Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Mieczysława Sawaryna, kandydata na burmistrza Gryfina, pytamy o nabrzeże, Pałacyk i drogi na wsi

  • 04.10.2018, 20:13 (aktualizacja 04.10.2018, 20:35)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Mieczysława Sawaryna, kandydata na burmistrza Gryfina, pytamy o nabrzeże, Pałacyk i drogi na wsi
Zaczynamy trzecią turę pytań z serii „Trzy pytania do…”. Tym razem pytamy o tematy dotyczące stricte Gryfina, ale też o drogi na wsi. Mamy nadzieję, że dzięki odpowiedziom wyborcy będą mieli łatwiejszy wybór przy urnie.

-Czy ma Pan pomysł na zagospodarowanie gryfińskiego nabrzeża?

Mieczysław Sawaryn: -Prowadzony proces zmiany planu jest odpowiedzią na wieloletnie problemy zagospodarowaniem tej ważnej części miasta. Działanie to prowadzimy z wielką uwagę, jest to najtrudniejszy proces planistyczny dokonywany w gminie. Dlatego sięgnęliśmy tutaj po wsparcie zewnętrzne, zostaliśmy wybrani w programie „Dobre konsultacje, dobry plan”, otrzymując grant na szerokie prowadzenie konsultacji społecznych w tym zakresie. Cieszę się, że odbyło się tak dużo spotkań i konsultacji.

Priorytety, które wprowadzone zostaną nowym planem to:

Rozwinięcie funkcji publicznej, na którą przewidziany był wcześniej tylko jeden z czterech kwartałów, teraz będą to dwa. W mojej ocenie powinien powstać tam obiekt o charakterze widowiskowo-kulturalnym, bo takiego brakuje w naszym mieście. Doprowadzę do jego powstania, podobnie jak do hali sportowej.

Zmiana charakteru zabudowy usługowo-mieszkalnej, która zaplanowana jest na północnych kwartałach. Nie będzie tam obowiązku budowy podziemnych garaży. Dopuszczę zabudowę o mniejszej intensywności. Dopuszczam tam również powstanie funkcji handlowej, myśląc tutaj o specyficznym handlu (kwiaty, warzywa, owoce, rękodzieło, itp.).

Dodatkowo za budynkiem nadleśnictwa powstanie miejsce do zaparkowaniu wielu pojazdów, aby rozwiązać problem postoju samochodów. Analogicznie dodatkow miejsca, powstaną w okolicach Rapackiego.

Jednym z najważniejszych założeń zmiany planu, będzie zmiana formy zabudowy nad samą rzeką, na wysokości ulicy Rapackiego. Wcześniej miały powstać tam budynki. Mój pomysł zakłada połączenie nabrzeża z terenami sportowymi, Laguną – otwartym ciągiem spacerowym. To przestrzeń, która będzie zagospodarowana w formie zielonej, rekreacyjnej.

-Jaki ma Pan pomysł na ratowanie Pałacyku pod Lwami?

Mieczysław Sawaryn: -Remont, a w zasadzie kompleksowa i wielotorowa rewitalizacją Pałacyku pod Lwami to proces, który został rozpoczęty w mijającej kadencji. Oczywiście wyłączam z tego zagadnienia niewielką część substancji budowlanej, którą odrestaurowano w minionych kadencjach.

Co do zasady jednak, projekt budowlany i prawomocne pozwolenie na budowę uzyskaliśmy my, wcześniej kończyło się na koncepcjach, planach i symulacjach. Otworzyło to drogę Gminie Gryfino do możliwości pozyskania pieniędzy zewnętrznych i tą możliwość wykorzystaliśmy. Jestem optymistą jak idzie o sam proces inwestycyjny, choć muszę podkreślić, że środki europejskie którymi dysponujemy, zostaną uruchomione w momencie, kiedy w województwie zachodniopomorskim nastąpi zmiana terminu ich rozliczenia. Mam zapewnienie, że władze wojewódzkie pracują nad tym, zauważając potrzebę bliskiej współpracy z samorządami gminnymi. To dobra zmiana, wszak w innych województwach w kraju, termin rozliczenia podobnych projektów mija w roku 2020, a nawet z początkiem roku 2021.

Nasz zespół dokonał przełomu w sprawie Pałacyku pod Lwami, ten sam Zespół skutecznie zrealizuje pozostałą część zadania. Zabiegam o dofinansowanie także ze źródeł rządowych i jak w przypadku obwodnicy, hali sportowej, czy stadionu będę skuteczny.

-Jaki pomysł na modernizację istniejących i budowę nowych dróg ma Pan we wsiach gminy Gryfino?

