zbyszek, hamuj się trochę. Ile w Tobie nienawiści. Zważ, że mówisz o osobie duchownej. Idą święta, więc sie wyspowiadaj...
Zbyszek
Zbyszek 12.12.2016, 12:51
Sam bym go wyp... Nie odprawił mszy przy mojej zmarłej teściowej a kasy by chciał może dostać po ryju a po drugie sam papież Franciszek mówi żeby żyć w ubóstwie
Wolnomyślicielstwo
Wolnomyślicielstwo 10.12.2016, 12:47
Katolicka obłuda! Najlepszy taki ksiądz, który "błogosławi" kazdy szwindel parafian i jeszcze daje błogą gwarancję i "kwitki", że pójdzie do nieba!
Słusznie mówił Mahatma Gandi, że chrześcijaństwo jest piękną religią, tylko żeby jeszcze chrześcijanie zechcieli żyć według zasad swojej religii!
Nawet mi się nie śniło, że będę bronić katolickiego klechę przed katolikami - ale ludzie - czego wy właściwie chcecie? Nie odpowiada wam nauka kościelna, zmieńcie wiarę. Ale jak jesteś muzułmaninem, postępuj zgodnie z Koranem, a nie próbuj naginać zasad religii na swoją modłę. Albo załóż własny kościół z własnymi zasadami. Tak też w historii robili!
Bełt
Bełt 10.12.2016, 21:02
Ale bredzisz jak po wodzie
tia
tia 10.12.2016, 17:23
słusznie
dywagacja
dywagacja 10.12.2016, 09:51
do grzesznika: Gdyby tak byo to byłoby dobrze, czyli ksiądz zwraca uwagę, że do bierzmowania wymagana jest wiedza, a do innych sakramentów też. I niestety nie o minimum życia zgodnie z zasadami kościoła chodzi. Jest zbyt rygorystyczny i dlatego nie potrasfi sie dogadać ze swoją trzódką. A jak się nie potrafi dogadać to jakim jest pasterzem?
córa
córa 09.12.2016, 21:12
Mamuś jesteś wielka. Wiem, że nikt nie zrozumie tak jak Ty.
Janek
Janek 09.12.2016, 20:00
Pewnie forumowicza Liczydło zaszokuję, lecz do parafii Gardno należą: Drzenin, Kartno,Gardno,Wysoka Gryfińska, Żelisławiec. Z czego podpisy zbierane były w Kartnie, Żelisławcu, Drzeninie i Gardnie. Niestety, lista z Gardna o odwołaniu proboszcza została zniszczona. Uważam, że w dyskusji powinny brać udział osoby, które należą do parafii i wiedzą o kim mowa.Pozdrawiam
wiki p.
wiki p. 10.12.2016, 00:08
Gardno ma 1100 mieszkańców (dane z wikipedii). Więc Liczydło i tak się mocno przeliczyło:)
Tym bardziej, że faktycznie liczba mieszkańców wsi ma się nijak do liczby parafian. Więc te "kilkaset podpisów" to chyba jednak przesada.
Liczydło
Liczydło 10.12.2016, 10:13
Moja wina, liczba mieszkańców Gardna podana "na oko", przepraszam. Po sprawdzeniu potwierdzam: cała parafia ma 1700 mieszkańców! Licząc niemowlęta, dzieci, osoby zameldowane a poza terenem, ateistów, "innowierców" i takich, którzy do kościoła tylko na chrzest, ślub i pogrzeb. Nadal nijak nie uwierzę w "kilkaset podpisów", bo albo podpisywali wszyscy pełnoletni, którzy potrafią pióro utrzymać, albo właśnie szukano podpisów wśród takich, którzy i tak do kościoła nie chodzą. No bo skąd aż "kilkaset podpisów"?
