Społecznik 03.06.2019 - 03.07.2019
Społecznik 03.06.2019 - 03.07.2019
Społecznik 03.06.2019 - 03.07.2019

Pół miliarda zł na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

  • 24.07.2018, 14:45
  • ZUW Szczecin
Pół miliarda zł na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej ZUW Uroczyste podpisanie w ZUW. Zyska na tym m.in. gmina gryfino. Na linii Szczecin Główny zmienią się perony na stacji Gryfino, Daleszewo Gryfińskie oraz na przystanku Czepino.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś w ZUW umowy z wykonawcą na pół mld zł na modernizację linii w obrębie aglomeracji szczecińskiej. Projekty z Krajowego Programu Kolejowego ułatwią integrację kolei z innymi środkami transportu. Dzięki przebudowie stacji i przystanków oraz nowym przystankom zwiększy się komfort podróżowania. Będzie wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

W uroczystości podpisania umowy w ZUW, której gospodarzem był wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, europoseł Czesław Hoc, posłowie: Artur Szałabawka, Michal Jach i Krzysztof Zaremba oraz zastępca prezydenta Miasta Szczecin Marcin Pawlicki i Roman Walaszkowski, dyrektor Szczecińskiego Obszaru Meropolitalnego.

- W imieniu wszystkich mieszkańców naszego województwa dziękuję za projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i możliwość jego realizacji – mówił przy powitaniu gości Tomasz Hinc wojewoda zachodniopomorski – To nie tylko perspektywa wygodnej i szybkiej podróży mieszkańców regionu i turystów, to także ogromna szansa na rozwój Pomorza Zachodniego


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś (24 lipca) umowy za 503 mln zł na modernizację linii na terenie aglomeracji szczecińskiej. Prace będą prowadzone na odcinku linii kolejowej Stargard – Szczecin Główny (nr 351), linii Gryfino – Szczecin Główny (nr 273), Szczecin Dąbie - Goleniów (nr 401) oraz na odcinku Szczecin Główny – Police (nr 406). Dobrze przygotowane trasy kolejowe, wyposażone w nowoczesne urządzenia sterowania, ułatwią mieszańcom regionu codzienne podróże m.in. do szkół i pracy. Pasażerowie szybko, wygodnie i bezpiecznie dojadą do celu, gdyż będą dogodne węzły przesiadkowe, łączące kolej z innymi środkami transportu.


- Rząd Prawa i Sprawiedliwości otwiera Pomorze Zachodnie w wymiarze infrastrukturalnym na Polskę – podkreślał obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński – Realizujemy tym samym nasze obietnice wyborcze.

- Naszym celem jest kolej bezpieczna, przewidywalna i komfortowa – dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk – W całym województwie zachodniopomorskim realizujemy inwestycje kolejowe za 5,6 mld zł.
Komfortowe przystanki i więcej pociągów

Projekt obejmuje modernizację linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin – Police wraz z budową nowych przystanków: Szczecin Ku Słońcu, Szczecin Arkońska, Szczecin nad Odrą oraz Police Piłsudskiego. Na jednotorowym szlaku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn zostanie dobudowany drugi tor, co wpłynie na skrócenie czasu podróży oraz zapewni płynny przejazd większej liczby pociągów. Obecnie składy kursują tylko po jednym torze, co ogranicza liczbę pociągów - przepustowość trasy.
Większy komfort pasażerów zapewni przebudowa stacji i przystanków kolejowych. Objęte projektem obiekty zostaną wyposażone w monitoring, ławki, wiaty i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Na linii Gryfino – Szczecin Główny zmienią się perony na stacji Gryfino, Daleszewo Gryfińskie, Szczecin Podjuchy i na przystanku Czepino.

Zmodernizowane zostanie przejście podziemne na stacji Gryfino oraz wybudowane nowe przejścia na linii Szczecin Główny – Police - na stacjach i przystankach: Szczecin Dąbie, Szczecin Dunikowo, Szczecin Niebuszewo, Szczecin Drzetowo, Szczecin Podjuchy. Kładki nad linią tramwajową przy przystanku Szczecin Zdroje zapewnią wygodne dojście do peronów.
Będą nowe przystanki: Szczecin Dunikowo i Szczecin Trzebusz w pobliżu Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Szczecin Żydowce, Szczecin Łasztownia, Szczecin Ku Słońcu, Szczecin Arkońska i Szczecin Nad Odrą. Poza Szczecinem będą wybudowane przystanki Police Piłsudskiego oraz Goleniów Park przy Goleniowskim Parku Przemysłowym.
Bezpieczne podróże do szkoły i pracy

Na liniach kolejowych objętych projektem poprawi się przepustowość, gdyż zostaną zmodernizowane mosty, wiadukty, przepusty. PLK zwiększą również poziom bezpieczeństwa dzięki budowie nowoczesnego lokalnego centrum sterowania i wymianie urządzeń. Dodatkowe zabezpieczenia i monitoring będą na przejazdach kolejowo-drogowych.

