Wsparcie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

  • 03.06.2018, 18:03 (aktualizacja 03.06.2018, 19:09)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wsparcie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Cedyni z nowym proporcem.
To oni wkrótce dołączą do Ochotniczych Straży Pożarnych i będą ratować życie czy chronić mienie. Mowa tu o członkach zachodniopomorskich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którzy z pomocą wsparcia z budżetu województwa zachodniopomorskiego, w wysokości 300 tys. zł, będą przygotowywać się do pracy w charakterze ratownika-wolontariusza w strukturach OSP. Umowę z przedstawicielami Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Zachodniopomorskiego podpisali 30 maja br. w Szczecinie marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Jednostki OSP są zazwyczaj pierwsze na miejscu zdarzenia, z oddaniem i poświęceniem niosą pomoc potrzebującym. Przekazane im wsparcie pozwoli przygotować przyszłe kadry już wśród tych najmłodszych wolontariuszy, zrzeszonych w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.

- Mamy najsilniejsze w Europie straże ochotnicze, które stanowią duże wsparcie dla państwowej straży pożarnej. Poza kwestią bezpieczeństwa dostrzegamy także inny aspekt, którym jest wychowanie młodzieży, zabezpieczanie ich czasu i zachęcanie do wolontariatu - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego działają 244 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które zrzeszają 3100 członków.

- Młodzież ważna jest przy większości idei, także i tu w pożarnictwie. Nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że w przyszłości zabraknie nam tych ochotników, którzy dbają o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – dodał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Konkursowe środki, w wysokości 300 tys. zł, zostaną przeznaczone na konferencje, szkolenia, zakup sprzętu i umundurowania dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa zachodniopomorskiego.

- Młode osoby są dobrym zapleczem ratowników, w najbliższym czasie to oni będą przejmować zadania w naszych jednostkach. Dla członków OSP ważne jest to, aby być na miejscu zdarzenia maksymalnie do 15 minut. Kilkanaście lat temu udało się osiągać ten czas w przypadku 60% zdarzeń, obecnie jest to już 90% – informował prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Marek Kowalski.

Opiekunowie MDP, reprezentujący poszczególne oddziały powiatowe, wezmą udział w konferencji szkoleniowej prezentującej, m.in. strategie rozwoju OSP, organizacje i funkcjonowanie MDP czy też wolontariat jako podstawową formę działalności tych drużyn. Niemal we wszystkich powiatach województwa zostaną również przeprowadzone szkolenia dla członków MDP z zakresu udzielania pomocy medycznej oraz przygotowania ich do funkcjonowania jako wolontariusz-ratownik w społecznościach lokalnych. Dotacja umożliwi również zakup umundurowania i wyposażenia dla minimum 180 ratowników-wolontariuszy, członków MDP oraz torów przeszkód na potrzeby zawodów Ochotniczych Straży Pożarniczych.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP to laureat konkursu z zakresu aktywizacji OSP, przeprowadzonego przez Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego WZ.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kod
kod 03.06.2018, 19:37
znowu hymny pochwalne dla kodziarzy
janek
janek 04.06.2018, 23:49
OSP to nie kodziarze

Pozostałe