Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Niemiecki znawca Polski o wzajemnych relacjach

  • 14.04.2019, 12:04
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Niemiecki znawca Polski o wzajemnych relacjach
Na spotkanie z CHRISTOPHEM VON MARSCHALLEM, publicystą i korespondentem zagranicznym dziennika „Tagesspiegel”, autorem wydanej w 2018 r. książki „Nie rozumiemy już świata. Alienacja Niemiec od ich przyjaciół” zapraszają marszałek województwa zachodniopomorskiego, tygodnik „Polityka”, Książnica Pomorska w Szczecinie i Stowarzyszenie Instytut Studiów Polsko-Niemieckich w Szczecinie. Rozmowę DLACZEGO NIEMCY I POLACY JUŻ SIĘ NIE ROZUMIEJĄ? poprowadzi dziennikarz i publicysta tygodnika „Polityka” ADAM KRZEMIŃSKI.

Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia 2019 (środa) o godz. 17.30 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w Sali im. Zbigniewa Herberta (wejście od ul. Dworcowej, II p.). Wstęp wolny.

Christoph von Marschall (ur. 1959) jest z wykształcenia historykiem (historia Europy Wschodniej] i politologiem (studiował m.in. w Krakowie). W 1988 roku doktoryzował się na uniwersytecie we Fryburgu pracą nt. „Narodowa autonomia Polaków w Monarchii Habsburskiej po 1867 roku”. W „Der Tagesspiegel” od 1991 (wcześniej był korespondentem Süddeutsche Zeitung w Budapeszcie), należy do najlepszych w RFN znawców Polski, której zawsze poświęca wiele uwagi (mówi płynnie po polsku). W 2005 jego reportaż o Skierbieszowie – wiosce na Zamojszczyźnie, w której podczas niemieckiej okupacji urodził się ówczesny prezydent Niemiec Horst Köhler, a której polscy mieszkańcy padli ofiarą akcji kolonizacyjnej i germanizacyjnej – została wyróżniona Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską. Jest również m.in. laureatem, razem z berlińskim korespondentem „New York Times“, nagrody niemieckiego MSZ za komentarz poświęcony atakowi z 11 września 2001. Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

* * *

Niemiecki publicysta zaskakuje – zgodnie oceniają komentatorzy jego ostatnią książkę. „Christoph von Marschall uważa, że bez aktywnego udziału Polski niemożliwy będzie dalszy rozwój Europy. Dziennikarz krytycznie ocenia politykę Niemiec w UE i radzi, aby „Polskę wyprowadzić z kąta”. /…/ Krytykuje niemieckich polityków za skłonność do „prawienia kazań” Polakom i innym partnerom z UE, przy równoczesnym braku gotowości do wysłuchania i uwzględnienia ich argumentów. /…/

Niemcy powinni przemyśleć i zrewidować swoje stanowisko w wielu kwestiach oraz poważnie traktować argumenty partnerów – uważa Marschall, powołując się na rozmowy z przedstawicielami obozu władzy i opozycji w Warszawie. Jego zdaniem krytyka PiS pod adresem Niemiec jest częściowo słuszna.

- Jeśli chodzi o relacje polsko-niemieckie, znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ obie strony okopały się bardzo mocno na swoich pozycjach i uważają, że ich interesy nie są i nie chcą być realizowane przez drugą stronę - powiedział Marschall w rozmowie z Deutsche Welle. /…/ Jego zdaniem Niemcy muszą zmienić swoje podejście do polityki energetycznej i do gazociągu Nord Stream2. „Jeżeli klimat w relacjach polsko-niemieckich ulegnie poprawie, można będzie znaleźć wiele obszarów, gdzie nasze interesy pokrywają się”.

/…/ Niemcy – pisze Marschall – uważają się za wzorowych Europejczyków, którzy podporządkowują swoje narodowe ambicje wspólnemu dobru – UE, sprawiają wrażenie społeczeństwa „postnarodowego”, co jednak nie odpowiada prawdzie. W rzeczywistości Niemcy też realizują swoje interesy, które nierzadko kolidują z interesami europejskimi. „Kryzys uchodźczy w 2015 roku dobitnie wykazał, że sprawowanie przywództwa nie jest możliwe, gdy Niemcy roszczą sobie ambicje do kierowania, ale wyznaczają kierunek, w którym inni nie chcą podążać”.

/…/ Marschall zarzuca swoim rodakom idealizowanie Rosji i przecenianie jej znaczenia. Polemizuje z powszechną w Niemczech tezą, że „bez Rosji niemożliwy jest pokój”. „Po 18 latach z Putinem można śmiało powiedzieć, że z Rosją pokój też najwyraźniej nie jest możliwy” – pisze autor. /…/ Marschall zwraca przy okazji uwagę na powszechnie używany w niemieckich dyskusjach zwrot o Rosji jako „sąsiedzie”. „Dublin jest oddalony od Berlina o 1700 kilometrów. Ilu Niemcom przyszłoby do głowy nazwanie Irlandczyków naszymi sąsiadami” – pyta Marschall. Berlin od Moskwy dzieli 1800 kilometrów i trzy granice. Pomimo to wielu Niemców twierdzi, że Rosjanie są „sąsiadami, których nie możemy utracić, a już na pewno nie z powodu Ukrainy”. „Takie wypowiedzi ujawniają pewien światopogląd”- ocenia Marschall przypominając, że w Europie Środkowo-Wschodniej pomiędzy Niemcami i Rosją żyje 190 mln osób.