Wartość podpisanych umów:
Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351:
Zadanie A pn. Modernizacja linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin Główny – Police” o wartości 390 mln zł netto.
Zadanie B pn.” Modernizacja Wybranej Infrastruktury Pasażerskiej na liniach kolejowych nr 273, 351 oraz 401” o wartości 112 mln zł netto.
Inwestycja są finansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowane lata realizacji inwestycji 2018- 2022.

ZUW Szczecin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (53)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Schutzengel
Schutzengel 28.07.2018, 21:42
Pokazują piękne wizualizacje nowych dworców i parkingów w Szczecinie , Policach, Stargardzie, a w Gryfinie mają być tylko wyremontowane dwa perony choć jest ich trzy ? Nie jest prawdą, że projekt został zatwierdzony już dawno do realizacji, bo linia do Polic została ubogacona o dodatkowe projekty, zapewne kosztem Gryfina, na które przyznano minimalne środki w stosunku do innych miast. Ktoś tego nie pilnował, nie pilnuje, nie stawia protestów. Skoro w innych miastach do projektu wliczono koszty kładek nad torami, przejść podziemnych pod torami, instalację wind, remont toalet a nawet całych stacji, nie wspominając o budowie parkingów typu Park and ride, to dlaczego Gryfino potraktowano po macoszemu i tak niesprawiedliwie ?
Kolejarz II
Kolejarz II 24.07.2018, 23:50
Wyremontują w Gryfinie dwa perony ? Hi, hi, hi, hi, hi !!! Za pól miliarda ? Przecież Seweryn jest we władzach tego stowarzyszenia. Co on nic nie chwyta ? Nic nie robi dla Gryfina ?
Odpowiedzialni osobiście za ochłap dla Gryfina.
Odpowiedzialni osobiście za ochłap dla Gryfina. 24.07.2018, 23:42
To Miler jest odpowiedzialny za SKM i za to bierze ekstra pieniądze w urzędzie.. A Sawaryn zarządza w Stowarzyszeniu SOM. Jest jednym z pięciu członków zarządu. To on podejmował decyzje w 2016 roku kiedy aktualizowano studium uwarunkowań i kiedy wypadło szereg inwestycji na terenie naszej gminy. Uważam , ze jest odpowiedzialny osobiście. Wszystko znajdziecie na stronach SOM>. Potrzeba dociekliwości i cierpliwości.
Dwa remontowane perony dla Gryfina i toi toika to ochlap i pośmiewisko wobec założeń z 2013r.
mieszkaniec
mieszkaniec 24.07.2018, 21:07
Brawo gmina Gryfino ! Kolejna pozytywna informacja.
Kolejarz
Kolejarz 24.07.2018, 22:59
W ramach 500 milionów zmodernizują w Gryfinie dwa perony. A może ubikację uruchomią ? Choć na zmodernizowanym peronie taka toi toika to ewenement na całą Europę.