Mieczysław Sawaryn: -Stan dróg gminnych, tych na wsi i tych w mieście, jest wprost powiązany z naszym budżetem. Im lepsza sytuacja finansowa gminy, tym więcej możemy przeznaczyć na drogi. Jest to dla mnie priorytet, każdy z mieszkańców mógł to w mijającej kadencji odczuć. Gdy rozpoczynałem pracę, w roku 2014, na drogi gminne przeznaczono 1,25 miliona złotych. W tym roku planujemy wydać 13,7 milionów złotych, a więc doszło tutaj do olbrzymiej zmiany. Gmina prowadzi cztery duże inwestycje w tym roku: przebudowę odcinka ulicy Pomorskiej (wraz z systemem kanalizacji deszczowej, przy dofinansowaniu środkami UE – dwa miliony złotych), modernizację Iwaszkiewicza i 11 Listopada (pozyskane prawie dwa miliony złotych z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych), budowę ulicy Mazowieckiej i części Mazurskiej oraz budowę ulic: Fredry i Kochanowskiego. Na terenach wiejskich w mijającej kadencji prowadziliśmy prace w Gardnie, Czepinie, Dołgich, wielu innych miejscowościach. Gwarantuję, że wydatki na drogi będą rosły i po tym, jak zrealizowaliśmy prace na transach tranzytowych, z których korzystają mieszkańcy zarówno miasta jak i wsi, przejdziemy do inwestycji kolejnych, także na terenach wiejskich. To nie obietnice budują drogi, a twarda walka o zwiększenie kwot w budżecie przeznaczonych na ten cel. A te nigdy w historii Gryfina nie były tak wysokie!

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (62)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łużyczanin.
Łużyczanin. 06.10.2018, 20:00
ul.Łużycka była zła,a teraz jest makabra,połatana i z koleinami.Czy pan burmistrz jest zadowolony?
Uu
Uu 06.10.2018, 10:06
uuuuuuuuuuuuuuuuu
jaś
jaś 06.10.2018, 07:11
pan burmistrz sam się skompromitował przez te lata ,więc już panu dziękujemy
splątanie
splątanie 05.10.2018, 13:33
Sawaryn: „twardo walczymy w budżecie o środki na drogi” – SAMI ZE SOBĄ? PRZECIEŻ MAJĄ WIĘKSZOŚĆ BEZWGLĘDNĄ! Choroba czy lenistwo, że ze sobą walczy?

W dodatku ma radnych od przynoszenia pralinek a nie „męczenia” burmistrza niewygodnymi pytaniami?

To z kim on „twardo walczy w budżecie o środki na drogi”?
WREDNA
WREDNA 05.10.2018, 09:20
No,a ile wydał pan na inwestycje z Budżetu Obywatelskiego? Gdzie są wygrane projekty i gdzie są pieniądze na te projekty p burmistrzu?
bezprzetargowa dzierżawa kortów
bezprzetargowa dzierżawa kortów 05.10.2018, 09:04
Sawaryn: „będę skuteczny jak w przypadku stadionu” – tylko czy korty drugi raz by to wytrzymały? Bo mieszkańcy raczej nie...
Miasto
Miasto 05.10.2018, 09:00
Nawet najlepszy garnitur nie pomoże jeśli gospodarz ma brudne i zaniedbane podwórko. Dobry gospodarz najpierw dba o innych a potem o siebie!
bród
bród 06.10.2018, 18:01
Brudne podwórko i buty...
Toy Toy Breyza
Toy Toy Breyza 05.10.2018, 08:28
Pałacyk ? Pod Lwami . Zagrzybiona ,stęchlizna tylko smród i POpękane mury . Remont ? po co ???
Wyborca. Drugi raz mnie nie nabierzesz.
Wyborca. Drugi raz mnie nie nabierzesz. 05.10.2018, 00:32
Pyta go redaktor o nabrzeże a on będzie dalej konsultował. To zaraz piąty rok.

Pytają go o remont pałacyku a on mówi, że go zaczął. K.... . Pinokio weź nochala bo nie mogę pisać.

Pytają go o drogi a on podaje nieaktualne kwoty i rzeczy. Znów zredukowali.
Ty ! Ty tam jeszcze pracujesz ? A co z obietnicami sprzed 4 lat.
a ile z tych zaplanowaych już wydane?
a ile z tych zaplanowaych już wydane? 05.10.2018, 00:15
Panie Sawaryn - ciągle gadasz pan o tym, że "planujecie wydać w tym roku" - jest październik - DAWAJ ILE WYDALIŚCIE - PRZECIEŻ ZARAZ ZIMA...
Seweryniarz
Seweryniarz 05.10.2018, 00:09
Opracowanie koncepcji zabudowy nabrzeża Sawaryn obiecał 4 lata temu i po czterech latach rada uchwaliła program rewitalizacji (chyba po ich tragicznych czteroletnich rządach), w którym zapisano że potrzebne jest opracowanie koncepcji zabudowy nabrzeża.

