Dom ekologiczny – jak zmniejszyć ilość śmieci? 

  • 21.04.2017, 13:39 (aktualizacja 21.04.2017, 14:17)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dom ekologiczny – jak zmniejszyć ilość śmieci? Kompost z odpadów organicznych. Fot. materiały prasowe KERNAU
Zalegające śmieci to problem, na który skarżą się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Wraz z rozwojem gospodarczym powstaje ich coraz więcej, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia. Poza segregacją i recyklingiem na szeroką skalę, warto zacząć od własnego domu i skutecznie ograniczać ilość wytwarzanych śmieci. W jaki sposób możemy to robić samodzielnie?

Według statystyk każdy z nas produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci, z czego tylko niewielka część zostaje przetworzona i ponownie wykorzystana. Niewiele z nas wie, że zmniejszenie ilości domowych odpadów nie tylko pozytywnie wpływa na przyrodę, ale też pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Rób zakupy z głową

Dbałość o środowisko i własny portfel warto rozpocząć od codziennych czynności. – Wychodząc na zakupy, najlepiej zaopatrzyć się w płócienną torbę wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy z foliowych reklamówek, które nadal są oferowane przez większość sklepów. Wyeliminujmy też plastikowe naczynia i jednorazowe sztućce na rzecz tych tradycyjnych – mówi Kamila Pędlowska, ekspert ds. ekologii. Zmniejszyć ilość trafiających do kosza opakowań możemy również dokonując świadomych wyborów. – Przy zakupie świeżych owoców i warzyw odrzućmy te, które owinięte są w dodatkowe woreczki lub znajdują się na plastikowych tackach. Zwracajmy również uwagę na rodzaj opakowania, wybierajmy najlepiej te szklane lub wykonane z materiałów biodegradowalnych. Po zużyciu ich zawartości możemy ponownie je wykorzystać, np. do przechowywania kuchennych przypraw – dodaje ekspert ds. ekologii.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ekolog
Ekolog 22.04.2017, 19:24
Przywróćmy dawną higienę. Podobno kiedyś ludzie żyli w zgodzie z Bogiem po 1000 lat. Nawet jest o tym w Biblii. Oprzyjmy się na statystyce kościelnej bo ta z GUS, że żyjemy coraz dłużej to bzdury. Zacznijmy od wcierania resztek tłuszczu we włosy i skórę po każdym smażeniu i posiłku. I nasze ekologiczne warzywa podlewajmy naszymi ekstrementami.
Sylwia
Sylwia 21.04.2017, 14:27
Szukam wszędzie takiego kosza do segregacji śmieci w domu i nie mogę znaleźć w sklepie.
Kasia
Kasia 22.04.2017, 09:00
Kiedyś kupiłam w BRICO 4 nieduże ale wysokie. Wszystkie mieszczą się w szafce pod zlewem

Pozostałe