Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Trasa rowerowa, która połączy nas ze Szczecinem

  • 04.10.2018, 19:12 (aktualizacja 04.10.2018, 20:15)
  • dost.
Trasa rowerowa, która połączy nas ze Szczecinem
Nie chodzi o administracyjne połączenie, a o połączenie rowerowe. 9-kilometrowa trasa ma być gotowa za dwa lata. Nowa infrastruktura stanie się atrakcją turystyczną oraz pozwoli na dotarcie przez mieszkańców i turystów w wiele urokliwych zakątków gminy Stare Czarnowo, a także do pracy czy szkół.

Gmina Stare Czarnowo od wielu lat czeka na trasę rowerową z prawdziwego zdarzenia. Dziś oczekiwania mają szansę na realizację w praktyce. 9 km nowej ścieżki połączy Stare Czarnowo, Kołbacz i Szczecin.

- Powoli nowa infrastruktura rowerowa dla mieszkańców i turystów staje się faktem. Wielu twierdziło, że budowa ścieżki rowerowej ze Starego Czarnowa przez Kołbacz do Szczecina nie ma szans powodzenia, a nam się to uda. To dobra wiadomość, bo rower stał się dziś zarówno sposobem na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, ale również sposobem docierania do pracy czy szkoły - podkreśliła wójt gminy Marzena Grzywińska.

Przedsięwzięcie jest największym turystyczno-rekreacyjnym projektem infrastrukturalnym w historii Starego Czarnowa. Zebranie pozwoleń i opracowanie skomplikowanej dokumentacji projektowej i wymagającej współpracy z innymi instytucjami zajęło dwa lata.

- Droga rowerowa zwiększy mobilność mieszkańców gminy, których większość pracuje na co dzień w Szczecinie oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ruchu drogowego na terenie gminy - przekonuje przewodnicząca Rady Gminy Stare Czarnowo Alina Przybysz.

Inwestycja realizowana będzie wspólnie z Gminą Miasto Szczecin, które partycypuje w kosztach przedsięwzięcia. Najpierw droga dla cyklistów o długości 250 metrów powstanie w stolicy Pomorza Zachodniego, w ciągu ulicy Pyrzyckiej, tj. od ulicy Topolowej do pętli autobusowej „Śmierdnica”. Tam też ulokowany zostanie parking typu Bike & Ride z wiatą i z co najmniej 20 miejscami postojowymi. Dalej trasa przebiegnie na odcinku 9 km przez gminę Stare Czarnowo, po śladzie nieczynnej linii kolejowej. Połączy Szczecin z Kołbaczem i zakończy się w Starym Czarnowie, przy skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej i Szkolnej.

- To zarazem pierwsza, ale nie ostatnia ścieżka rowerowa w naszej gminie. W kolejnej kadencji będziemy starać się o połączenie tej trasy ze strefą przemysłową w Gardnie - zapowiada radny gminy ze Starego Czarnowa Damian Rabenda.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na wiosnę 2019 roku, a jej zakończenie na początku 2020 roku.

- Ścieżka rowerowa upłynni ruch na terenie gminy, poprawi poziom i jakość życia mieszkańców oraz ograniczy zanieczyszczenie powietrza - zaznacza radny Gminy Stare Czarnowo pochodzący z Kołbacza Artur Florczak.

Projekt dofinansowany zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Planowany koszt inwestycji to prawie 5,5 mln zł. Wsparcie wyniesie ponad 4,6 mln zł.

dost.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

porozmawiajmy o faktach
porozmawiajmy o faktach 05.10.2018, 16:59
Ja nie pan Artur, ale chętnie ci udzielę odpowiedzi, której tak usilnie poszukujesz. Otóż ścieżka rowerowa ma być przede wszystkim atrakcją turystyczną, z której będą mogli skorzystać mieszkańcy. Takie długie ścieżki z powodzeniem funkcjonują np. w Szczecinie czy poza. I jest to rozwiązanie bardziej bezpieczne niż jazda rowerem po drodze publicznej. W sezonie ludzie jeżdżą rowerami po starej S3 w kierunku Płoni, jeżdżą też z Czarnowa do Kołbacza, jeżdżą po całej gminie. Tylko totalny ignorant tego nie widzi. Jeśli będzie dobra infrastruktura to rowerzyści i inni chętnie z takiej ścieżki skorzystają, bo będzie bezpieczniej i zdrowiej, a przy okazji zaoszczędzą pieniądze. A jak ktoś zrezygnuje z auta na rzecz roweru, to właśnie będzie ograniczeniem zanieczyszczenia. Proste, wystarczy czytać ze zrozumieniem i mieć wyobrażenie na temat tego co się komentuje.
obcy
obcy 05.10.2018, 15:40
Co ten Artur pieprzy /nie jemu wcisnęli w usta co ma powiedzieć, lub napisali. Pytam tu i teraz jak ścieżka poprawi ruch na terenie Gminy poziom i jakość życia mieszkańców z tym ograniczeniem zanieczyszczenia do dopiero. Ilu pojedzie do pracy do Szczecina rowerem lub do Zolando., ci co pracują fizycznie i tak będą jeździć samochodami, może czas pomyśleć o dobrej komunikacji ale nie tylko Stare Czarnowo i Kołbacz ale Binowo, Żelisławiec.. No Arturek czekam na odpowiedź tym razem samemu panie radny
porozmawiajmy o faktach
porozmawiajmy o faktach 05.10.2018, 13:28
Nie martw się rowerzysta, u nas w Czarnowie wójtowa pilnuje, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Przykładowo ostatnio nie tak zrobili remont dróg w Kołbaczu i musieli poprawić.
Rowerzysta
Rowerzysta 04.10.2018, 20:41
Proszę tylko nie zapomnieć w połowie zrobić 3 km drogi szutrowej.
Turysta
Turysta 04.10.2018, 21:35
Po co szutr? Tak się budowała 20 lat temu w Polsce. Tylko asfalt, żeby mogli z tego korzystać też rolkarze.
ewa
ewa 05.10.2018, 21:03
żeby było jak na nowej gryfińskiej ścieżce...
hm
hm 05.10.2018, 09:54
Polecam wygooglać "ironia".
porozmawiajmy o faktach
porozmawiajmy o faktach 04.10.2018, 20:36
Koszt inwestycji to prawie 5,5mln zł, a wsparcie ponad 4,6mln zł. A ponoć w gminie nie pozyskuje się środków zewnętrznych. Kolejna rewelacja, która została zdementowana. Marzyciele nie mają dobrej passy.

Pozostałe