Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019
Ewa Dudar do Parlamentu Europejskiego 2019

Budynek byłej komendy policji przywołuje wspomnienia z czasów komunistycznych prześladowań

  • 17.02.2019, 20:48 (aktualizacja 17.02.2019 21:36)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Budynek byłej komendy policji przywołuje wspomnienia z czasów komunistycznych prześladowań fot. TWS
Gryfińskie Stowarzyszenie Pamięć i Prawda oraz Biblioteka Publiczna w Gryfinie postanowiły zorganizować spotkanie odób, które w czasach komunistycznych były prześladowane przez ówczesne władze. W związku z tym grupa około dziesięciu osób spotkała się przed byłym budynkiem Komendy Powiatowej Policji wGryfinie.
W odróżnieniu od tamtych czasów, z budynku łatwiej było teraz wyjść aniżeli do niego wejść. Zardzewiałe zamki niełatwo dawały się otworzyć. Wnętrze komendy wyglądało jak po przejjściu tornada. Powyrywane kable, rozbite szkła, schody bez barierek.
 
Obecni, wśród których byli m.in. Andrzej Romaniecki z klubu poetów, Grzegorz Węgrzyn, Kuba Sieradzki z biblioteki i Wojciech Nicpan postanowili zmierzyć się ze wspomnieniami sprzed lat. Chodzili wąskimi korytarzmi, przywołując tamten czas.
Tu był pokój przesłuchań. Tu izba z pryczą do spania. Nie widać psiej miski, w której pewien milicjant przyniósł panu Grzegorzowi obiad. Nie widać również przedmiotów przynoszonych chyłkiem więzniom przez milicjantów. Jak wszędzie - byli i są ludzie dobrzy oraz źli.
Minąło wiele lat. Zacierające się wspomnienia, budzą się jak żywe.
Nasuwa się pytanie, czy jest potrzeba tak uparcie odgrzebywać te bolesane wspomnienia, te o których chciłoby się raczej zapomnieć?
W naszym kraju były dziesiątki gmachów z piwnicami, z których już nie wychodzili żywi ludzie. Były dramaty i ogrom niepotrzebnych śmierci często tylko dlatego, że ktoś ośmielił się inaczej myśleć.
- O tym nie wolno zapomnieć. Z tymi wspomnieniami każdy z nas musi żyć - uważa Jerzy Minkwitz, uczestnik gryfińskiego spotkania. - Młodzież musi wiedzieć jak było, bo pokolenie tamtych czasów zacznie odchodzić. Staram się jednak nie żyć wspomnieniami, o których chciałoby się zapomnieć.
 