Gawron
Gawron 10.12.2016, 21:39
Według Twoich wyliczeń, to zostało raptem z kilkadziesiąt osób w całej parafii,którzy czynnie w życiu parafii. A jesteś w stanie również wyliczyć, ilu chodzi do kościoła w innych parafiach?Cz nie można, i trzeba tylko u siebie być na mszy?
Kamil
Kamil 10.12.2016, 07:30
? Problem z czytaniem ze zrozumieniem.
Liczydło
Liczydło 10.12.2016, 10:19
Jeden parafianin na złość zamyka na łańcuch furtkę kościoła. A potem rozpętuje nagonkę, żeby odwołać księdza który grozi mu za to sądem. Właśnie czytam ze zrozumieniem, i widzę, że próbuje się zrobić z igły widły. Albo też paru, którym rygorystyczny ksiądz zalazł za skórę poprzysięgli mu zemstę.
Nijak (ładne słowo) nie pojmę, jakie to problemy mają parafianie z tym księdzem.
jacck
jacck 10.12.2016, 19:07
Należysz do parafii Gardno?
:):):)
:):):) 10.12.2016, 19:29
A to zmienia genetycznie???
pp
pp 10.12.2016, 19:16
DO JACKK ''' NIE PODKLADAJ SIE KS ;;;
jacck
jacck 10.12.2016, 21:30
Mas rację.
pp
pp 09.12.2016, 16:04
czytaj komentarze i gazety to argumenty wyjda same do liczydla
Liczydło
Liczydło 09.12.2016, 15:40
Może jeszcze kilka tysięcy? Przecież Gardno ma 1500 mieszkańców, to jak wyliczyłeś? Na pewno iluś niewierzących, obojętnych, innych wyznań? Poza tym, dzieci, starcy, chorzy - to ile osób mogło podpisać? Wszyscy, co mogli unieść pióro? Czy innowiercy i ateiści też podpisywali?
Problem polega na tym, że rozpętali nagonkę a rzetelnych argumentów nie ma! Poza tym, że się im ten akurat ksiądz nie podoba.
Janek
Janek 09.12.2016, 14:59


Przecież kilkaset podpisów o odwołaniu proboszcza nie wzięło się znikąd.Niech dziennikarze portalu zbadają sprawę dogłębniej. Pewnie wyjdzie więcej ciekawych historii na temat posługi proboszcza z Gardna.
uff
uff 08.12.2016, 22:55
widać, że berecik czółko uciska nadmiernie
G.
G. 08.12.2016, 22:25
Sęk w tym cienki, że ja, to nie Popek. Śmieszny też nie jestem, bo nie raz uratowałem ci dupsko, a nawet nie wiesz, ze to ja. Zamiast siedzieć tutaj na komentarzach i dawać się podpuszczać, to byś lepiej poszedł pozamiatał polbruk przed kosciółkiem i plebani.
złośliwa
złośliwa 08.12.2016, 19:45
do ole: Ale ciężko pracować na ugorze...
ole
ole 08.12.2016, 19:43
Po co księdzu ziemia jak ma kościół,rolnik ma ziemię,sklepowa ma sklep,nauczyciel ma szkołę niech każdy pracuje w swoim zawodzie .
Oho
Oho 08.12.2016, 19:22
Obrońca się znalazł a może sutanna cię kręci
zawiść?
zawiść? 08.12.2016, 19:00
A, czyli jednak to zawiść o jakieś hektary! Ludzie, lincz za 17 hektarów? Może to chodzi o to, że nie chciał sprzedać, albo co? Jakie to ciekawe. XXI wiek...
Rolnik
Rolnik 08.12.2016, 18:21
Jakie hektary kto im to dał.
A od udzielenia ślubu w Gardnie tysiaka wołał ! Od gościa
Młody kleryk
Młody kleryk 08.12.2016, 17:58
Ognisko jest rozpalone przez księdza w Gardnie, drugie będzie rozpalone w Radziszewie, a trzecie w Bielicach, a kuria nie myśli ugasić tego ognia.

Pozostałe