Wspomnienia o burmistrzu Gryfina Henryku Piłacie

  • 03.08.2017, 13:06 (aktualizacja 03.08.2017, 13:21)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wspomnienia o burmistrzu Gryfina Henryku Piłacie
Lubił gotować wnukom. Uwielbiał chodzić z pieskiem po mieście. W urzędzie częstował herbatą, którą sam zaparzał. Takich ciekawostek dowiemy się z artykułu sprzed 7 lat. Było to wtedy tuż po wygranych wyborach w 2010 r. Cztery lata później przegrał z tym samym kontrkandydatem. Kilka dni temu Henryk Piłat przegrał niezwykle trudną walkę z chorobą.

Fragment wywiadu Andrzeja Kordylasińskiego z Henrykiem Piłatem (Głos Szczeciński, grudzień 2010 r.)

- Ta ulica (Łużycka przyp. red.) to nie tylko problem gryfinian i tych co jeżdżą do elektrowni, ale i mieszkańcy południa powiatu - jadąc do Szczecina - przejeżdżają tą ulicą, a tam duże zaniedbania, np. związane z infrastrukturą...

- Oczywiście, że trzeba dokonać modernizacji tej trasy. Ale to zadanie dyrekcji dróg krajowych. W ciągu 3 lat znajdziemy jednak wspólnie rozwiązanie! Otwarcie trasy S3 nie odciążyło tego odcinka. Należy przede wszystkim zbudować obwodnicę! - Ale ulica Słoneczna nie bardzo się do tego nadaje! - Właśnie! Obwodnicę trzeba zbudować od strony Wełtynia przez Pniewo i dalej na Chojnę.

- No w Gryfinie nie brakuje zaniedbanych ulic...

- I dlatego w nie w miarę możliwości inwestujemy. W ramach tzw. schetynówek zbudujemy teraz ul. Jana Pawła II. Uzyskaliśmy na to dofinansowanie w wysokości 3 mln zł.

- Na różne inwestycje pan ze współpracownikami zdobyliście kilkadziesiąt milionów złotych, z czego część będzie inwestowana właśnie teraz.

- Bagatela 74 mln zł! W najbliższym czasie uzbroimy strefę przemysłową w Gardnie. Do kwietnia 2012 r. planujemy wybudować budynek komunalny na 48 mieszkań. Zakończymy też wkrótce budowę wind w gimnazjum i SP nr 1, gdzie są klasy integracyjne.

- A kiedy Gryfino przestanie się odwracać od Odry?

- W ciągu 2 lat wybudujemy nowe nabrzeże. Bulwar nadodrzański będzie zagospodarowywany.

- No i powstanie nowa zabudowa, czego obawiają się handlowcy z targowiska!

- Powinni założyć stowarzyszenie, bo z każdym z osobna nie dam rady rozmawiać. Część będzie mogła zostać na tym miejscu gdzie teraz. No, takiego handlu w takich warunkach już nie będzie. Rozważamy możliwość budowy hali targowej albo przy ul. Rapackiego, albo gdzie indziej. Mamy na to 3 lata.

- A kiedy powstanie porządny obiekt kultury, bo pełno w Gryfinie imprez na wysokim poziomie, a nie ma gdzie tej kultury konsumować?

- Mamy projekt domu kultury na nabrzeżu. Złożyliśmy właśnie wniosek do ministerstwa kultury na pół miliona złotych!

- Tuż przed wyborami otrzymał pan wsparcie Platformy Obywatelskiej i obietnicę 15-milionowej inwestycji przeciwpowodziowej.

- Minister Gawłowski zapewnił, że przeprowadzona zostanie inwestycja za15 mln zł i to w ciągu najbliższych 2 lat! Podwyższone zostaną m.in. wały między ulicami Bałtycką a Czechosłowacką.

- Ale inwestując, gmina jednocześnie trochę się zadłużyła. W kampanii porównywano niespełna dwumilionowe zadłużenie w 2002 r. z kilkunastomilionowym teraz...

