Jak dawniej pracowali regionalni rybacy?

  • 05.03.2019, 10:35 (aktualizacja 05.03.2019, 12:42)
  • Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Jak dawniej pracowali regionalni rybacy? wzp
Jak dawni rybacy szykowali się do połowów, jak żyli, jak wędzili ryby? To tylko namiastka tego co szykują Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego z Niechorza. Tuż obok latarni morskiej i zaledwie pół kilometra od plaży stanie zrekonstruowana historyczna wieś rybacka, Park Etnograficzny z prawdziwego zdarzenia. Umowę na wsparcie inwestycji kwotą prawie 2,5 mln zł podpisali marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa.

- Na tę inwestycję od lat czeka lokalna społeczność, to niezwykle piękny i śmiały projekt. Przywracacie pamięć o przodkach, o historii rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim, ale także tworzycie wspaniały produkt turystyczny, który będzie wielką atrakcją dla mieszkańców naszego regionu i turystów. Sam już nie mogę się doczekać tych wszystkich atrakcji. - mówił do członków stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Nawet 80 tysięcy turystów rocznie ma odwiedzać przyszły skansen rybacki w Niechorzu. To odważne szacunki. Jednak biorąc pod uwagę, że na nadmorskim terenie zostaną odtworzone domy typu halowego, czyli takie w jakich żyli rybacy z przełomu XIX i XX wieku, to z pewnością można mówić o niezwykłej atrakcji turystycznej. Będzie tam można zobaczyć, jak przed laty żyli mieszkańcy Pomorza Zachodniego trudniący się rybołówstwem. Zrekonstruowanych zostanie 6 obiektów budowlanych: wiatrak, koźlak, wiaty na łodzie rybackie, piec chlebowy, wędzarnie. Nie zabraknie także gospody serwującej tradycyjne potrawy z lokalnej kuchni.

 

- Pomorze Zachodnie posiada niezwykle bogate walory naturalne, ciekawą historię. Jestem przekonany, że taki będzie też Park Etnograficzny, który powstanie w Niechorzu. To piękne miejsce będzie tętniło życiem. Będzie to również impuls dla innych, że warto pokazywać własną historię, historię tych ziem w sposób ciekawy, tworzyć atrakcyjne miejsca dla turystów, a także tworzyć nowe miejsca pracy. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

 

Na miejscu powstaną domu typu saskiego, halowego z oryginalnym trójnawowym podziałem wnętrz. Co ciekawe, do dziś w Polsce nie zachował się ani jeden tego typu obiekt. Pierwowzorem inwestycji jest m.in. osada rybacka Kempa, która zniknęła z zachodniopomorskiego krajobrazu w latach 40 XX wieku. Całkowita wartość projektu pod nazwą „Wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego poprzez budowę parku etnograficznego w Niechorzu - Etap I sposobem na rozwój lokalnego rynku pracy opartego o endogeniczny potencjał gminy Rewal” to blisko 3,8 mln zł, z czego dofinansowanie środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie niespełna 2,5 mln zł. To jak ma wyglądać park etnograficzny można zobaczyć na stronie stowarzyszenia http://www.tradycjerybackie.pl/ .

 

Według zapowiedzi beneficjenta, Miłośnictwa Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu, projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 r. W ramach Osi 4 Naturalne otoczenie człowieka, Działania 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020 ogłoszono już łącznie 6 konkursów i podpisano umowy o dofinansowanie projektów na łączną kwotę 75,4 mln zł

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kod
kod 05.03.2019, 19:58
co nas obchodzą jacyś kodziarze????????????????
Taki układ
Taki układ 05.03.2019, 13:39
A w Gryfinie za Piłata było muzeum.

Pozostałe