[Jacek Lepiarz, DW Redakcja Polska, 25.08.2018]

Czytelnia Pomorzoznawcza

Dział Regionalny

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rosegräfinvonthunundhohenstein
rosegräfinvonthunundhohenstein 15.04.2019, 18:42
nie będzie niemiec pluł nam w twarz
dobra rada
dobra rada 15.04.2019, 21:44
puki co to takie trole jak ty.. Niemcom, Ruskim ,Ukraińcom i wszystkim naokoło plują . Ale kogo to obchodzi..? zapluj się po pachy jak ci ulży.
......
...... 15.04.2019, 06:15
a ja uważam jego teorie za błędne .Moja rodzina bardzo ucierpiała w IIwś.i to od niemców .ale u licha jest już 74 lata po wojnie.No ale polak przez pokolenia potrafi walczyć z sąsiadem o 2 cm miedzy.Odnosnie gospodarki niemcy maja sie dobrze lepiej nioz my .i nie zwalajmy tego na plan Marschalla.Ze czują respekt do rosji? Po prostu są pragmatyczni i pamiętaja lanie od ruskich .NS2 no cóz ,nie kazdy chce przepłacać za amerykański gaz.
To politycy dzielą i rządzą
To politycy dzielą i rządzą 15.04.2019, 04:13
PO co uczą nas demokracji ci, którzy nie istnieją? To że zniknęli 1 września 1939 nie przeszkodziło im w nauczaniu nas demokracji przez 6 lat. Czas odpuścić!
dno
dno 14.04.2019, 19:54
kto reklamuje beznadziejny komunistyczny tygodnik??? tragedia
do dna:)
do dna:) 14.04.2019, 20:28
Ty i tak nawet tytułów artykułów nie czytasz, bo to za trudne. Wystarczy ci przekaz z Torunia?
Nie, też za trudny...
woźny
woźny 14.04.2019, 20:29
czytaj komunistyczny głos nauczycielski...
do woźnego:)
do woźnego:) 14.04.2019, 20:39
A co, już przeczytałeś i zachęcasz?:):):)
ten co liczy
ten co liczy 14.04.2019, 16:59
Nomen omen panie marszal, to nie wymordowana Polska dostała plan Marshalla a jej kat niemcy, to unia i Polska nie korzysta na unii, 90 % nadwyżki eksportowej trafia do niemiec, to wreszcie niemcy są Winni Polsce reparacje wojenne w kwocie co najmniej 3 bilionów złotych a pan bredzisz o "partnerstwie" ?
współczuję
współczuję 14.04.2019, 22:58
żal mi takich niedouczonych jak Ty. A tę nienawiść do Niemców zamierzasz do 7 pokolenia pielęgnować?
tak było
tak było 14.04.2019, 17:15
Bo władze PRL odmówiły przyjęcia pomocy!
Jakie władze?
Jakie władze? 15.04.2019, 07:28
Władze PRL były na smyczy Moskwy
Pytam
Pytam 14.04.2019, 23:03
Władze PRL zalegalizowały granice zachodnią, ...w ramach odszkodowania... A co to Niemców obchodzi ,że Ruskie nam wschód zabrali? Oni zaplacili.! A ile od Rosja zaplacila ?
ten co liczy
ten co liczy 14.04.2019, 17:24
Bo rooski wielki brat tak postanowił a teraz nowy ussmański wielki brat wykastruje Polskę actem 447 !
biegacz
biegacz 14.04.2019, 16:21
Biegi przez most dobrze się wpisują w sportowe relacje między naszymi krajami!
Pikuś
Pikuś 14.04.2019, 16:01
Więcej wojenek na moście niech Sawaryn organizuje! W ramach przyjaźni sąsiedzkiej i współpracy gmin polskich i niemieckich.
pryzma
pryzma 14.04.2019, 16:20
Sawaryn to nie ma żadnego wyczucia. Kiedyś będą o nim piali jako o czarnym charakterze. To zdecydowanie najgorszy burmistrz/naczelnik w powojennej historii Gryfina.
Damian
Damian 14.04.2019, 15:44
Jak na Niemca to naprawdę ciekawy punkt widzenia.
i wszystko w temacie
i wszystko w temacie 14.04.2019, 15:30
„Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyny” Winston Churchill"
żubr
żubr 14.04.2019, 17:17
Temu to często się zdarzałoił pie przyć głupoty!
Fakt
Fakt 14.04.2019, 15:07
Jak świat światem Niemiec Polakowi nie będzie bratem
człowiek urodzony już po zaborach
człowiek urodzony już po zaborach 14.04.2019, 15:13
Stare i nieaktualne.
stare ale Jare(k)
stare ale Jare(k) 14.04.2019, 15:32
Bismarck powiedział, że jak da się Polakom rządzić, to sami się wykończą. A nie znał jeszcze Pisu.

Pozostałe