- Tak nie można, bo wtedy były inne warunki finansowania. Teraz pojawiły się pieniądze unijne. Pozyskując je, trzeba mieć wkład własny. A wszystkie pożyczki mamy na preferencyjnych warunkach. I zapewniam, że żadna złotówka z kredytu nie została przejedzona, a wszystko poszło na inwestycje. Wskaźnik zadłużenia wynosi u nas 22 proc, to jest bezpieczny pułap, o połowę niższy niż w innych inwestujących miastach.

- A co z konfliktem w sprawie podatków z Dolnej Odry?

- Proszę o ciszę wokół tej sprawy! Spraw podatkowych nie załatwia się w świetle fleszy. Właśnie rozmawiałem z dyrektorem Janem Nowyszem i uzgodniliśmy, że sprawa ta zostanie definitywnie rozwiązana już w pierwszym półroczu przyszłego roku.

(…)

- W pierwszych słowach po ogłoszeniu wyników zapowiedział pan, że to pańska ostatnia kadencja...

 - Na 99 procent! Ten jeden procent zostawiam sobie w odwodzie. Trudno powiedzieć co ze zdrowiem i jakie będą oczekiwania wyborców po obecnej kadencji... Życie pokaże!

 

Cały wywiad tu:

http://www.gs24.pl/archiwum/art/5417754,rozmowa-z-henrykiem-pilatem-burmistrz-gryfina-poczestuje-i-to-nie-tylko-herbata,id,t.html

Ówczesny podpis pod zdjęciem:

Henryk Piłat urodził się w 1951 r. w Stargardzie. Na Politechnice Szczecińskiej uzyskał tytuł inżyniera budownictwa. Od 2002 r. burmistrz Miasta i Gminy Gryfino. Lubi łowić ryby nad jeziorami Wełtyńskim i Steklińskim. Widać go często relaksującego się i spacerującego z pieskiem ulicami Gryfina. I wtedy prowadzi rozmowy z mieszkańcami miasta

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (63)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

niestety
niestety 05.08.2017, 23:26
Powiedział: "życie pokaże". I życie pokazało, a w zasadzie śmierć.
smutny
smutny 05.08.2017, 12:00
Łza w oku się kręci...
enter
enter 05.08.2017, 11:05
Piłat to był człowiek dusza.
Smutny
Smutny 04.08.2017, 08:15
Pochylmy głowy przed Człowiekiem, który zmarł. Wyrazy współczucia dla Rodziny. Niech spoczywa w pokoju.
chłodnym okiem
chłodnym okiem 04.08.2017, 00:02
... [*]
Wiesława
Wiesława 03.08.2017, 23:16
Zawsze na cmentarzu mówił mi pierwszy dzień dobry i dlatego zawsze miał mój głos w wyborach bo co mnie tam interesują jakieś długi czy port pasażerski dla czterech statków i jednego wodolota? A teraz przyjdzie mi na pana Rafała głosować no bo na kogo niby?
wstyd!!!
wstyd!!! 03.08.2017, 23:47
Jak wam nie wstyd! Pan Piłat jeszcze nie jest pochowany a wy szukacie następnego do „grillowania”? Każdego, kto ośmiela się mieć inne zdanie będziecie traktować z taką bezwzględną pogardą? Myślicie, że pan Piłat TRZYKROTNIE wygrywał wybory, tylko dlatego, że „na cmentarzu pierwszy dzień dobry mówił”? To myślcie tak dalej. Jeśli to można nazwać myśleniem.
Wstyd jest mieć takich zwolenników. Po prostu wstyd!
Wiesława
Wiesława 04.08.2017, 00:14
No dlatego zawsze wygrywał w drugiej turze że właśnie mówił pierwszy dzień dobry.To chyba dobrze a nie wstyd? Inne to nie mówiły.Czemu ty mi piszesz w liczbie mnogiej jak komuniści że "wy"?
milczenie jest złotem..
milczenie jest złotem.. 04.08.2017, 07:42
Skoro wygrywał, to znaczy że ktoś inny przegrywał. Stosunek pana Piłata do przegranego widać choćby w tym wywiadzie. A ten, kto potem wygrał, dopiero po wielu latach załapał, żeby mówić dzień dobry? I dlatego raz mu się udało wygrać – zresztą W DRUGIEJ TURZE?
Czasem lepiej nic nie pisać, niż takie coś, co potwierdza wszystko o kulturze, szacunku itp...

