Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 14:04
Reklama
News will be here
Reklama

Strażacka współpraca nie zna granic

Polsko-niemiecki festyn i zawody sportowo-pożarnicze. To i dużo więcej wydarzeń czekać będzie na uczestników transgranicznego projektu z powiatów gryfińskiego oraz Vorpommern-Greifswald. Wszystko dzięki pozyskanemu przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żelewie dofinansowaniu w ramach programu INTERREG.
Strażacka współpraca nie zna granic

Przedmiotem projektu jest transgraniczna współpraca strażaków-ochotników z Polski i Niemiec. Celem działań jest kontynuacja współpracy polskich strażaków z terenu powiatu gryfińskiego i niemieckich z powiatu Vorpommern-Greifswald. Wszyscy uczestnicy inicjatywy pochodzą z obszaru wsparcia Euroregionu Pomerania.

- W ramach pozyskanego dofinansowania zaplanowano dwa główne wydarzenia - tłumaczy komendant gminny OSP Dariusz Olszewski. - To z jednej strony forma szkolenia, sprawdzenia swoich umiejętności, ale także zabawa - dodał.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się w Kołbaczu już 18 maja 2018 roku. To festyn polsko-niemiecki i uroczysty apel, który przeprowadzony zostanie zgodnie z ceremoniałem pożarniczym. W trakcie apelu strażacy otrzymają odznaczenia, listy pochwalne oraz nagrody za służbę w ochronie przeciwpożarowej. Po apelu zaplanowano piknik strażacki połączony z prezentacją sprzętu gaśniczego. Festyn będzie doskonałą formą integracji ratowników, mieszkańców oraz zaproszonych gości.

- W pikniku uczestniczyć będzie ze strony polskiej prawie 150 strażaków ochotników, w tym cztery jednostki OSP z terenu naszej gminy: Stare Czarnowo, Kołbacz, Żelewo i Żelisławiec. Ze strony niemieckiej do Kołbacza przyjedzie 50 osób z terenu powiatu Vorpommern-Greifswald: Freiwillige Feuerwehr Schwedt/Oder - wyjaśnia szef OSP w Żelewie Stefan Małyszczycki.

Z kolei 30 czerwca br. zaplanowano zawody sportowo-pożarnicze. Miejscem zmagań będzie Kołbacz. Strażacy zmierzą się w ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej 7 x 50 m. Na najlepszych czekają puchary. W zawodach ze strony polskiej spodziewany jest udział 125 osób z terenu powiatu gryfińskiego, w tym OSP: Stare Czarnowo, Kołbacz, Żelewo, Żelislawiec, Chwarstnica, Gryfino, Radziszewo, Sobieradz, Wełtyń, Banie, Dłusko Gryfińskie, Widuchowa, Krzywin, Ognica i Śmierdnica. Natomiast ze strony niemieckiej 45 osób z terenu powiatu Vorpommern-Greifswald: Freiwillige Feuerwehr Schwedt/Oder.

Projekt dofinansowany został kwotą ponad 12 tys. euro. Wsparcie przyznała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania. Gmina Stare Czarnowo zabezpieczyła zaś żelewskiej OSP wkład własny. To w sumie prawie 2 tys. euro.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytkaTreść komentarza: po wpisach widze ze jestesmy chorym narodem - powoli zblizamy sie do hitlera , tylko czysta rasa - zadnych chorobData dodania komentarza: 26.04.2024, 13:59Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacjaAutor komentarza: DylTreść komentarza: kiecmanów przyjmują, więc dlaczego nie innych, naznaczonych z woli Boga preferencjami seksualnymi i wadami genetycznymi odbiegających od ogólnie przyjętych norm ? Oni sami takiego życia sobie nie wybrali.Co niektóre osoby trans zapisały się na kartach historii. Generał Pułaski był kobietą – odkrycie dokonane na podstawie wieloletnich badań szkieletu gen. Kazimierza Pułaskiego, oraz porównaniu jego DNA z rodziną bohatera Polski i USA. Choć z drugiej strony nie wiadomo, co gorsze dla patriotycznej wrażliwości POPiS: przyznanie, że Pułaski był transpłciowy, czy że był gejem, co sugeruje fakt, że przez lata związany był ze swoim towarzyszem broni Kazimierzem Stanisławem Kozłowskim, z którym spisali wspólny testament, nazywając siebie „braćmi” i nawzajem czyniąc się swoimi jedynymi spadkobiercami. Jesssu! gender w katolickim narodzie ?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:30Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacjaAutor komentarza: ciota ministra z akacyjnej ha ha ahTreść komentarza: zapomniałem o długoborskim ha ha ah sprawdzony towarzysz ha ha ahData dodania komentarza: 26.04.2024, 13:15Źródło komentarza: Wygrali wybory. Wiceburmistrz odchodzi do innej gminyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Na Vice od inwestycji tylko nadaje się MuchaData dodania komentarza: 26.04.2024, 13:13Źródło komentarza: Kto będzie rządził w Gryfinie? Zastępcy Sawaryna
ReklamaMrówka
Reklama