Gryfino dostało ochłap.
a co z trzecim peronem? Zaorzą?
a co z trzecim peronem? Zaorzą? 24.07.2018, 23:43
Dwa perony? Ale w Gryfinie są trzy! I liczba peronów, szczególnie tych dla pociągów oczekujących jest ważnym wyznacznikiem częstotliwości kursów! Drugi peron to przelotowy dla pociągów towarowych i dalekobieżnych...
Tragedia te nasze niemoty. Spadajcie.
Tragedia te nasze niemoty. Spadajcie. 24.07.2018, 23:52
Zaorzą bo to rozwój jak widać.
Gryfiniak od Krzystka.
Gryfiniak od Krzystka. 24.07.2018, 17:53
Sawaryn i Miler zawalili W ramach SKM renowacje przystanku kolejowego Dolna Odra oraz nowego przystanku Osiedle Południe. Osiedle Południe miało być wyposażone w kładkę nad torami i skomunikowane z ulica Armii Krajowej. Te punkty są jeszcze w dokumentach podpisywanych przez Piłata. Tak naprawdę zginęły dopiero w tym roku. Przypomnę, że Sawaryn jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Należy do najwyższych władz stowarzyszenia i to on decyduje i to od bodajże 2014 roku. Wydaje się, że to ich nic nie interesuje. Bo na dworcu w Gryfinie za tej kadencji zlikwidowano nawet ubikacje. To skandal. Rezygnacja z tych dwóch przystanków nastąpiła w bieżącym roku.
Urzędniczka też zeSzczecina.
Urzędniczka też zeSzczecina. 24.07.2018, 18:05
I nie tylko to. W ramach SOM jest tego mnóstwo. Aż się wierzyć nie chce, że Seweryn jest członkiem zarządu tego stowarzyszenia prawie od czterech lat.
Prawdy nie zakrzyczysz!
Prawdy nie zakrzyczysz! 24.07.2018, 18:04
Drogi ułomny intelektualnie maciusiu nie musisz aż tak ordynarnie kłamać i z wścieklizną na ryju atakować, bo nawet pan Brudziński z PISu doskonale wie że kompletny projekt SKMki został wykonany w 2013 roku - a więc wówczas gdy to właśnie twój kwiczący ryj był za to odpowiedzialny.

Co każdy skorumPOwany i zapijaczony leming może sobie sprawdzić choćby tutaj - https://pl.wikipedia.org/wiki/…
Kolejarz urzędas.
Kolejarz urzędas. 24.07.2018, 23:13
Nucz się czytać !!!! "W roku 2016 Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przystąpiło do aktualizacji Studium wykonalności SKM celem dostosowania dokumentacji przedprojektowej na potrzeby złożenia wniosku o dofinansowanie dla projektu w konkursie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Stowarzyszenie SOM zostało koordynatorem działań, natomiast chęć przystąpienia do realizacji projektu wyraziły Województwo zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Stargard, Gmina Goleniów, Gmina Gryfino, Gmina Kobylanka, Gmina Police, Gmina Stargard oraz zarządca infrastruktury kolejowej - Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Formalna wola współpracy zostanie potwierdzona podpisaniem umowy partnerstwa[8]. Zaktualizowane studium wykonalności zakłada uruchomienie przewozów na sieci kolei metropolitalnej w 2022 roku."

I to by było na tyle. Wtedy wypadło kilkanaście istotnych pozycji dla Gryfina. To znaczy wtedy kiedy członkiem zarządu Stowarzyszenia SOM jest Mieczysław Sawaryn. Przecież śp. Heniu Piłat nie żył. To Sawaryn rozdaje karty. No chyba, że tam też nie bywa.
Łowca komuchów z BBSu
Łowca komuchów z BBSu 24.07.2018, 23:55
Aktualizacja studium wykonalności dotyczyła wykonalności projektu jaki zrobiliście w 2013. To chyba oczywiste maciusiu że nie robiliśmy nowego projektu lecz wycenialiśmy ten wasz istniejący wizjonerski gniot.
"nawet pawełek nie byłby tak głupi jak tomuś"
"nawet pawełek nie byłby tak głupi jak tomuś" 24.07.2018, 18:28
Jaki goebbelsik taki jego hitlerek. "nawet pan Brudziński"? A co to dla ciebie wzorzec głupoty? Minister SWiA?

A skorumpowany dogadywaczu - przejrzyj dokumenty i za bierzesz forsę dodatkową do swojej pensji...
"nawet pan Brudziński wie"
"nawet pan Brudziński wie" 24.07.2018, 20:25
Pan minister Brudziński - to chyba on zablokował tercetowi złoty interes kadencji - zwiększenie granic miasta i włączenie hektarów pól?
To dlatego nie jest ulubieńcem tercetu...
namaciuś nie jest aż taki maciusiowaty
namaciuś nie jest aż taki maciusiowaty 24.07.2018, 18:42
Do budy obleśny ryju i zaPOmnij o korycie bo utraciłeś je z własnej chciwości i głupoty
:)
:) 24.07.2018, 20:21
"do budy" - piękna dyskusja tercetu. Nic dziwnego że spec od kontaktów uciekł i zmienił adres, żeby go nie znaleźli...
Łowca komuchów z BBSu
Łowca komuchów z BBSu 24.07.2018, 23:56
No patrz - ledwo uciekł i już kontrakt na halę sam się załatwił :-)
lowca jełopów z GISu
lowca jełopów z GISu 25.07.2018, 01:40
od KONTAKTÓW nie mogli znaleźć, nie kontraktów, dysortografiku. Chociaż tego od konTRaktów zdaje się też szukają...
Trzymam kciuki!
Trzymam kciuki! 24.07.2018, 16:20
Brawo panie burmistrzu! Teraz czas aby dopilnować interesów miasta i mieszkańców podczas realizacji tej inwestycji.