Wiesława Dzisiaj, 00:14 No dlatego zawsze wygrywał w drugiej turze że właśnie mówił pierwszy dzień dobry.To chyba dobrze a nie wstyd? Inne to nie mówiły.Czemu ty mi piszesz w liczbie mnogiej jak komuniści że "wy"?
nagonka
nagonka 04.08.2017, 07:52
Nie kulturą wygrali ostatnie wybory, nie kulturą...
Józef T.
Józef T. 04.08.2017, 00:51
Kulturalny człowiek tym różni się od chama, że czasem musi się powstrzymać od odpowiedzi, mimo że chciałby i nawet powinien. Bardzo dobrze napisane - wstydu nie macie!
emkil
emkil 04.08.2017, 00:10
Jeszcze sami na siebie sprowdzą nieszczęście. Jak to móią wykrakają ( z tym Rafałem).
Rafał
Rafał 04.08.2017, 01:10
Radna Magdalena Chmura – Nycz - p. Burmistrz powiedział, że osoba będąca audytorem nie badała sprawy dotyczącej zakupu samochodu Peugeot 607. Chcę powiedzieć, że byłam na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, kiedy to p. Burmistrz informował, że dokumenty w sprawie zakupu samochodu zostały zbadane przez audytora i wszystko jest w porządku. Są to sprzeczne wypowiedzi p. Burmistrza w tej samej sprawie. Ponadto w dniu dzisiejszym dowiadujemy się, że nie ma w gminie audytora, bo zatrudniona osoba nie spełnia wymogów ustawowych, a przecież obowiązkiem gminy jest posiadanie audytora. Co dalej będzie z tą sprawą? Proszę o informację kim obecnie w urzędzie jest dotychczasowa audytor, w którym jest wydziale i czym się zajmuje?
Burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat - to prawda, że istnieje obowiązek zatrudnienia  w urzędzie audytora. Jeżeli jednak komuś nie powiódł się pierwszy egzamin, to należy mu dać szansę przystąpienia do drugiego egzaminu. Obecnie p. Szulc została przeniesiona do Wydziału Organizacyjnego jako główny specjalista.
Radna Magdalena Chmura – Nycz - jako radna czułabym się bezpieczniej, gdyby w gminie był audytor. Pani Szulc życzę jak najlepiej, ale powinniśmy pomyśleć o tym, aby ktoś się gminą opiekował.
pożegnanie
pożegnanie 04.08.2017, 01:49
To był dobry człowiek! I nie chciał szkodzić nikomu.
Fakty zamiast mitów
Fakty zamiast mitów 03.08.2017, 22:02
Heniek to wspaniały i miły człowiek. Wszyscy pamiętamy jak dzielnie uratował zagrożoną zamknięciem naszą elektrownię załatwiając z SAMYM PREZYDENTEM POLSKI na flisackich tratwach dostawy węgla brunatnego. Niestety podobnie jak powszechnie lubiany I sekretarz KC PZPR Edward Gierek miał beznadziejnych pomagierów i zastępców, a niemal cały BBS składał się z niemotów i nieudaczników
wstyd!!!
wstyd!!! 03.08.2017, 23:49
Pamiętamy "referendum atomowe", z którego śmiała się cała Polska - bo nikt nie chciał budować, a oni głosowali, czy chcą elektrownię.
To był fakt - nie mit.
I ja wiem, że wykształcenie nie takie, ale nie trzeba być energetykiem z wykształcenia, żeby wiedzieć, że Dolna Odra z węglem brunatnym nie po drodze!
Mity zamiast faktów
Mity zamiast faktów 03.08.2017, 22:36
Leczysz kompleksy? Uważaj, bo szef tym razem może nie wytrzymać!
kawa
kawa 03.08.2017, 20:22
Był przede wszystkim dla ludzi.
dekorator