Sami więc widzicie, że się chłop stara i pracuje.
Wstyd
Wstyd 04.10.2018, 23:34
Burmiszcz . Dlatego nie dziwi, że nie zna aktualnej kwoty z budżetu przeznaczonej na drogi. Tyle razy ją redukowaliście, że za chwilę zostanie dwa miliony. Było trzeba iść do skarbnicy i się spytać. Pod koniec roku na inwestycje mają wydane nie całe dwa miliony. To coś trochę ponad jeden procent budżetu. Burmiszcz ty jedź po naukę do Starego Czarnowa.
wapik
wapik 04.10.2018, 23:39
Nawet Chojna w tym roku lepsza.
Jarosław
Jarosław 04.10.2018, 23:08
cyt. ' Cieszę się, że odbyło się tak dużo spotkań i konsultacji.'
Skoro tak mówi, to wszystko w rękach zorientowanych w sytuacji dyskutantów. Jestem zbulwersowany, że iGryfino nie przekazywało informacji z tych spotkań. Nie wiedziałem ,że drogi tranzytowe są również w gestii władz gminnych. Zabiegać o fundusze trzeba było wcześniej. Marne szanse na reelekcje.
takie konsultacje jak i obiecany harmonogram remontów dróg...
takie konsultacje jak i obiecany harmonogram remontów dróg... 04.10.2018, 23:21
jak można informować, jak żadnych konsultacji w sprawie hali czy parku czy prezentów za 15 milionów dla powiatu nie było...
A ostatnia prezentacja starych dokumentów z domalowaną "gapą" to już był szczyt obłudy...
przestroga
przestroga 04.10.2018, 23:31
uważaj z tymi oskarżeniami, bo już inni musieli przepraszać i prostować kłamstwa.
nie strasz nie strasz, bo... toalet miejskich nie ma:)
nie strasz nie strasz, bo... toalet miejskich nie ma:) 04.10.2018, 23:51
to podaj kłamco, kiedy i z kim sawaryniarze konsultowali park i halę?
boski majestat całownika pierścieni...
boski majestat całownika pierścieni... 05.10.2018, 08:43
Nigdy i nigdzie. Nie będą się wysilać na odpowiedzi na jakieś argumenty. Nikitiński walnął swoją refleksję o hałasie w mieście na argumenty radnego Sochaja...
Ng
Ng 05.10.2018, 08:26
Powiem tak ja na te procesy czekam jak na ratunek. Ile rzeczy wylezie. .)niech ktoś to ruszy.
wyborca
wyborca 04.10.2018, 22:16
Burmistrz Sawaryn dalej będzie burmistrzem
też wyborca - ale na pewno już nie tego pana...
też wyborca - ale na pewno już nie tego pana... 04.10.2018, 22:48
Do 21 października na pewno. Potem pełni obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego...
na zdrowie
na zdrowie 04.10.2018, 23:35
I za to piję!
xxx
xxx 05.10.2018, 09:02

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

MS
MS 04.10.2018, 22:03
Kto nie z Mieciem tego zmieciem. ?
gdzie są badania wody i terenu?
gdzie są badania wody i terenu? 04.10.2018, 22:25
A kto z tercetem, tego trichloroetenem... Nie do rymu ale z sensem:)
linijka
linijka 04.10.2018, 23:36
Masz na myśli ten rozpuszczalnik co był w wodzie?
pik
pik 04.10.2018, 21:56
:)
good bye
good bye 04.10.2018, 21:52
Czy pan mógłby już zabrac wszystkie swoje pieniążki. przeciez wystarczy na długo i czy mógłby pan pozowlić nam życ. To takie biedne jak pan opowiada o swoim ojcu, o życiu. Nie jest pan wiarygodny.
Emancypantka
Emancypantka 04.10.2018, 23:37
Mamę dyskryminuje i nie opowiada.
belzebud
belzebud 04.10.2018, 23:30

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

bezpartyjny
bezpartyjny 04.10.2018, 21:49
Odpowiedzi:
1. Nic nie będziemy zagospodarowywać ponieważ to idealne miejsce na jesienne manewry wojskowe.
2.Zaczekamy na nadzór budowlany za trzy lata i ......
3. Drogi wiejskie za lat dziesięć będą zrobione bo najważniejsze są gminne drogi miejskie bo wszyscy ? z nich korzystają.
Burmistrz Miler dziś całe przedpołudnie konsultował drogi na facebooku.
Nie dziwi nic
Nie dziwi nic 04.10.2018, 23:39
Jak już przyjdą czasami do pracy to siedzą na facebooku. Taka praca.
i tyle w temacie
i tyle w temacie 04.10.2018, 22:21
uzupełnie odpowiedź do pkt 2. Nadzór już był, kazali zamknąć bo niebezpieczne, alesma się z kolegami wyłgali i jakoś kupy się trzyma, jeszcze. Jak runie to nie nam na łeb, bo my gdzie indziej mamy offisy.
jak czyściciele nieruchomości...
jak czyściciele nieruchomości... 04.10.2018, 22:19
Tak - postawa czyścicieli nieruchomości - czekać, wstrzymywać jakiekolwiek remonty aż się rozpadnie...
abc
abc 04.10.2018, 21:48
W miescie brud ale ważne wojenki na moście! Wstyd. To że w mieście toczyły sie walki w czasie wojny nie znaczy że ma ono wyglądać przez cały rok jak tuż po wojnie! Brud brud brud. A w centrum miasta jako wizytówka wielki napis sekend hand- ciuchbuda!
Likaon
Likaon 04.10.2018, 21:47
Trochę trzeba poprawić niektóre działania zwłaszcza w inwestycjach i do przodu!

Pozostałe