Nie zawalcie sprawy tak jak to zrobili skorumPOwani POprzednicy olewając budowę przystanków SKMki na Osiedlu Południe i przy elektrowni.
...bo odgryzą:)
...bo odgryzą:) 24.07.2018, 18:03
Sawaryn, Miler i Nikityński są STO RAZY BARDZIEJ *** OD POPRZEDNIKÓW - fake newsiarzu!
 
hmmm
hmmm 25.07.2018, 09:03
Administratorze - dlaczego stwierdzenie, że Sawaryn jest skorumpowany 100 razy bardziej niż poprzednicy pan wykropkowuje?
Przecież to zgodnie z wyrokami sądowymi PRAWDA!
gryzą leminga
gryzą leminga 24.07.2018, 18:11
a tamta ekipa była 200 razy bardziej skorumPOwana gnido wyjąca z żalu za utraconym korytem
hmmm
hmmm 25.07.2018, 09:04
To na ile skorumpowałeś TĘ ekipę, że jest "tylko" 200 razy mniej skorumpowana? Tamtej dawałeś więcej? Ile?
200 razy ale od kogo?
200 razy ale od kogo? 24.07.2018, 18:29
Kto nazywa władzę w mieście "korytem"... - musi dobrze znać charakter Sawaryna, Nikitińskiego i Milera....
gryzą leminga
gryzą leminga 24.07.2018, 18:44
wystarczy że znam dobrze ciebie i twój obleśny ***owaty ryj
:)
:) 24.07.2018, 20:08
Przestań wpatrywać się w lustro, przestaniesz nazywać władzę w mieście korytem:)
:-)
:-) 24.07.2018, 20:24
Przestań wszystkich POuczać kwiczący żałośnie koryciarzu
Ta ekipa jest całkowicie skompromitowana i ciągle zapomina, że to już…
Ta ekipa jest całkowicie skompromitowana i ciągle zapomina, że to już 4 lata 24.07.2018, 17:59
Przecież Seweryn jest we władzach SOM. Jeżeli z czegoś zrezygnował to osobiście. A jest tam bodajże od 2014r. To jeden z pięciu członków zarządu SOM. W SOM jesteśmy tylko dzięki śp. Henrykowi Piłatowi. Opozycja wtedy ostro protestowała. A co wtedy pisał Miler ?! Niech przypomni !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tamta zapijaczona ekipa jeszcze jest odjechana od rzeczywistości
Tamta zapijaczona ekipa jeszcze jest odjechana od rzeczywistości 24.07.2018, 18:13
Miler pisał wtedy że zawaliliście projekt SKM i pierdzielicie bujdy o budowie bocznicy kolejowej do Gardna bo od kilka lat nie macie żadnych efektów w POzyskaniu inwestorów
hmmm
hmmm 25.07.2018, 09:05
Cóż, narkotyki to straszna rzecz dla mózgu...
Ania
Ania 24.07.2018, 23:18
To chyba jakiś pijany pisze. Trzeźwy jesteś gupku.
hmmm
hmmm 25.07.2018, 09:06
raczej naćpany...
do ćpuna co żyje w 2014 roku
do ćpuna co żyje w 2014 roku 24.07.2018, 18:31
Ile wziął Miler forsy poza pensją wiceburmistrza za prace przy SOM?
dwie bańki za Lidla
dwie bańki za Lidla 24.07.2018, 18:45
Ile wziął Szabałkin forsy poza pensją wiceburmistrza za brak pracy przy czym kolwiek?
do ćpuna co żyje w 2014 roku
do ćpuna co żyje w 2014 roku 24.07.2018, 20:01
działeczkę za lidlem? A nie, to nie ten...
łowca idiotów
łowca idiotów 24.07.2018, 16:44
Gdyby debilu powyżej ci poprzednicy, których tak nie nawidzisz nie przystąpili do projektu, nie przygotowali dokumentów ,to zobaczyłbyś teraz inwestycję w Gryfinie jak *** niebo.
Nemezis
Nemezis 24.07.2018, 18:07
SKMka nie mogłaby powstać bez Gryfina , tak samo jak nie powstałaby bez Polic czy Goleniowa.