dekorator 03.08.2017, 20:17
Obecna ekipa ćwierci tego nie zrobi!
wspomnieniowiec
wspomnieniowiec 03.08.2017, 19:39
jakie wspomnienia???????????? wywiad sprzed epoki. a gdzie są wspomnienia obecnych gryfinian????????????
do GG
do GG 03.08.2017, 20:15
Nie potrafisz czytać komentarzy Kamil?
cierpliwość
cierpliwość 03.08.2017, 19:42
Umarł dwa dni temu - jutro o 14 pogrzeb. Z kościoła. Czas na wspominanie będzie. I na pamięć o postawach innych...
Kisiel 10
Kisiel 10 03.08.2017, 19:31
Jeszcze numer ofiary na tacę , też z Wojtkiem . Byłeś MISTRZEM.
Kisiel 10
Kisiel 10 03.08.2017, 19:50
Dlaczego prostaku zaznaczyłeś na czerwono ? jak nie znasz tematu .
Kisiel 10
Kisiel 10 03.08.2017, 19:47
Dlaczego prostaku zaznaczyłeś na czerwono ? jak nie znasz tematu .
Kisiel 10
Kisiel 10 03.08.2017, 19:27
A ja znam kulisy wyścigu pływackiego Henia z Wojtkiem . Heniuś zawsze będę to opowiadał , ale tyko takim ZGRYWUSOM jak TY !!!!! Pamiętał o Tobie będę ZAWSZE .
Gryfinianin
Gryfinianin 03.08.2017, 19:24
Zawsze pierwszy się ukłonił i powiedział dzień dobry.
smutek i żal
smutek i żal 03.08.2017, 20:18
Co więcej, był taki dla wszystkich ludzi. Po prostu dobry człowiek!
Krysia
Krysia 03.08.2017, 19:29
Trafiłeś w czułe miejsce. Delfiny nawet kobietom się nie kłaniają a podawać im rękę na powitanie jeszcze się nie nauczyli. Wszystko przed nimi. Przed wyborami się nauczą.
nie mówię "żegnaj" - chciałbym "do zobaczenia"!!!
nie mówię "żegnaj" - chciałbym "do zobaczenia"!!! 03.08.2017, 17:46
Jak dzisiaj wybrzmiewa delikatność i kultura pana Henryka! Sprawa ulicy Słonecznej jako „obwodnicy Gryfina” to pomysł wspierany przez ówczesnego przegranego konkurenta i przewodniczącego rady miejskiej. Na łamach „Głosu Szczecińskiego” zwycięzca w wyborach delikatnie wyraża swoje zdanie, że to zły pomysł. Bez ataków personalnych, bez gadania – „a oni to chcą ten zły pomysł, pewnie niedojdy, łapownicy, ktoś dał w łapę itp”. Nie – delikatnie, bez wymieniania nazwisk na forum publicznym wyraża własne zdanie.
Gorzka kpina losu to fakt, że obecny burmistrz teraz podziela zdanie, że ulica Słoneczna jako obwodnica „nie bardzo się do tego nadaje”...
Do zobaczenia, panie Henryku Piłacie – Burmistrzu Zwykłych Ludzi!!!
Ola
Ola 03.08.2017, 19:01
Niebotyczna różnica klas jeśli chodzi o stosunek do innych ludzi!
cierpliwość
cierpliwość 03.08.2017, 19:44
O tak. Pan Burmistrz Piłat nie traktował wrogo nawet tych, którzy wrogo Jego traktowali! A ta wypowiedź, kiedy był zwycięzcą w wyborach też jest przykładem skromności i kultury!
Lokalny obserwator
Lokalny obserwator 03.08.2017, 17:07