Stowarzyszenie „Pamięć i Prawda" nie tylko dba o niezacieranie się wspomnień. Stara się w miarę swoich możliwości pomagać tym osobom, które tej pomocy potrzebują. Pamiętać o tych, którzy odeszli, ale też nie zapominać o tych, którzy pozostali.
TWS
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (23)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (67)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cząber
cząber 21.02.2019, 23:33
Zamykanie sklepów w całej Polsce to efekt" dobrej zmiany". Aż strach pomyśleć jakie wyniki ogłoszą spółki skarbu państwa pod koniec roku łącznie z Narodowym Bankiem. Dopiero zobaczymy sukcesy podobne do stadniny w Janowie. A ceny w sklepach szczególnie w małych jeszcze nie zamkniętych są z kosmosu.
......
...... 21.02.2019, 13:09
chłop[iny nie ośmieszajcie sie .ludzie jednak pewne rzeczy pamietaja .stopaj uż p .Minkwidz zapomniałes chłopino przekręt?
 Leniwy.
Leniwy. 20.02.2019, 20:21
Ktoś te kaloryfery wynosi po kolei. Widać, że niektóre jeszcze na miejscu a inne gotowe do wyniesienia. Może Sawaryn zainteresuje policję dewastacją majątku !!!
zgr-edo
zgr-edo 19.02.2019, 22:57
Gryfino też musi mieć swoich męczenników. Za darmo ich na tej komendzie nie trzymali. Nie znam tych bojowników z komuną.
To jakieś słoiki z Polski którzy tu przyjechali za pracą.
https://www.youtube.com/watch?…
Xxx
Xxx 22.02.2019, 22:56
Mnie tez trzymali na tym dołku a Warszawka razem z Arnim przychodzili mnie bić .Komuna jest dalej
Rock
Rock 21.02.2019, 01:05
Męczennik z Bani -Tak zwany Baniak
......
...... 20.02.2019, 07:48
właśnie to
chyba nie...
chyba nie... 19.02.2019, 00:28
Czy gmina celowo nic nie robiła, w dodatku przez 4 lata doprowadziła wnętrza do takiego stanu? Jakie to marnowanie mienia gminnego!
jaki pan, taki kram
jaki pan, taki kram 19.02.2019, 09:54
Budynek komendy można określić "sawarynische Wirtschaft". Przez 4 lata doprowadzić do takiego stanu budynek, który mógł funkcjonować z pożytkiem dla mieszkańców gminy?
Historyk
Historyk 19.02.2019, 00:21
Dla tych wszystkich działaczy wyjaśniam, że budynek UB (katownia) był na ulicy Szczecińskiej. Potem tam była strażnica WOP. Teraz to obiekt Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych umysłowo.
ch... du... i kamieni kupa
ch... du... i kamieni kupa 19.02.2019, 00:28
Mam jednak uzasadnione podejrzenia że upośledzeni umysłowo nie mają obiektu przy Szczecińskiej lecz przebywają zwykle pod adresem 1 Maja 16
:):):)
:):):) 19.02.2019, 00:30
czyli nie zaliczasz do nich jednego, o którym można powiedzieć wiele - ale nie to że "przebywa zwykle na 1 Maja 16"...
chyba nie...
chyba nie... 19.02.2019, 00:25
Historyku - a nie po drugiej stronie ulicy? Coś ci się chyba przestawiło...
chyba tak...
chyba tak... 19.02.2019, 00:32
Tak - po drugiej stronie ulicy duży budynek - potem było tam chyba przedszkole a teraz mieszkania...
pomysł
pomysł 18.02.2019, 21:43
A może miasto przejęłoby to i zrobiło z tego mieszkania z tanim czynszem?
Do ocięzałego umysłowo.
Do ocięzałego umysłowo. 19.02.2019, 00:18
Palancie ! To obiekt miasta od ponad 4 lat.
czytaj!
czytaj! 18.02.2019, 21:45
A ty umiesz czytać - przejęło 4 lata temu. Wtedy jeszcze nie był to tak zdewastowany budynek...
dziwne
dziwne 18.02.2019, 21:22
Komenda w Gryfinie - budynek z historią. Przed wojną perełka. Od 4 lat własność gminy. Przejęty praktycznie działający.
Żal patrzeć - o co chodzi z tym zaniedbaniem?
UB
UB 18.02.2019, 19:09
Mój dziadek był katowany na UB w Szczecinie. Nie znacie się - nie komentujcie.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 18.02.2019, 19:50
i co nie wie kto go katował ha ha ah podaj nazwisko
ofiara zbrodni komunistycznych
ofiara zbrodni komunistycznych 18.02.2019, 17:30
W Myśliborzu na Młyńskiej 6 też katowano więźniów. Może ktoś coś wie na ten temat.
ajwaj aleluja i fo przodu
ajwaj aleluja i fo przodu 18.02.2019, 19:49
wpadnij do gryfina i zapytaj sie kuduka opowie ci o tatusiu swoim ha ha ah https://www.google.com/url?sa=…
Pikuś
Pikuś 18.02.2019, 17:25
Hej rado radooo!!! Radni radni... Co zrobicie z tą ruderą i z tym co tak zaniedbał majątek gminy. Jak nie jeden zresztą. Czekam na te jaja!!! Będzie konkurs kto ma większe!!! Nikitynski czy radnych 13-tu. Hahaha. Stawiam na Nikitę vel Napoleona. Szkoła muzyczna być miała!!! Hahaha .
co za marnotrawstwo!
co za marnotrawstwo! 18.02.2019, 15:19
Mogli dopilnować i wejść praktycznie z biegu do działającego budynku - może ewentualnie jakieś malowanie.
Okna dach nowe - instalacje sprawne, ogrzewanie. Nawet komputerowa instalacja była.