To zakichanym obowiązkiem skorumPOwanych POprzedników było dbanie o zakres i użyteczność powstającego projektu. W pijanym widzie wizjoner bełkotał o bocznicy kolejowej do Gardna ale opracowanie przystanku przy ZEDO i na Południu przekraczało znaczaco znikome możliwości intelektualne tamtej POronionej ekipy
Pola w Szczawnie nie będą miastem.
Pola w Szczawnie nie będą miastem. 24.07.2018, 23:33
I to wszystko było w studium wykonalności w 2013r. Dopiero w 2016 roku, kiedy członkiem zarządu Stowarzyszenia SOM jest Mieczysław Sawaryn następuje aktualizacja studium i wypadają przystanki Dolna Odra I Osiedle Południe, linia do Gardna i wiele innych korzystnych dla Gryfina inwestycji. Śp. Henryk Piłat nie jest już burmistrzem. Nie żyje. Rządzi i w Gminie i w SOM i to od dobrych dwóch lat Sawaryn. Nie wiem czy bywa na posiedzeniach zarządu ale Gryfino traci inwestycję za inwestycją. Jest też we władzach PGE co można dostrzec po inwestycjach w Dojnej Odrze. Czyli NIC.
P.s. Likwidują toalety na dworcu i stawiają toi toikę. Idziemy w XXI wiek.
kim jest Nemezis?
kim jest Nemezis? 24.07.2018, 18:35
Nemezis - lubisz pośmiać się ze składanych dokumentów na konkursy ogłaszane w gminie? TY ZAĆPANY DEBILU PEŁEN KORUPCJI I NIENAWIŚCI?

Szczyt obelg rzucanych na zmarłego burmistrza Piłata!

A od 2014 co zrobiłeś ćpunowaty psycholu?

Nemezis Dzisiaj, 18:07

To zakichanym obowiązkiem skorumPOwanych POprzedników było dbanie o zakres i użyteczność powstającego projektu. W pijanym widzie wizjoner bełkotał o bocznicy kolejowej do Gardna ale opracowanie przystanku przy ZEDO i na Południu przekraczało znaczaco znikome możliwości intelektualne tamtej Poronionej ekipy
podnóżek Mietka
podnóżek Mietka 24.07.2018, 18:40
Nemezis to ograniczony urzędnik.
łowca idiotów
łowca idiotów 24.07.2018, 17:21
dlaczego wykropkowało nazwę gatunku zwierzęcego świnka, tak napiszę, bo znów wykropkuje.
Ordnung
Ordnung 24.07.2018, 18:42
do łowca idiotów: pewno po to abyście się od idiotów i świń nie wyzywali.
czytelnik
czytelnik 24.07.2018, 19:27
Czy nazwa gatunku jest wyzwiskiem?
pesymista
pesymista 24.07.2018, 16:25
Oby nie tak jak przez ostatnie 4 lata.
Lokis
Lokis 24.07.2018, 15:43
POprzednicy tylko kradli i gadali - teraz czas najwyższy na konkretne działania
kobalt
kobalt 24.07.2018, 16:25
A teraz się coś zmieniło? Co?
fake
fake 24.07.2018, 18:04
kradną, gadają tylko 100 razy bardziej...

Lokis Dzisiaj, 15:43 Poprzednicy tylko kradli i gadali
Prawdy nie zakrzyczysz!
Prawdy nie zakrzyczysz! 24.07.2018, 18:15
Luzuj majty maciusiu bo na gryfińskiej ziemi nie ma większego złodzieja od ciebie
...
... 24.07.2018, 18:37
goebbelsiku, ty wzorze uczciwości - "majty" tobie w głowie? Dogadałeś kolejny konkurs i przetarg?
?
? 24.07.2018, 18:48
zostało ci wykropkowańcu obleśny jeszcze coś z tamtych łapówek czy musisz żebrać u starej o piątaka na jabola?
:)
:) 24.07.2018, 20:05
Ach, ty zbierasz łapówki, żeby "u starej" nie żebrać? Upchaj ją na dyrektorskim stołku, to może cię zatrudni - w "obiektywnym konkursie", oczywiście...
gryfiniak
gryfiniak 24.07.2018, 15:17
To bardzo dobra wiadomość dla całego regionu!

Pozostałe