To był dobry gospodarz. Wszyscy pamiętamy go ze spacerów po mieście. Szukał niedociągnięć, usterek, patrzył co poprawić, ulepszyć. Nikt już tego nie robi. Na narady to kierownicy nosili mapki żeby nadążyć za szefem i nie pomylić terenu. Wiedział co gminne, co wojewódzkie, co spółdzielcze, co prywatne bo żył swoim miastem i gminą.. Wiedział wszystko o infrastrukturze gminy. Awarię wtedy naprawiano w 24 godziny. Teraz wyłącza się drogi z ruchu na miesiące i nic się nie robi. Wybudował ponad 400 mieszkań w TBS, teraz nic. A objazd Słoneczną to chciał robić ówczesny przewodniczący rady. Teraz pora się wykazać. Uzbrojone okolice JP II to nowe miasto, w ciągu z Tarasem Południe wybudowanym za Długoborskiego to nowe Gryfino. Wczesny Długoborski to składowisko odpadów, oczyszczalnia ścieków, Laguna, Taras Południe, budownictwo TBS czy uważana wtedy za fanaberię ścieżka rowerowa.. Potem WD się pogubił poszedł w posły. Dzielnie przez pierwsze 8 lat sekundował mu jego zastępca Piłat. Piłat to JP II i gigantyczne zbrojenia terenów pod budownictwo jednorodzinne. Teraz to zarzucono. Nabrzeże, strefa w Gardnie ale pamiętał też o wsi. Oczywiście nie od razu Kraków zbudowano a on miał wizję tego miasta i gminy. M.in plany zagospodarowania Gryfina za torami od Górki Miłości po planowany nowy cmentarz. Ostatnie lata to jakby okres stagnacji. Wszystko wyhamowało. Nawet drogi w mieście buduje się bez parkingów (Pomorska) i chodników. A miało być tak dobrze. Wojtku, Heniu ! Dziękujemy wam za nasze Gryfino. Strefa gospodarcza w Gardnie oczko Henia jest szansą dla Gryfina na dziesięciolecia. Oby trzymać ten kurs.
Anna
Anna 03.08.2017, 17:22
Burmistrz Zwykłych Ludzi!!!
taka prawda
taka prawda 03.08.2017, 15:16
Dzięki decyzjom pana Burmistrza Piłata dzisiaj "reforma oświaty" jest mało bolesna, czego nie można powiedzieć o innych miastach. To dzięki temu, że zlikwidował moloch jedno gimnazjum w gminie i potworzył zespoły szkół, małe wiejskie szkoły przetrwały.
mądre decyzje dobrego gospodarza
mądre decyzje dobrego gospodarza 03.08.2017, 16:34
w czasie, kiedy nie było żadnych programów rządowych jak teraz w Gryfinie nie zlikwidowano przedszkoli, a nawet powstawały nowe w miejsce małych szkółek nie spełniających minimalnych warunków do ich prowadzenia (Kościuszki, Sprzymierzonych). Zresztą szkoły i nauczycieli przenoszono wówczas do większych szkół, które z powodu niżu nie miały problemów z przeludnieniem.
Można dyskutować nad poszczególnymi decyzjami - nie myli się ten, co nic nie robi (to nie była taktyka pana Piłata), ale kluczowe decyzje, jakie podjął na przykład w sprawie strefy, nabrzeża, siatki szkół - okazały się bardzo mądre!
Weltyn
Weltyn 03.08.2017, 14:53
Na ryby to biedak nie miał czasu
rt
rt 03.08.2017, 14:51
jaki by nie byl duzo zrobil dla naszego miasta i jego mieszkancow
obwodnica otwarta w 2016
obwodnica otwarta w 2016 03.08.2017, 15:45
A jeszcze wiecej nie zrobil :-(
2016
2016 03.08.2017, 16:13
cóż - w 2016 roku, faktycznie nie zrobił. Masz rację, niestety...
wielka smuta
wielka smuta 03.08.2017, 17:27
Nie zrobił ale publicznie zapraszał mieszkańców na jesień 2016 roku na otwarcie obwodnicy. No cóż - nikt nam tyle nie da ile lokalny polityk potrafi obiecać
kolega żółw
kolega żółw 04.08.2017, 00:05
Tyle, że od trzech lat jest ekipa powolna.
tak...
tak... 03.08.2017, 17:43
I dotyczy to wszystkich polityków. A im mniej kompetentny, tym więcej potrafi obiecać. W dużych sprawach i małych...