Marnotrawstwo. Ile kosztowałby remont cztery lata temu, a ile będzie kosztował teraz?
Niszczą wszystko.
Niszczą wszystko. 19.02.2019, 00:25
Widzisz, że żeliwny kaloryfer przygotowany do wyniesienia na korytarzu !
wreszcie
wreszcie 18.02.2019, 14:53
Brawo, brawo, brawo!
Pikuś
Pikuś 18.02.2019, 14:27
A ja poczekam co zrobi rada z tym fantem.... Pozdrawiam Radnych.
bobik
bobik 18.02.2019, 13:31
Ten obiekt pokazuje jakie jest gospodarowanie w Gryfinie.
Burniszcz srutu tutu i jefgo bąki.
Burniszcz srutu tutu i jefgo bąki. 18.02.2019, 13:16
A burniszcz srutu tutu. Ni ma pinindzy. A miliony wolnych środków na kontach leżą.. Najpierw problem trzeba zdiagnozować.. Zebrać opinię, no i bez debaty publicznej na Twitterze na jakimś prywatnym koncie się nie obejdzie. Głos zabierze rodzina i srutu tutu. A potem zlecimy harmonogram temu kA przy cowi co nie bierze i za kolejne 5 lat zaczniemy go oceniać . No i może coś srutu tutu. Zrobiliśmy tyle zrobimy jeszcze więcej srutu tutu.
Mieczysław I srutututu
Mieczysław I srutututu 18.02.2019, 13:23
tylko że poza "srutututu" to burmistrzunio światowiec już dawno mówił, że chce burzyć komendę. I dlatego czekał, aż sama się rozpadnie - a tu niespodzianka - stary budynek ale mocny - trzyma się.

Bo jaki inny logiczny powód całkowitego zaniedbania i trzymania pustostanu?

I pomyśleć, że 4 lata temu funkcjonował - ile wtedy kosztowałoby jego zagospodarowanie a ile teraz?

No ale może właśnie było ZA TANIO - więc dla milionerów za słabo?
Smutne czasy
Smutne czasy 18.02.2019, 13:12
Niewiem na czym te straszne prześladowania tych panów polegały, ale jedno wiem że bandyta miał respekt przed policją i był traktowany jak bandyta nie jak kuracjusz sanatoryjny. Jak to dzisiaj miejsce ma. .Każden zbir może policjantowi w oczy napluc,i niewiele mu za to grozi.
Nie tylko ty chamie umiesz robić wycieczki personalne. My też możemy zacząc.…
Nie tylko ty chamie umiesz robić wycieczki personalne. My też możemy zacząc. I do twego pryncypała też. 19.02.2019, 00:32
Był nawet taki milicjant co strzelał w burdelu ale już jako policjant. Miał takie dziwnie podobne nazwisko do …………… .
gość
gość 18.02.2019, 12:40
dlaczego ten budynek stoi i niszczeje? o co chodzi?
taki potencjał
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 18.02.2019, 09:58
mietek ma chyba spółke z wieczorkami ha ha ah rujnuja żeby kupić za grosze ha ha ah moze izbę pamieci zrobia FUNKCJOPNARIUSZY UB I SB oraz tw tajnych wafli gryfina i okolic ha ha ah kuduk mógłby oprowadzać jako szef propagandy na gryfino nastepna fuszka do emerytury ha ha ha
deal?
deal? 18.02.2019, 09:45
To specjalnie tak czekali aż może rozniosą całkiem przez 4 lata? A tu wciąż nie można opylić znajomkom, bo budynek w zbyt dobrym stanie, żeby uwierzyć, że "nie da rady" gmina nic zrobić?
Muzealnik
Muzealnik 18.02.2019, 10:14
Budynek nie jest na stanie Starostwa Powiatowego ?
Ale kupa!
Ale kupa! 18.02.2019, 13:17
Jest gminy Gryfino. To srutu tutu nim zarządza.
nie
nie 18.02.2019, 13:14
Nie - gmina otrzymała go i nie potrafiła od 4 lat zagospodarować. No ale taki gospodarz...

Pozostałe