Jedne inwestycje kończą, a inne zaczynają

  • 21.09.2017, 16:08
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jedne inwestycje kończą, a inne zaczynają
Banie inwestycjami stoją. Gmina właśnie zakończyła przebudowę drogi na odcinku Piaseczno-Dłużyna. Pozyskała także wsparcie na termomodernizację pięciu budynków użyteczności publicznej. Z udziałem wicemarszałka województwa Jarosława Rzepy odbędzie się wkrótce otwarcie nowej infrastruktury dla kierowców oraz podpisanie umowy związanej z inwestycjami w gospodarkę niskoemisyjną.

Oba przedsięwzięcia, które kosztowały gminę Banie prawie 4,3 mln zł, uzyskały finansową pomoc Urzędu Marszałkowskiego. To w sumie ponad 2 mln zł. Przebudowa drogi otrzymała z budżetu województwa blisko 400 tys. zł, a termomodernizacja będzie wsparta funduszami unijnymi w kwocie ponad 1,7 mln zł.

Planowana do września 2020 roku modernizacja energetyczna obejmie budynki Urzędu Gminy i przedszkola w Baniach oraz świetlice wiejskie w Piasecznie, Baniewicach oraz Swobnicy. Za ponad 2,1 mln zł wymieniona zostanie w nich instalacja centralnego ogrzewania, pompy ciepła i drzwi. Ponadto zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które zmniejszą energochłonność budynków, a także pozwolą na oszczędności w gminnym budżecie związanym m.in. z opłatami za ciepło czy wodę. Projekt wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.5 „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej”.

Z kolei zmodernizowany odcinek drogi Piaseczno-Dłużyna to ponad 3 km nowej infrastruktury. Lepsza jest przede wszystkim nawierzchnia, Jezdnia, tłuczona z kruszywa bazaltowego, ma szerokość 5 metrów. Posiada także 10 zjazdów na okoliczne pola, a wzdłuż niej posadzono 150 drzew. Koszt przebudowy trasy wyniósł ponad 2 mln zł. Marszałkowskie dofinansowanie inwestycji pochodziło z opłat, które samorząd województwa otrzymuje z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

F&$
F&$ 21.09.2017, 18:52
Jakoś inne ościenne Gminy potrafią realizować program OZE a u nas jak zwykle kropla w morzu potrzeb. Czy naprawdę jest się czym chwalić czy to raczej przykrywką, żeby nie było, że niby nic nie zrobione.
gacek
gacek 21.09.2017, 18:38
A wejście do Urzędu zrobione?
słonce
słonce 21.09.2017, 16:46
No własnie pozyskiwanie energii ze słońca ,to też dobre pieniądze z zewnątrz
Maria
Maria 21.09.2017, 16:29
Dobry gospodarz pozyskuje pieniądze z zewnątrz.

Pozostałe