A co do obwodnicy, nie zapominajmy o tym, że to nie była inwestycja gminna. Jakby powiedział obecny "nie moja kompetencja". Tylko pan Burmistrz Piłat tak nie mówił, chodząc po mieście interesował się całym miastem a nie tylko terem należącym do gminy...
2017
2017 03.08.2017, 16:36
Ale jeszcze miesiąc temu obecny burmistrz narzekał, że mu poprzednik planów w szufladzie nie zostawił...
szkoda
szkoda 03.08.2017, 13:50
Można kogoś lubić lub nie lubić ale zawsze jak odchodzi człowiek tym bardziej znany , pozostaje żal i wspomnienia , ponad podziałami politycznymi i zdaniami odszedł człowiek , który wniósł dużo dobrego do życia naszego miasta Gryfina ..... ,, Świeć Panie nad jego duszą ''
Lokalny celebryta
Lokalny celebryta 03.08.2017, 15:46
Stalin i Adolf tez byli znani
do celebryty
do celebryty 03.08.2017, 16:14
To sobie znalazłeś wzorce - w Gruzji w Gori ich szukałeś? Metody te same...
Zlikwidowana SP4
Zlikwidowana SP4 03.08.2017, 14:38
O tak, tak. Bardzo duzo dobrego.... pamietamy :-(
taka prawda!
taka prawda! 03.08.2017, 15:18
Szkoła SP4 to ta, co była w przedszkolu? A kto, poza nauczycielami chciał żeby dzieci uczyły się w takich warunkach?
Przedszkole to co innego - ma inne potrzeby!
To była dobra decyzja, tym bardziej, że inne podstawówki nie były przeciążone!
xxx
xxx 03.08.2017, 19:12
Nauczycielom też średnio zależało, poszli do innych szkół , do lepszych warunków. Tak naprawdę to zależało tylko jednej osobie - "dyrektorce" !
mądra decyzja!
mądra decyzja! 03.08.2017, 16:41
Problem ze szkołą na Kościuszki był taki, że to bardziej dyrekcji ewentualnie nauczycielom chodziło o kameralne miejsce pracy. Bo w tym budyneczku, który w latach 80 był wybudowany jako PRZEDSZKOLE nie było ani warunków dla nastolatków ani przestrzeni!
Dzieci poszły do SP1 i 2, nauczyciele też. Ktoś stracił? Poza dyrektorami nikt. Kto zyskał? Dzieci normalną szkołę z salą gimnastyczną i boiskiem, rodzice i młodsze dzieci przedszkole w centrum miasta!
300 mln od ZEDO
300 mln od ZEDO 03.08.2017, 15:51
Tak. To ta szkola przy rozwalonej rybakowce i zrujnowanym targowısku mıejskım, do budynku ktorej przeniosl przedszkole z gnijacych barakow, bo przez 3 kadencje nie mial czasu na inwestycje w oswiacie. Kaczystowskie delfiny ogarnely temat w dwa lata
oświata!
oświata! 03.08.2017, 19:19
To dzięki decyzjom pana Piłata uratowano i szkoły wiejskie i teraz przy tej reformie nie ma aż takiego dramatu jak w innych miastach!
Gdyby nie rozbił jednego wielkiego gimnazjum na cztery, dzisiaj byłby problem!
zlituj się!
zlituj się! 03.08.2017, 16:17
Trzy lata im wystarczyło, żeby zrujnować rybakówkę? Jaki temat ogarnęły delfiny?
Budynek przy Kościuszki był budowany jako przedszkole, ma otoczenie dla przedszkola a nie szkoły. Bardzo dobra decyzja, że tam zrobiono przedszkole a nie kadłubową szkołę!
Barry
Barry 03.08.2017, 14:46
A gdzie w wywiadzie masz mowę o szkołach¿? Czy wy wreszcie zrozumiecie, że nie możecie wciąż narzekać na poprzednika i musicie wykazać się własnymi osiągnięciami?!
szkoda
szkoda 03.08.2017, 13:50
Pożegnajmy byłego Burmistrza z godnością ... Będziemy
Zlikwidowana SP4